Wietnam Nowy Rok 2020: jaka data

W 2020 r. Wietnamski nowy rok będzie ponownie obchodzony głośno i wesoło. W końcu jest to jedno z głównych świąt w kraju. Ma wiele interesujących tradycji i zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie od stuleci. Tet (tak zwany Nowy Rok w Wietnamie) to nie tylko rodzinne wakacje, ale także okazanie szacunku starszemu pokoleniu, szacunek dla zmarłych.

Data uroczystości

Turyści, którzy chcą poznać tradycje narodowe i zobaczyć wakacje na własne oczy, są zainteresowani, kiedy będą obchodzić Nowy Rok 2020 w Wietnamie. Faktem jest, że Tet nie ma ustalonej daty. Obliczany jest corocznie w kalendarzu księżycowym. Święto symbolizuje nadejście wiosny i pory deszczowej. Niemal zawsze zbiega się to z chińskim Nowym Rokiem, choć są wyjątki. W okresie od 1975 do 2100 będą tylko 4 niedopasowania.

Ważne! W 2020 r. W Wietnamie Nowy Rok będzie obchodzony 25 stycznia, choć niektóre uroczystości odbywają się w przeddzień. Święto trwa 3 dni, aw niektórych regionach uroczystości trwają do 7 dni.

Turyści powinni pamiętać, że podczas obchodów Theta nie tylko biura rządowe są zamknięte, ale większość sklepów jest zamknięta. Z tego powodu produkty i inne niezbędne towary należy kupić z wyprzedzeniem.

Przygotowanie do wakacji

Wietnamczycy z niecierpliwością czekają na nadejście Nowego Roku, dlatego też przygotowują się do niego z wyprzedzeniem. Podczas przygotowywania wykonaj następujące czynności:

  1. Przeprowadź ogólne czyszczenie. Wyrzucaj śmieci i stare rzeczy, myj i czyść wszystko. Dzieci są zobowiązane do uczestnictwa w sprzątaniu. Są sprzątane nie tylko w domu, ale także na podwórku, aby zdobyć przychylność bogów.
  2. Usuń ołtarz. Zazwyczaj robi to właściciel domu.
  3. Kup nowe ubrania dla dzieci. Zgodnie z tradycjami wietnamskimi musisz spędzić wakacje w nowych ubraniach, więc wycieczka do sklepu jest objęta obowiązkowym programem.
  4. Udekoruj dom. Aby to zrobić, użyj kwitnących gałęzi moreli i brzoskwini, które symbolizują szczęście i szczęście. Również w domach umieszczają małe drzewa mandarynki z owocami, zawieszają czerwone światła i girlandy.
  5. Udekoruj choinkę. Zamiast choinki Wietnamczycy dekorują bambus. Rośnie prawie na każdym podwórku. Pień bambusa musi być owinięty w czerwony materiał, który przyciąga szczęście i dobrobyt. Do szczytu przymocowane są dzwony, które odstraszą złe duchy. Pamiętaj, aby powiesić na bambusie i małej lampie, aby wskazywała drogę do dusz zmarłych krewnych.

7 dni przed Thetą z pewnością organizują pożegnanie boga kuchni. Każda rodzina prowadzi rytuał, ponieważ uważa się, że Bóg Kuchni udaje się do Nefrytowego Cesarza, aby opowiedzieć mu o minionym roku. Na rytuał Wietnamczycy kupują specjalne datki papierowe, a pod koniec rytuału wypuszczają trzy karpie do rzeki.

Główne tradycje

Wiedząc, kiedy odbędzie się Wietnamska Nowa 2020, miejscowi będą nosić nowe ubrania poprzedniego dnia. Przed ciocią zwyczajowo przygotowuje się prezenty i udaje się na wizytę, ale tylko na zaproszenie. Zwykle dawaj pieniądze. Pożądane jest, aby były to nowe monety lub banknoty, ale nie o dużych nominałach. Są one wkładane do czerwonej torby lub koperty, ponieważ ten kolor w Wietnamie jest symbolem szczęścia i dobrobytu. Czasami wręczaj ubrania lub inne niedrogie prezenty.

I chociaż zwyczaj jest spędzać Sylwestra w Wietnamie z rodziną, zwykle świętują święto na ulicy. Fajerwerki i fajerwerki wszędzie, pokazy ognia, pukanie do bębnów i dzwonów. Robienie hałasu na ulicach to nie tylko zabawa, ale także odpędzanie złych duchów. Po sylwestrze mieszkańcy wracają do domu.

Rano wszyscy wstają wcześnie i najpierw idą do świątyni. W południe na ołtarzu umieszczane są prezentacje (owoce, słodycze i inne smakołyki), aby dusze zmarłych przodków przyłączyły się do obchodów najważniejszej uroczystości roku.

Pierwszego dnia Theta Vietnamese organizuje festiwal. Duże czerwone lub czerwono-żółte smoki maszerujące ulicami miasta, wykonane z papieru, tkaniny lub innych materiałów. Towarzyszą im ludzie, którzy głośno pukają w bębny. W świątyniach bić miedziane dzwony. Jeśli festiwal jest okazją do zabawy dla obcokrajowców, dla mieszkańców ma on znaczenie symboliczne. Smoki i głośne dźwięki chronią mieszkańców miasta przed złymi duchami.

Świąteczny stół

Potrawy noworoczne na północy i południu kraju są inne. Mieszkańcy północy serwują udka wieprzowe gotowane z pędów bambusa, karp z solonym sosem i mięso galaretowane. Południowcy gotują wieprzowinę w mleku kokosowym. Na stole jest inne niezwykłe danie - gorzki melon. Uzupełnieniem dań mięsnych są kiełki zielonego groszku, rzepy, marchwi.

Przy każdym świątecznym stole są owoce:

  • mandarynki;
  • kumkwaty;
  • owoc smoka;
  • banany
  • pomelo i inne

Wietnamczycy z północnych i południowych regionów przygotowują tradycyjny noworoczny tort - bankiet. Składa się z lepkiego ryżu, wieprzowiny, cebuli i zielonego groszku. Nadzienie nie jest zawinięte w ciasto, ale w liście bambusa. Ciasto ma kwadratowy kształt, który symbolizuje wdzięczność ziemi, która karmi ludzi przez cztery pory roku. Przygotowują potrawę przez prawie dzień przy użyciu starej technologii.

Obejrzyj wideo: PIOSENKA NA NOWY ROK Happy New Year (Październik 2019).