Uraza Bayram w 2020 roku: początek i koniec

Muzułmanie na całym świecie przestrzegają swoich głównych tradycji religijnych i planują świętować Uraza Bayram w 2020 r., Których początek i koniec wiążą się z końcem najdłuższego i najbardziej rygorystycznego miesiąca Ramadanu. W tym czasie wszyscy wierzący pością, a tym samym zbliżają się do Allaha, otrzymują doświadczenie duchowe i życiowe, wzmacniają ducha poprzez trudną powstrzymywanie się od pysznego jedzenia.

Historia wakacji

W islamskim kalendarzu Święto Mówienia lub Uraza jest szczególnie czczone, starają się odwiedzić wszystkich krewnych, ustawić bogaty stół, pomóc potrzebującym, okazać miłosierdzie i wszystkie inne pozytywne cechy. Turcy nazywają to święto inaczej - Ramadan-Bairam lub Sheker-Bairam. Po raz pierwszy w krajach islamskich zaczęli świętować koniec Ramadanu za życia proroka Mahometa od 624 r. Pojawienie się tradycji opisano w starożytnych islamskich tradycjach Hadis. Prorok Mahomet postanowił odwołać coroczne gry i uroczystości i zastąpić je dwiema głównymi uroczystościami - Dniem Ofiary (Kurban Bayram) i Dniem Rozmowy (Uraza Bayram).

W Rosji wszyscy muzułmanie będą świętować Uraza-Bayram w 2020 roku, ale tylko mieszkańcy Czeczeńskiej Republiki, Dagestanu, Baszkortostanu i Tatarstanu otrzymają dzień wolny. W innych rosyjskich regionach Dzień Dnia Dyskusji nie znajduje się na liście oficjalnych dni świątecznych, chociaż lokalne władze mogą zmienić sytuację tuż przed świętem.

Kiedy obchodzony jest Uraza Bayram

W 2020 r. Początek festiwalu Uraza przypada 24 maja, a koniec - 26 maja. Islamskie obozy mają kalendarz księżycowy. Celebracja rozpoczyna się pierwszego dnia 10. miesiąca Chavval, następującego po miesiącu Ramadan, podczas którego wszyscy wierzący zachowują ścisły post, dowodząc swojej silnej wiary, odmawiając dóbr ziemskich i oczyszczając ciało. Tradycyjnie festiwal trwa 3 dni. Według kalendarza gregoriańskiego jest to 24, 25, 26 maja.

Jak mija dzień rozmowy

Po ustaleniu daty rozpoczęcia święta Uraza w 2020 r. Warto starannie się do niego przygotować. Tradycyjnie jest to dzień komunikacji i uścisk dłoni z aniołami, zbawienie od wszystkich złych, otrzymywanie nagród za wszystkie poprzednie wysiłki. Pamiętaj, aby odwiedzić nie tylko krewnych, ale także znane osoby starsze, sieroty. Wierzący rano kąpią się i zakładają czyste lub nowe ubrania, pocierają ciała aromatycznymi olejkami.

Dzień rozmowy jest świętą datą, więc powinieneś się na nią przygotować z wyprzedzeniem, za 3-4 dni. W przeddzień wszyscy wyznawcy Allaha przygotowują świąteczny stół, prezentacje dla bliskich i krewnych. W przeddzień świętej daty muzułmanie kupują lub robią prezenty własnymi rękami, kupują jedzenie na świątecznym stole. W pierwszym dniu uroczystości muzułmanie idą modlić się w meczecie. W drodze powrotnej rozdają chleb i inne produkty ubogim, aby nawet najbardziej pokrzywdzona osoba mogła cieszyć się na końcu Ramadanu. W niektórych krajach islamskich wysokość jałmużny jest nawet ustalana przez rząd i określana jako procent dochodu, który otrzymuje osoba.

Wszystkie ważne spotkania są prowadzone przez kapłanów z meczetów. Fundusze są następnie wysyłane do domów dziecka, ofiar pożarów, rodzin o dużych i niskich dochodach, osób samotnych z niepełnosprawnością i potrzebujących parafian. Po modlitwie gratuluj krewnym i przyjaciołom starszego pokolenia, okazuj im szacunek. Potem rodzina zbiera się przy stole. Zaproś również krewnych, sąsiadów i przyjaciół. Wielu muzułmanów uważa, że ​​konieczne jest odwiedzanie grobów zmarłych krewnych i pamiętanie ich dusz w 3. i 4. dniu Uraza Bayram, ale nie jest w zwyczaju zasmucać i ronić łez.

Huśtawki i karuzele dla dzieci są ustawione na ulicach, odbywają się imprezy rozrywkowe i targi. Podczas komunikacji nawet nieznane sobie osoby mówią miłe słowa. Gratulacje, życzenia pokoju, szczęścia, sukcesu, wygody, dobrobytu. Wzywają się, by pomagać potrzebującym, czynić dobre uczynki, a nie zdradzać Allaha i ich wiarę. Dzieci dobrze się bawią. Są nie tylko prezentami, ale także organizują gry, organizują różnego rodzaju ciekawe i ciekawe konkursy.

Smakołyki i dania na świątecznym stole

Po ustaleniu daty powstania Uraza-Bayram hostessy corocznie planują, jakie produkty kupić z wyprzedzeniem i jakie dania odpocząć gościom i krewnym. Po długim i ścisłym poście na stole muszą być obecne obfite, pyszne dania, wysokokaloryczne słodkie przysmaki:

  • wszelkiego rodzaju herbaty, kompoty, uzvari;
  • słodkie wypieki i desery;
  • sałatki i przekąski z mięsem i warzywami;
  • obfite ciepłe dania z wołowiną jagnięcą;
  • buliony i zupy z jagnięciną.

Z alkoholu w dniu rozmowy wolno pić wino. W Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie i Kirgistanie gospodynie domowe gotują pilaw z jagnięciną, kobiety w Arabii Saudyjskiej serwują pierwsze i drugie dania z mięsem, a także słodkie desery i owoce. Muzułmanie z Turkmenistanu jedzą na śniadanie naleśniki, a Turcy zachwycają się różnymi słodyczami z orzechami, suszonymi owocami i miodem.

Takie tradycje powstały od stuleci, ale baranina pozostaje głównym daniem mięsnym w świątecznym menu na Uraza-Bayram, niezależnie od cech narodowych. Jest pieczony, smażony, gotowany, podawany z mięsem i ryżem, cukinią i innymi warzywnymi dodatkami. Dozwolone jest spożywanie dań rybnych i sałatek z rybami rzecznymi i morskimi. Brak kulinarnych zakazów. Najważniejsze jest, aby uzyskać wystarczającą ilość wypełnienia i dobrze się bawić!

Jak obchodzone jest Uraza Bayram: wideo

Czytaj także:

Obejrzyj wideo: Eid al-Fitr Uraza Bayram. 2020. When will and how to celebrate? (Październik 2019).