Dzień Piotra i Fevronii w 2020 roku

W 2020 r. Dzień Piotra i Fevronii tradycyjnie poświęcony będzie wartościom rodzinnym, wierności i miłości. Czczą tych świętych z Murom nie tylko w kościele, ale także wśród ludzi. Kiedyś byli parą do naśladowania. Ich związek może teraz służyć jako dobry przykład dla młodych rodzin.

Kiedy będzie obchodzony

Ponieważ niektóre święta kościelne mają „pływającą” datę, czasami trudno jest ustalić, która data będzie Dniem Piotra i Fevronii. To święto nie ma nic wspólnego z Wielkanocą, dlatego jego data nie zmienia się z roku na rok.

Ważne! W 2020 r. 8 lipca odbędzie się chrześcijańsko-folkowy festiwal poświęcony świętym z Murom.

Uważa się, że pamięć cudotwórców jest czczona w dniu ich śmierci, chociaż nie jest to do końca prawdą. Niektóre źródła historyczne wskazują, że pochówek księcia i księżniczki przypadł na Jasny Tydzień w 1228 r. Wiadomo, że Wielkanoc obchodzona jest zawsze w kwietniu, ale nie w czerwcu (zgodnie ze starym kalendarzem święto przypada na 25 czerwca). Jeśli informacje są poprawne, następuje niedopasowanie, ale badacze łatwo to wyjaśniają. 25 czerwca (8 lipca) wiąże się z innym ważnym wydarzeniem - przeniesieniem relikwii świętych z jednej katedry do drugiej. Ponieważ wydarzenia te miały miejsce kilka wieków temu (prawdopodobnie w XV wieku), nie ma naukowego potwierdzenia wersji badaczy.

Historia zakochanej pary

Historia życia prawosławnych świętych spowita jest legendami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie przez kilka stuleci. Historia dwojga kochanków rozpoczęła się od tego, że książę Murom zachorował na trąd. Nikt nie mógł mu pomóc pozbyć się choroby. Pewnego dnia miał sen, że dziewczyna o imieniu Fevronia może go wyleczyć. Udał się do ziem Ryazan i znalazł dziewczynę, która ćwiczyła medycynę i była dobrze znana z ziół leczniczych. Książę zwrócił się do niej o pomoc. Fevronia poszła na spotkanie, ale postawiła warunek - książę powinien ją poślubić.

Mistrz zgodził się na jej warunki. Dziewczyna naprawdę była w stanie wyleczyć go z trądu. Książę dotrzymał słowa, więc zabrał ją ze sobą do Murom. Później pobrali się. Książę i księżniczka bardzo się kochali i dlatego nigdy się nie rozstali. Na starość oboje poszli do klasztoru i przyjęli tonsurę. Napisali testament, w którym poprosili o pochowanie w jednej trumnie. Poprosili Boga, aby umarł tego samego dnia, ponieważ życie bez drugiej połowy wydawało się im nie do zniesienia. O dziwo, święci zmarli w ciągu jednego dnia i prawie godziny. Początkowo byli pochowani w różnych miejscach, ale rano byli niesamowicie razem. Świętych kanonizowano w 1547 r.

Ciekawe! W kronikach historycznych nie ma wzmianki o księciu Piotrze z Murom. Naukowcy sugerują, że legendy ewoluowały o Davidie Yuryevichu i jego żonie. Po tym jak książę został zmasakrowany, zaczęli wołać Piotra. W źródłach historycznych praktycznie nie ma informacji o jego żonie.

Tradycje i obrzędy

8 lipca wierzący z pewnością pójdą do kościoła na nabożeństwo. Piotr i Fevronia są uważani za patronów rodziny, więc małżonkowie zwracają się do nich z modlitwą. Przynoszą dobrobyt i szczęście w rodzinie. Pielgrzymi udają się do klasztoru Świętej Trójcy, w którym znajdują się teraz relikwie świętych.

Tradycyjnie w 2020 r., W dniu Piotra i Fevronii, nastąpi wiele małżeństw. W Murom i innych miastach tego dnia nawet urzędy stanu pracują dłużej. Według powszechnego przekonania para, która wyszła za mąż w te wakacje, będzie miała długie i szczęśliwe życie. Chociaż wierni nie obchodzą wesela, bo dzień przypada na stanowisko Piotra. Z tego powodu możesz jeść tylko produkty pochodzenia roślinnego. Ale możesz wziąć ślub i zaręczyć się. W takim przypadku przyszła rodzina będzie silna i szczęśliwa.

W czasach starożytnych uważano, że w tym dniu syreny weszły głęboko do wody, więc można bezpiecznie pływać w stawach. Podobnie jak w inne święta, dziewczęta zastanawiały się, jak dowiedzieć się o ich zawężeniu, ale surowo zabroniono używania czarnej magii. Nasi przodkowie nie poszli tego dnia do lasu, aby się nie zgubić. Uważano, że złe duchy pomieszały ślady człowieka, więc nie może wrócić do domu.

Dzień rodziny, miłości i wierności

Para książąt Murom stała się symbolem miłości i wierności. W 2006 roku działacze w Muromie zgromadzili ponad 20 tysięcy głosów, aby poprzeć utworzenie rodzinnego święta ku czci świętych prawosławnych. Po 2 latach odbył się pierwszy Dzień rodziny, miłości i wierności przy wsparciu Swietłany Miedwiediewy.

Od tego czasu w prawie wszystkich miastach Rosji odbywają się święta poświęcone wartościom rodzinnym, chociaż główne wydarzenia są tradycyjnie organizowane w Murom. Jedną z głównych tradycji jest prezentacja medalu „For Love and Fidelity”. Mogą to otrzymać tylko pary, które mieszkają razem od 25 lat i wychowały godne dzieci.

Historia Świętych Małżonków Piotra i Fevronii: wideo