Mapa metra w Petersburgu w 2020 r .: nowe stacje

W północnej stolicy metro jest najpopularniejszym transportem miejskim, ponieważ pozwala dotrzeć do większości punktów miasta przy minimalnym zużyciu czasu. Metropolia kontynuuje rozwój, a wraz z nią metro. Zgodnie z państwowym programem planowania na lata 2011–2020 oczekuje się, że 13 nowych stacji i 2 składy pojawią się na mapie metra w Petersburgu. Obecnie niektóre obiekty zostały już oddane do użytku, jednak prace nad rozbudową systemu metra w Petersburgu trwają w 2020 roku i będą kontynuowane.

Plan rozwoju

Program państwowy „Rozwój systemu transportowego w Petersburgu” obejmuje środki mające na celu zwiększenie długości metra. Został zatwierdzony w 2011 roku. Do 2020 r. Linie metra powinny zostać przedłużone o 139,4 km, a system metra zostanie uzupełniony o nowe stacje. Do realizacji takiego kolosalnego projektu planuje się wykorzystanie 145,785 miliardów rubli, z których część jest przeznaczona z budżetu federalnego.


Do 2022 r. Budowa nowych obiektów w większym stopniu koncentruje się na liniach Frunze-Primorsky (fioletowy) i prawobrzeżny (pomarańczowy). Ponadto trwają prace budowlane nad nową szóstą linią metra Krasnoselsko-Kalinin (brązowa).

Do 2025 r. Mapa metra w Petersburgu znacząco zmieni swój wygląd:


W przyszłości planowane jest zakończenie prac przygotowawczych do uruchomienia linii obwodowej (na przykładzie mapy metra w Moskwie).

Obecnie ludzie mieszkający na przedmieściach i pracujący w centrum spędzają dużo czasu, aby dostać się do pracy i do domu. Jednocześnie liczba ludności północnej stolicy stale rośnie. Dlatego prace nad rozbudową metra mają na celu poprawę infrastruktury transportowej i połączenie centralnych obszarów miasta z obrzeżami.

Ponadto trudno jest dotrzeć do wielu ważnych miejsc historycznych i kulturowych środkami transportu publicznego i prywatnego. A w godzinach szczytu łatwiej do nich dojść. W związku z tym planuje się budowę stacji w celu poprawy dostępności miejsc turystycznych.

Gałąź Frunze-Primorsky (fiolet)

Piąta linia metra przebiega przez centrum Petersburga i łączy północno-zachodnią część miasta z dzielnicą Frunze. Na początku 2019 r. Jego stacjami końcowymi były Komendantsky Prospekt i Mezhdunarodnaya. W niedalekiej przyszłości budowa promu Frunze, będącego w stanie „budowy długoterminowej” z lat 80. ubiegłego wieku, ma zostać ukończona.

Nowe stacje tej linii metra w Sankt Petersburgu miały zostać oddane do użytku w 2018 roku. Jednak ze względu na wpływ wielu czynników (w szczególności braku odpowiedniego finansowania) prace nie zostały ukończone na czas. Do 2020 r. Oczekuje się otwarcia takich stacji, jak:

  • „Prospect of Glory” (południe);
  • „Dunaj” (południe);
  • „Shushary” (południe);
  • „Shuvalovsky Prospect” (północ).

Nowa sekcja promienia Frunze będzie miała różne głębokości, w tym głęboką, płytką i gruntową. Stacja Perspektywy Chwały jest głęboko położona, Dunaj jest płytki, a Shushary jest ziemi. Wynika to ze specyfiki budowy geologicznej tego terytorium.

Konstrukcja art. stacja metra „Prospect of Glory”

Innym złożonym rozwiązaniem inżynieryjnym jest zastosowanie tunelu dwutorowego. Umożliwia budowę tunelu o wystarczającej średnicy, aby pomieścić jednocześnie dwie ścieżki. Ta metoda może znacznie skrócić czas budowy, a także obniżyć koszty.

Pociągi na linii Frunzensko-Primorskaya są obsługiwane przez tabor ТЧ-3 „Moskovskoe”, ponieważ na tej linii nie ma zajezdni elektrycznej. Aby poprawić jakość świadczenia usług transportowych i funkcjonowania metra, na linii fioletowej uruchomiona zostanie Baza Juzhnoye, która stanie się największą elektrownią w Rosji. Jego uruchomienie zaplanowano na wrzesień 2018 r., Ale zostało ono przełożone na dłuższy okres.

Oddział Krasnoselsko-Kalinin (brązowy)

Zupełnie nowa szósta linia metra w Petersburgu. Łączy północno-wschodnie i południowo-zachodnie obszary miasta przez centrum. Będzie miał sześć stacji, z których trzy to stacje wymiany na oddziałach czerwonych, niebieskich i fioletowych.

Głównym celem tej linii jest połączenie południowego zachodu z centralną częścią Petersburga. Powinno to zmniejszyć obciążenie przepływu pasażerów czerwoną linią między stacją Prospect Veteranov a stacją Puszkinskaya.

Budowa linii rozpoczęła się w 2013 roku po długim okresie projektowania, który trwał ponad 10 lat. Obiecali uruchomić wszystkie sześć stacji do 2020 roku. Jednak wkrótce zmieniły się priorytety w budowie metra i zaczęto zwracać uwagę na inne odcinki.

Dzisiaj planowane jest uruchomienie odcinka Southwest - Putilovskaya przed 2022 r. I cały odcinek „South-West” - „Karetnaya” - do 2027 r.

Równolegle trwają prace projektowe nad utworzeniem zajezdni Krasnoselsky, która będzie obsługiwać ten odcinek metra. Przed wdrożeniem tego projektu konserwacja zostanie przeprowadzona przez inny magazyn.

Prawobrzeżny (pomarańczowy) oddział

Zapewnia ruch pasażerów między centrum a prawym brzegiem Newy. W najbliższej przyszłości planowane jest przedłużenie go na zachód do dwóch stacji: Teatralnaya i Mining Institute (Wyspa Wasiliewskiego). Ich uruchomienie spodziewane jest do 2020 roku.

W planowaniu długoterminowym postanowiono rozszerzyć oddział na południowy wschód do stacji Kudrovo. A także na północny zachód do Lakhta, w tym budowę stacji Marine Facade. Jednak realizacja tego projektu jeszcze się nie rozpoczęła.

Na pierwszym etapie sekcji Spasskaya - Instytut Górnictwa planowana jest budowa struktury stacji Teatralnaya bez wejść i wyjść do miasta. Odbędzie się osobny konkurs na budowę lobby Teatralnaya. Według wstępnych danych jego projekt zostanie wykonany w odcieniach szaroniebieskich, a ściany zostaną ozdobione wizerunkami sylwetek tancerzy.

Instytut Górnictwa będzie trzecią stacją metra na Wyspie Wasiliewskiej. Według architektów jej lobby będzie w stanie pomieścić największą liczbę pasażerów w porównaniu z innymi przedsionkami gałęzi pomarańczy. Około 90 tysięcy osób.

Nowy odcinek metra powinien rozładować węzeł Spasskaya - Sadovaya - Sennaya Square. Według wstępnych szacunków przepływ pasażerów w tym miejscu powinien wynosić ponad 700 tysięcy pasażerów dziennie.

Obejrzyj wideo: Asteroida Apophis leci w kierunku Ziemi. Jej przybycie to zapowiedź kataklizmu, który nastąpi jeszcz (Październik 2019).