Dzień Teatru 2020: jaka data

W 2020 r. Dzień Teatru w Rosji i na całym świecie będzie obchodzony tego samego dnia, ponieważ data obchodów jest ustalana na arenie międzynarodowej. To święto od dawna przestało być po prostu profesjonalne, ponieważ dotyczy nie tylko pracowników teatru, ale także widzów. W niektórych krajach przygotowania do niego trwają miesiące, a wydarzenia trwają kilka tygodni.

Data uroczystości

Jaka będzie data Dnia Teatru w 2020 r., Każdy odwiedzający teatr, a także osoby związane w jakiś sposób z tego rodzaju sztuką.

Ważne! W 2020 roku Dzień Teatru odbędzie się 27 marca.

I chociaż święto obchodzone jest na arenie międzynarodowej, nie jest to święto oficjalne. Ponieważ przypada w piątek 27 marca 2020 r., Wieczór przed weekendem może być poświęcony najstarszej formie sztuki, na przykład na premierze lub oglądaniu spektaklu z udziałem ulubionych aktorów.

Historia występowania

Według danych historycznych sztuka teatralna powstała kilka wieków przed naszą erą. Występy odbywały się w starożytnym Rzymie, Grecji, Egipcie i innych krajach. Początkowo były one poświęcone różnym świętom i ważnym wydarzeniom, ale z czasem zaczęły się odbywać przedstawienia w inne dni dla szerokiego grona widzów.

Podczas zimnej wojny sztuka teatralna stała się jedną z metod utrzymywania pokoju i zbliżania narodów. Aby zjednoczyć wszystkie kraje, w 1948 r. Z inicjatywy UNESCO utworzono Międzynarodowy Instytut Teatralny (MIT). ZSRR został jego członkiem w 1959 r. Teraz składa się z ponad 100 krajów.

W 1961 r. Na kolejnym Kongresie, który odbywa się co roku, zaproponowano ustanowienie wakacji zawodowych. Wszyscy uczestnicy, w tym przedstawiciele ZSRR, poparli ten pomysł. Zdecydowali się zorganizować wydarzenia w dniu założenia MIT - 27 marca. Przez prawie 60 lat data się nie zmieniła.

W Rosji Międzynarodowy Dzień Teatru nie znajduje się na liście świąt państwowych, choć obchodzony jest corocznie w całym kraju. Jednocześnie w wydarzeniach często biorą udział przedstawiciele władz lokalnych.

Teraz święto jest obchodzone:

 • aktorzy
 • dyrektorzy
 • Operatorzy
 • inżynierowie dźwięku;
 • artyści;
 • dekoratorzy;
 • Biletnicy
 • sprzęt oświetleniowy;
 • garderoby;
 • producenci.

Tradycja

Przez lata wakacji istniały pewne tradycje. Jedną z najstarszych tradycji jest kompilacja słynnych miłośników teatru przesłania dla wszystkich fanów. Pierwszym autorem tego przesłania był Jean Cocteau - słynny francuski pisarz, artysta i reżyser filmowy.

Na całym świecie święto poświęcone sztuce starożytnej obchodzone jest w następujący sposób:

 • grać znane spektakle, które uwielbia publiczność;
 • organizować festiwale;
 • prowadzić kursy mistrzowskie z aktorstwa, filmowania lub montażu;
 • organizować spotkania z gwiazdami teatru, znanymi reżyserami;
 • oprowadzanie za kulisami, gdzie można zobaczyć proces tworzenia produkcji.

Cechy uroczystości w Rosji

Tradycyjnie święto obchodzone jest w Rosji w dużych miastach i miasteczkach, w których znajduje się Świątynia Sztuki. Często organizowane są koncerty dla jego pracowników. W części ceremonialnej lokalni urzędnicy zwykle mówią z gratulacjami. Nagradzani są najlepsi widzowie teatralni, dyplomy i dyplomy, tytuły „Najlepszy aktor”, „Najlepsza aktorka”, „Najlepszy reżyser” itp. Przyznają osobowości twórcze prezentami materialnymi lub piszą im nagrody.

Pod koniec marca często otwarte są dni otwarte nie tylko w teatrach, ale także w instytucjach edukacyjnych, w których uczą sztuki. Dzieciom w wieku szkolnym, studentom i społecznie niechronionym kategoriom obywateli (rodziny o niskich dochodach lub duże rodziny, emeryci itp.) Zapewniają bezpłatny wstęp na spektakle.

Ciekawe fakty

W ciągu długiej historii sztuki teatralnej zgromadzono wiele interesujących faktów. Oto niektóre z nich:

 1. Pierwszy teatr państwowy w Rosji pojawił się w 1756 roku.
 2. Największa świątynia sztuki zbudowana w Chinach. Jest w stanie pomieścić 6,5 tys. Osób.
 3. Najmniejszy teatr znajduje się w Austrii (miasto Fili). W nim aktorzy grają tylko dla 8 widzów. Powierzchnia sceny wynosi tylko 1,69 metra kwadratowego. m
 4. Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem związanym ze sztuką na świecie jest Sydney Opera House (Australia).
 5. Tytuł najstarszego teatru otrzymał grecki Dionizos, zbudowany w VI wieku pne. Chociaż od dawna nie był używany zgodnie z przeznaczeniem.
 6. Początkowo aktorzy grali tylko komedię i tragedię. Inne gatunki pojawiły się stosunkowo niedawno.

Obejrzyj wideo: Sekretne życie zwierzaków domowych 2 zwiastun nr 1 (Październik 2019).