Dzień Tatiany w 2020 r

Dzień Tatiany w 2020 r. Będzie tradycyjnie obchodzony pod koniec stycznia. To ludowo-chrześcijańskie święto ma długie korzenie i tradycje. Właściciele Tatyana świętują Dzień Anioła, a uczniowie szkół średnich i wyższych uczęszczają na Dzień Studenta.

Kiedy będzie obchodzony

Niektóre święta zawodowe i kościelne nie mają ustalonej daty. Chociaż nie ma to nic wspólnego z Dniem Tatiany, ponieważ jego data nie zmieniła się przez wiele lat. Wyjątkiem było przejście z jednego kalendarza do drugiego.

Ważne! W 2020 r. Dzień Tatiany będzie obchodzony 25 stycznia.

To święto nie jest uważane za oficjalny weekend, ale w 2020 r. Przypada w sobotę, więc studenci, Tatyana i ich krewni będą mogli zorganizować głośne uroczystości i święta.

Data wakacji nie została wybrana przypadkowo. Faktem jest, że jest poświęcony świętemu męczennikowi Tatianie z Rzymu, który żył w III wieku. W dniu jej śmierci (25 stycznia) wszyscy chrześcijanie szanują jej pamięć.

Historia chrześcijańskiego święta

Wielki Męczennik musiał znosić poważne próby. Jej historia życia zasługuje na szacunek i podziw. Urodziła się w rodzinie konsula. I chociaż jej ojciec był bliski rzymskiemu cesarzowi, potajemnie adoptował chrześcijaństwo. Od najmłodszych lat Tatiana zaszczepiła w ojcu miłość do religii. Była bardzo nasycona wiarą, dlatego porzuciła światowe życie. Poszedłem do świątyni, gdzie spędziłem dużo czasu na modlitwie. Ponadto pomagała potrzebującym i chorym, zapewniając im wsparcie duchowe i materialne.

Kiedy poganie rozpoczęli prześladowania wyznawców wiary chrześcijańskiej w Cesarstwie Rzymskim, Tatiana została aresztowana. Zaproponowano jej porzucenie religii i pogaństwo, ale pozostała wierna swoim ideom i wierze. Następnie kobieta zaczęła być torturowana. Została pobita, wrzucona do klatki od lwa i ogniska, ale Tatiana pozostała nieugięta.

Kościół mówi, że nastąpił cud ze świętym męczennikiem - łaska Boża zstąpiła na nią. Mleko ciekło z jej ran zamiast krwi, a anioły łagodziły ciosy. Ponieważ męczennik nie wyrzekł się wiary, został stracony wraz z ojcem 25 stycznia (12). Kaci nigdy nie zdołali złamać Ducha Świętego. Później niektórzy z nich przeszli na chrześcijaństwo, a kobieta została zaliczona do świętych wielkich męczenników.

Dzień studencki

Wielki męczennik Tatiana jest uważany za patronkę studentów, dlatego 25 stycznia studenci uczelni wyższych, techników i szkół wyższych obchodzą swoje święto zawodowe. Chociaż historia tego święta rozpoczęła się w XVIII wieku, kiedy Elizaveta Petrovna podpisała dekret o otwarciu Uniwersytetu Moskiewskiego. Jego założycielem był Ivan Shuvalov. Otwarcie poświęcone było matce Shuvalova Tatyana Rodionovna, a wydarzenie to odbyło się 12 stycznia (według starego kalendarza). Później święty męczennik został uznany za patronkę studentów, a na jej terenie otwarto kościół na jej cześć.

W czasach Imperium Rosyjskiego święto obchodzili na dużą skalę wszyscy uczniowie i nauczyciele. Ceremonie koniecznie zakończyły się głośnymi uroczystościami w restauracji. Za kulisami święto uznano za dzień rosyjskiej inteligencji, ale wraz z nadejściem władzy radzieckiej zostało zakazane. Ożywił się dopiero w 1995 r., Kiedy świątynia została otwarta na Uniwersytecie Moskiewskim na cześć Wielkiego Męczennika Rzymskiego. W 2005 r. Dekret prezydenta zatwierdził Dzień Studentów Rosyjskich.

Tradycja

Dzień Tatiany jest wielowymiarowym świętem. Z tym wiąże się wiele tradycji studenckich i ludowych. Wierzący muszą chodzić do kościoła na cześć. Uczniowie zapalają świecę w kościele i zwracają się do patronki z modlitwą, aby pomóc jej w nauce. Modląc się, kobiety idą do ikony świętego męczennika, który karmi dziecko piersią. Wielki męczennik jest proszony o zdrowie niemowląt.

Wiedząc, kiedy będzie dzień Tatyany w 2020 r., Zdecydowanie gratuluj znajomym o tym imieniu. Rodzima Tanya daje karty i symboliczne prezenty. Niektóre rodziny mają uroczysty obiad.

Jak świętują uczniowie

25 stycznia w instytucjach szkolnictwa średniego i wyższego obowiązkowo odbywają się uroczyste wydarzenia, które obejmują program koncertów i nagradzanie studentów za różne osiągnięcia w nauce, sporcie, zajęciach społecznych itp. Dla studentów organizujemy również:

  • dyskoteki;
  • przyjęcia;
  • Uroczystości w kawiarni lub restauracji.

Zamiast tradycyjnych uroczystości współczesna młodzież często wybiera wycieczkę do centrum rozrywki lub kina.

Długie obrzędy

Wcześniej podczas wakacji kobiety koniecznie wypiekali chleb lub krowę, która symbolizowała słońce. Podano mu nie tylko na stole, ale także podarował je wszystkim gościom, aby dać im kawałek słońca.

Młode dziewczyny zawsze potrząsały dywanikami i wieszały je na bramach, aby pokazać swoim stajennym, że są świetnymi gospodyniami domowymi i że będą dobrymi żonami. Jeśli dziewczyna miała wentylator, położyła dywanik na progu. Gdyby facet wytarł mu stopy, z pewnością stałby się częstym gościem w domu.

Zobacz wideo z historią dni studenckich:

Obejrzyj wideo: Madzia Wójcik wygrała program "Big Brother"! (Październik 2019).