Katolicka Wielkanoc w 2020 roku

W 2020 r. Katolicka Wielkanoc będzie tradycyjnie umieszczana na liście największych świąt chrześcijańskich. Zarówno dzieci, jak i dorośli nie mogą się już doczekać, ponieważ ten dzień jest pełen radości i dobrego nastroju. Rodziny się spotykają. Festiwal przeplatał tradycje religijne i pogańskie. Chociaż podstawą jest Zmartwychwstanie Syna Bożego, podobnie jak prawosławni chrześcijanie, data i tradycja są różne.

Data uroczystości

Zazwyczaj Wielkanoc katolicka i prawosławna nie pokrywają się. Wyjątek występuje co kilka lat. W większości przypadków katolicy wcześniej zauważyli jedno z najważniejszych wydarzeń w chrześcijaństwie. Początkowo zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa było obchodzone tego samego dnia co Pascha. Tak nazywa się Pascha, poświęcona wyjściu Mojżesza z pustyni po 40-dniowym spacerze.

W 325 roku postanowiono, że katolicy i prawosławni będą obchodzić zmartwychwstanie Pańskie tego samego dnia, ale przyjęto różne metody obliczeń. Katolicy świętują święto w pierwszą niedzielę po wiosennym pełni księżyca. Początek wiosny uważany jest za równonoc, czyli 21 marca. Aby dowiedzieć się, jaka będzie Wielkanoc Katolicka w 2020 r., Nie trzeba studiować kalendarza księżycowego i dokonywać skomplikowanych obliczeń. Wystarczy spojrzeć na Wielkanoc, która określa wszystkie daty świąt związanych ze Zmartwychwstaniem Syna Bożego.

Ważne! W 2020 r. Katolicy w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej będą obchodzić Wielkanoc 12 kwietnia.

Zwyczaje i tradycje

W ciągu tysiącleci istnienia święta powstało wiele tradycji. Uroczystość rozpoczyna się od wizyty w świątyni. Nabożeństwa odprawiane są od soboty. Kapłani śpiewają pieśni uwielbienia, czytają ewangelię i nieustannie się modlą. Wszyscy wierzący skupiają się na wielbieniu. Jaja malowane i czekoladowe, a także inne napoje na błogosławieństwo są dostarczane do świątyni.

Od dawna trwa rytuał zapłonu dużej świecy - Wielkanoc. Od niej wszyscy wierzący podpalili swoje świece, a następnie przynieśli święty ogień do domu po wspólnej kampanii wokół świątyni. Ważne jest, aby zabrać go do domu, ponieważ jest on w stanie chronić wszystkich członków rodziny przed siłami zła. Z tego powodu świeca jest niezawodnie osłonięta przed wiatrem.

Kolorowe jajka

Podobnie jak prawosławni chrześcijanie, wśród katolików symbolem święta jest jajko pomalowane na czerwono. Tradycja ma długie korzenie i jest związana z przypadkiem życia Marii Magdaleny. Kiedy dowiedziała się o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, zaczęła opowiadać wszystkim o tym wydarzeniu. Kiedy kobieta pojawiła się przed władcą Rzymu Tyberiuszem, nie uwierzył jej i powiedział, że tak się nie stanie, tak jak białe jajko nie może zmienić koloru na czerwony. Podniósł jajko, ale ono natychmiast zrobiło się czerwone, po czym uwierzył w cud.

Świąteczny obiad

Ponieważ Wielkanoc katolicka jest świętem rodzinnym, w 2020 r. Tradycyjnie wszyscy krewni zgromadzą się przy stole. Kochanki z pewnością będą gotować potrawy mięsne, ciasta i inne smakołyki. Tradycje świątecznego stołu są bardzo różne w różnych krajach, chociaż często przygotowują ciasta podobne do ciast wielkanocnych u prawosławnych chrześcijan, ale według innych przepisów.

Zajączek i czekoladowe jajka

Inna tradycja katolickiej Wielkanocy ma pogańskie korzenie. To króliczek wielkanocny, który przynosi jajka czekoladowe dzieciom, ale nie wszystkim, ale tylko tym, którzy są posłuszni rodzicom. Dorośli przygotowują z wyprzedzeniem kosz czekoladowych jajek zapakowany w wielobarwną folię, a także figurki królika czekoladowego i kurczaka. Słodycze są zawsze ukryte, a dzieci muszą znaleźć przekąski.

Może wydawać się zaskakujące, że królik nosi jajka, ale istnieje długa legenda. Mówi, że zła bogini Esther zaklęła kurczaka, który niósł czekoladowe jajka i zmienił go w królika. Chociaż kurczak, nawet w nowym wyglądzie, nadal nosił słodkie smakołyki.

Jak świętować w różnych stanach

Tradycje obchodów katolickiej Wielkanocy są różne w różnych stanach:

  1. W Niemczech pieszo przez dwa dni - niedzielę i poniedziałek. Drzwi do mieszkań i domów muszą być ozdobione wieńcami wielkanocnymi. Ten świąteczny atrybut i kosze ze słodyczami czekoladowymi są przekazywane krewnym lub przyjaciołom, jeśli przybędą je odwiedzić.
  2. W Australii robią duże czekoladowe jajka. Symbolem Wielkanocy nie jest królik, ale lokalne zwierzę - bilby. Kochanki muszą upiec jagnięcinę lub wołowinę i zrobić wspaniałe bułeczki.
  3. We Włoszech uroczystość rozpoczyna się od pozdrowienia od Papieża, który przemawia na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Kto nie jest tego świadkiem, ogląda transmisję w telewizji. Poniedziałek jest oficjalnym dniem wolnym od pracy. Włosi odwiedzają się, urządzają pikniki.
  4. We Francji głównym symbolem wakacji jest dzwon. Jego dzwonienie słychać na ulicy ze wszystkich stron. Francuzi zawsze serwują pieczonego kurczaka, a także desery czekoladowe.
  5. W Wielkiej Brytanii w Wielki Czwartek zapewnią potrzebującym jałmużnę. W niedzielę rodzina zbiera się przy stole i je jagnięcinę pieczoną z warzywami. Tradycyjne wypieki to ciasto czekoladowe.

Katolicy zwracają uwagę na rodzinę podczas katolickich świąt wielkanocnych. Dla dzieci wymyślają gry i rozrywkę. Dorośli dzielą się nowościami i planami na przyszłość.

Obejrzyj wideo: OSTRO! JUŻ NIE KATOLICKĄ WIELKANOC, TYLKO ŻYDOWSKI PESACH OBCHODZIMY! (Październik 2019).