Czas Bożego Narodzenia w 2020 roku

W 2020 r. Tradycyjnie czas Bożego Narodzenia będzie obchodzony od Bożego Narodzenia do chrztu. Patrząc na to, nie jest to nawet święto, ale kilka dni między wielkimi chrześcijańskimi świętami, w których ludzie wychwalają narodziny Jezusa Chrystusa, odprawiają stare obrzędy i czczą stare tradycje. Chociaż nie zawsze tak było, ale przede wszystkim.

Kiedy będzie obchodzony

Terminy niektórych świąt różnią się z roku na rok, ale nie dotyczy to świąt Bożego Narodzenia. Ich data jest ustalona, ​​a zatem niezmieniona. Można obliczyć niezależnie, jaki będzie czas Bożego Narodzenia lub Kudesa. Wystarczy znać datę Bożego Narodzenia i chrztu. Zaczynają świętować czas Bożego Narodzenia w Wigilię - Wigilię (6 stycznia po powstaniu pierwszej gwiazdy) i trwają 12 dni do późnego wieczora 18 stycznia (Wigilia).

Ważne! W 2020 r. Data Svyatkov nie ulega zmianie. Ludzie będą się dobrze bawić i chodzić od 6 do 18 stycznia.

Warto zauważyć, że teraz tradycje nie są szanowane, jak to było w dawnych czasach, szczególnie w dużych miastach. Obecnie uroczystości odbywają się tylko w niektóre dni - w Boże Narodzenie, w Hojny Wieczór i Wasilij (13 i 14 stycznia). Chociaż dla wierzących jest to szczególny okres z pewnymi zwyczajami i ograniczeniami.

Historia występowania

Boże Narodzenie ma długą historię i pogańskie korzenie. Pierwsza wzmianka o festiwalach ludowych w zimie ze zmieniającymi się ubraniami i wróżbiarstwem pochodzi z IV wieku. Uważa się, że nasi przodkowie organizowali ucztę przez kilka dni na cześć jednego z niebiańskich bogów. Odbywały się różne ceremonie, aby żniwa w nadchodzącym roku były bogate. Uważano, że złe duchy krążyły w tym okresie i dlatego ludzie przebrani w kostiumy, chodzili po ulicach, krzyczeli, śpiewali głośne piosenki i śmiali się, aby odstraszyć złe duchy.

Po chrzcie Rusi trudno było zlikwidować tradycję świąteczną. Postanowiono „zmodernizować” święto dla chrześcijaństwa. W związku z tym w czasie Bożego Narodzenia zaczęli wychwalać narodziny Syna Bożego. Ponieważ 12 dni ludzie bawili się sercem, nie ograniczali się do jedzenia i innych ziemskich przyjemności, okres świętowania zakończył się chrztem. Wierzono, że woda pomaga oczyścić ciało i duszę, rozpoznać grzechy i żałować za nie. Ogólnie rzecz biorąc, czas Bożego Narodzenia po przyjęciu chrześcijaństwa znacznie się zmienił, choć teraz w niektórych tradycjach widoczne są pogańskie korzenie.

Zwyczaje i tradycje

W czasie Bożego Narodzenia w kościołach i kościołach odprawiane są nabożeństwa, w których uwielbiają Jezusa Chrystusa, radują się z Jego narodzin. Każdy wierzący musi uczestniczyć w co najmniej jednej nabożeństwie w tym okresie. Pamiętaj, aby pamiętać o zmarłych krewnych podczas wakacji. W kościołach zapalają świece dla odpoczynku duszy, zamówcie Requiem.

Czas Bożego Narodzenia jest obchodzony na wielką skalę na początku. Uważa się, że stoły w tym okresie powinny być bogate i hojne, aby cały rok był udany. W Wigilię, kiedy zaczyna się Kudes, gospodynie domowe przygotowują potrawy wielkopostne, ponieważ jest jeszcze Wielki Post. Pamiętaj, aby podawać kutię (owsiankę zbożową z suszonymi owocami i miodem), naleśniki, ciasta i inne wypieki, a także kisiel i uzvar.

Na Boże Narodzenie i hojny wieczór kobiety przygotowują różnorodne potrawy z mięsa, ryb i warzyw. Zgodnie z długą tradycją, jeśli rodzina straciła krewnych w ubiegłym roku, na stole kładzie się dodatkowe sztućce. W czasie Bożego Narodzenia dusze zmarłych schodzą na ziemię, dlatego muszą zapewnić ciepłe przyjęcie.

Ważne! W Święte dni powinieneś porzucić ciężką pracę, na którą można przenieść później. Nie dotyczy to gotowania, sprzątania i innych prac domowych. Ty też musisz iść do pracy, bo po świętach kończy się oficjalny weekend.

Wierzący muszą dawać jałmużnę potrzebującym. Jeśli wśród znajomych są biedni ludzie, z pewnością przyniosą im smakołyki i pomogą w inny sposób zorganizować dla nich prawdziwe wakacje.

Kolędy

Tradycja kolędowania pojawiła się w Rosji. Dorośli i dzieci ubrani w kostiumy z bajkowych bohaterów, zwierząt, goblinów i innych złych duchów chodzili od domu do domu i śpiewali kolędy. Uważa się, że obrzęd poświęcony był uwielbieniu boga Kolyady. Po przyjęciu chrześcijaństwa kolędy zaczęły śpiewać piosenki o narodzinach Jezusa Chrystusa, a czasem nawet wystawiały małe przedstawienia teatralne. Grupy ludzi zaczęły nosić gwiazdę symbolizującą Gwiazdę Betlejemską, a także zakładały kostiumy aniołów. Mummery z konieczności otrzymują smakołyki - słodycze i inne słodycze, a także pieniądze.

Wróżby

Czas Bożego Narodzenia to szczególny okres, w którym można przewidzieć przyszłość. Wcześniej dziewczyny zawsze zastanawiały się między Bożym Narodzeniem a chrztem, aby dowiedzieć się o jej narzeczonym, jego charakterze, kolorze włosów i oczach. W czasach starożytnych niezamężne piękności często gromadziły się w tym samym domu i odprawiały różne obrzędy. Wróżenie w czasie świąt jest możliwe na włosach, wosku, ziarnie, kółeczku i na inne sposoby. Wróżeniu z pewnością towarzyszyły piosenki, żarty i zabawa.

Zobacz wideo z historią i tradycjami świątecznymi:

Obejrzyj wideo: Bożego Narodzenia czas. . (Październik 2019).