Ramadan w 2020 r

W 2020 r. Tradycyjnie Ramadan będzie jednym z najważniejszych miesięcy dla muzułmanów. Jest to okres zakazów i ograniczeń, czas oczyszczenia duszy, duchowego wzbogacenia i rozwoju. Jest to okazja, aby zbliżyć się do Allaha i żałować za ziemskie grzechy. To jeden z filarów islamu. I chociaż wierzący muszą przestrzegać surowych zakazów, czekają na ten miesiąc. Nadchodzi jasne wakacje - Uraza Bayram.

Kiedy będzie

Ramadan jest dziewiątym miesiącem w kalendarzu muzułmańskim. Ponieważ ludy wschodnie wyznające islam używają kalendarza cyklu księżycowego, jego data zmienia się z roku na rok w stosunku do kalendarza gregoriańskiego. Wynika to z faktu, że różnica między kalendarzem gregoriańskim i muzułmańskim wynosi 10 dni.

Wszyscy muzułmanie wiedzą, kiedy Ramadan zaczyna się i kończy w 2020 roku, ponieważ jest to jedna z podstaw szariatu. Tradycje i zwyczaje są ściśle przestrzegane przez wszystkich wierzących, z wyjątkiem tych, którzy są przeciwwskazani do postu.

Ważne! W 2020 r. Ramadan potrwa od 24 kwietnia do 23 maja. Post rozpoczyna się o świcie i trwa do zmierzchu. Gdy słońce zniknie pod horyzontem 23 maja, wszystkie ograniczenia zostaną zniesione.

Główne tradycje

Ramadan jest najważniejszym okresem roku dla muzułmanów. W tym miesiącu pierwsza wiadomość od Allaha, która weszła do Koranu, przyszła do proroka Mahometa. Ludy wschodnie przestrzegają zwyczajów i wyznają tradycje, które powstały na przestrzeni wieków. Miesiąc poświęcony jest cielesnemu i duchowemu oczyszczeniu. Wierzący twierdzą, że nie ma sensu ograniczać się do jedzenia, picia i cielesnej przyjemności, jeśli nie zwracasz należytej uwagi na duchowe oczyszczenie.

Muzułmanie przestrzegają kilku ważnych zasad:

 1. Pamiętaj, aby przeczytać Koran. Czytanie całej Świętej Księgi dla Ramadanu jest uważane za czyn dobroczynny.
 2. Dużo się modlą. Czytajcie modlitwy nie tylko rano lub wieczorem, ale także po południu. Ważne jest, aby robić to szczerze, z całego serca.
 3. Trzeba czynić dobre uczynki, pomagać biednym ludziom i dawać jałmużnę.

Wszelkie czyny i dobre uczynki powinny pochodzić z czystego serca. W przeciwnym razie dobre uczynki i modlitwy nie mają sensu.

Post

Ramadan jest często nazywany czasem sprawdzania wiary i stanowczości ducha, ponieważ wszyscy muzułmanie pościć. Post islamski znacznie różni się od postu chrześcijańskiego, ponieważ nie ma zakazów jedzenia, ale istnieją ograniczenia czasowe. Dozwolone jest spożywanie mięsa, z wyjątkiem wieprzowiny, której muzułmanie w ogóle nie jedzą.

Podczas postu nie możesz:

 • spożywaj jedzenie, wodę i inne napoje od świtu do zmierzchu;
 • palić i pić alkohol;
 • zamierza wywołać wymioty lub lewatywę;
 • podawać zastrzyki z substancjami odżywczymi bez recepty;
 • odbyć stosunek seksualny;
 • celowo powodować wytrysk;
 • przytulić, pocałować lub spojrzeć na kobiety.

Warto również zrezygnować z wizyt w miejscach rozrywki, słuchać muzyki, tańczyć, oglądać telewizję i inne rozrywki. Wolny czas należy poświęcić na modlitwy i przemyślenia na temat życia.

Ważne! Podczas Ramadanu nie jest zabronione podawanie zastrzyków, jeśli przepisane przez lekarza, a także próbowanie jedzenia, ale nie połykanie, na przykład podczas gotowania.

Zwykle dzień postu przebiega zgodnie z pewnym „scenariuszem”:

 1. Poranek zaczyna się od niyat - intencji. Każdy wierzący wypowiada słowa, co po arabsku oznacza „Zamierzam odprawić post Ramadanu w imię Allaha”. Jeśli nie wymawiasz niyat, post nie jest przestrzegany. Tego dnia osoba musi zrekompensować - pościć w innym dniu lub dawać jałmużnę potrzebującym.
 2. Następnie następuje Suhur - poranny posiłek. Śniadanie musi być przed wschodem słońca. Nie trzeba obserwować Suhura, ale jest to pożądane, ponieważ musisz spędzić cały dzień bez jedzenia i picia.
 3. Następnie następuje poranna modlitwa - fajr, po której rozpoczyna się post, czyli nie można pić i jeść.
 4. Po zachodzie słońca wszyscy muzułmanie znów się modlą. Wieczorna modlitwa nazywa się maghrib.
 5. Po modlitwie wolno ci jeść. Iftir (wieczorna rozmowa) zaczyna się od wody i kilku randek. Po możesz jeść w pełni, ale odłożyć posiłek na później.
 6. Przed pójściem spać wierzący jeszcze raz modlą się i dziękują Allahowi za miniony dzień.

I chociaż ograniczenia obowiązują tylko w ciągu dnia, nie oznacza to, że można przejadać się w nocy. Koran stwierdza, że ​​jedzenie powinno wystarczyć do utrzymania siły ciała. Warto porzucić słodkie, tłuste, smażone, wędzone.

W krajach wschodnich początek i koniec Ramadanu jest zwykle powiadamiany głośnym dźwiękiem. Ta tradycja będzie kontynuowana w 2020 roku. Najczęściej strzelają z armaty, chociaż w Egipcie używają bębnów do ostrzegania.

Kto powinien pościć?

Wszyscy wierzący przestrzegają ograniczeń Ramadanu. Pomimo surowych zasad istnieją pewne przeciwwskazania. Nie możesz obserwować posta:

 • ludzie chorzy psychicznie;
 • podróżni, którzy są z dala od domu;
 • dla osób starszych, jeśli ograniczenie żywności i wody może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie;
 • ciężarne matki;
 • dzieci (post jest ograniczony do siódmego roku życia, dla starszych dzieci, w zależności od stanu zdrowia i innych czynników);
 • kobiety w krytyczne dni.

Warto również zrezygnować z postu z powodu problemów zdrowotnych. Matki karmiące mogą stosować się do Ramadanu, jeśli nie zagraża to ich zdrowiu i zdrowiu dziecka. Jeśli dana osoba ma przeciwwskazania do postu, powinna dawać jałmużnę ubogim.

Co musisz wiedzieć o Ramadanie dla początkujących: wideo

Obejrzyj wideo: Zain Ramadan 2019 TVC- الدين تمام الأخلاق (Październik 2019).