Tajski Nowy Rok 2020

Świętowaniu Tajlandzkiego Nowego Roku towarzyszy festiwal wodny, który chcą odwiedzić turyści z różnych części świata. Songkran (zwany także Tajlandzkim Nowym Rokiem) przeplatał tradycje buddyjskie, rodzinne i współczesne. Właśnie dlatego turyści są zainteresowani terminem obchodów wakacji, aby przygotować się wcześniej i zaplanować podróż.

Kiedy będzie obchodzony

Tajów można nazwać wyjątkowymi ludźmi, ponieważ świętują Nowy Rok 3 razy:

  • Razem z krajami europejskimi (1 stycznia). Wakacje na ulicach miast, w hotelach i innych instytucjach są bardziej zorganizowane dla turystów. Dla lokalnych mieszkańców nie ma to tak naprawdę znaczenia.
  • Według chińskiego kalendarza. Wraz z innymi narodami Tajowie spotykają przybycie nowego obrońcy zwierząt według wschodniego horoskopu. Data zmienia się co roku.
  • Songkran Tradycyjny festiwal w Tajlandii, który ma starożytne korzenie i tradycje. Przetłumaczone z sanskrytu jako „przejście”.

Ważne! Tajski Nowy Rok w 2020 roku będzie obchodzony w dniach 13-15 kwietnia. W niektórych regionach uroczystości rozpoczynają się od 11 i trwają do 17-19 kwietnia.

I chociaż święto jest związane z kalendarzem księżycowym, ponieważ oznacza przejście Słońca z konstelacji Ryby do konstelacji Barana, jego data jest stała, a zatem nie zmienia się z roku na rok. Niezależnie od dni tygodnia w Tajlandii, 13-15 kwietnia jest oficjalnym weekendem. Władze zatwierdziły dekret, aby mieszkańcy miasta mogli udać się do swoich krewnych mieszkających w odległych prowincjach.

Pochodzenie

Święto jest zakorzenione w starożytnych Indiach. Tam była tradycja nawadniania się nawzajem wodą. To symbolizowało nadejście pory deszczowej. Dla ludów wschodnich ta pora roku ma ogromne znaczenie, ponieważ duże opady deszczu są kluczem do dobrej uprawy ryżu. Ten produkt jest głównym składnikiem diety osób mieszkających na Wschodzie.

Stopniowo festiwal wody rozprzestrzenił się na wszystkie ludy Indochin, w tym na Tajlandię. Z czasem był ściśle powiązany z lokalnymi tradycjami. Dziś Songkran jest obchodzony nie tylko w Tajlandii, ale także w krajach sąsiednich. I nawet po wiekach Tajowie zachowali starożytne obrzędy.

Festiwal wody

Święto Songkran to zabawne wydarzenie, które obejmuje cały kraj. Jego główną atrakcją jest festiwal wody. Zazwyczaj organizują to drugiego dnia, czyli 14 kwietnia, chociaż tradycje w różnych regionach mogą się nieznacznie różnić.

Podczas festiwalu ludzie wychodzą na ulice z dużymi firmami i toczą prawdziwe walki na wodzie. Wylewają na siebie wodę z pistoletów wodnych, misek, wiader i innych przyborów. Ogromne beczki wypełnione wodą są instalowane na ulicach. Po ulicach jeżdżą także wózki z napełnionymi pojemnikami. Ludzie, którzy w nich siedzą, przechodzą wodę z wodą. Świętemu towarzyszy wesoły śmiech i radosne okrzyki, nikt nie pozostawia suchego.

Rytuał wlewania wody ma głębokie święte znaczenie. Tajowie uważają, że w ten sposób zmywają brud w dosłownym i przenośnym sensie. Innymi słowy, oczyszczają ciało i duszę. Podczas festiwalu ludzie również posypują się talkiem lub gliną. Substancje te są stosowane w kraju jako produkty higieniczne, to znaczy pomagają oczyścić duszę i ciało. Miejscowi uważają, że im bardziej ktoś jest oblany, tym więcej dobrobytu i szczęścia czeka na niego w przyszłym roku.

Kilka wskazówek dla turystów

Jeśli wakacje w Tajlandii zbiegły się z obchodami Songkran, powinieneś skorzystać z następujących wskazówek:

  1. Wychodząc na zewnątrz, wybierz lekkie ubrania, które nie blakną.
  2. Telefon, aparat i dokumenty powinny być dobrze chronione przed wodą.
  3. Nie zabieraj ze sobą torebki, plecaka ani innych akcesoriów.
  4. Wskazane jest wcześniejsze zaopatrzenie się w pistolety wodne lub odpowiednie przybory kuchenne, jeśli istnieje chęć uczestnictwa w festiwalu.
  5. Kobiety i dziewczęta powinny zrezygnować z makijażu, ponieważ szybko zmyje wodę.
  6. Podróżując na rowerze, musisz jechać z małą prędkością. Nawierzchnia drogi jest bardzo mokra i śliska. Ponadto uczestnicy festiwalu w tłumie mogą zacząć lać, dlatego trudno będzie pozostać na hulajnodze.

Jeśli nie ma ochoty zmoknąć, lepiej nie wychodzić na zewnątrz, ponieważ nie można pozostać suchym.

Inne tradycje

Przygotowanie do wakacji rozpocznie się za kilka dni. 3 dni przed Songkran Tajowie odprawiają następny obrzęd. Zbierają resztki jedzenia ze stołu, zbierają szmaty i stare rzeczy, niosą wszystko na pustkowie i wyrzucają. Jednocześnie wypowiadają słowa: „Wynoś się stąd!”. Czyścili więc domy od zła. W przeddzień święta miejscowi mieszkańcy z pewnością śpiewają noworoczne modlitwy. Niektórzy zapraszają do niego lamę, aby odprawił rytuał oczyszczenia w domu.

Ponieważ tajlandzki Nowy Rok ma znaczenie religijne, pierwszego dnia obchodów mieszkańcy z pewnością pójdą do świątyni. W specjalnie wyznaczonych miejscach w mieście mnisi siedzą. Tajowie przynoszą im smakołyki zawinięte w liście palmowe. Ich kobiety przygotowują się w przeddzień Songkran według specjalnych starożytnych przepisów. Datki dla mnichów uważane są za cześć dla Buddy.

Innym od dawna zwyczajem noworocznym w Tajlandii jest rytualne kąpanie figurki Buddy. Po powrocie ze świątyni Tajowie muszą podlać postać nauczyciela duchowego wodą z liści jaśminu i kwiatów. Aby okazać szacunek starszym, młodsi członkowie rodziny wylewają na nich ręce.

Songkran to rodzinne wakacje. Krewni zbierają się przy jednym stole, gratulują sobie nawzajem, wymieniają się wiadomościami i planami na przyszłość. Wolne rozmowy, w tym na tematy filozoficzne, mogą być kontynuowane przez cały dzień. Tajowie nie zapominają o zmarłych krewnych. Święto kończy się ogólną modlitwą za odpoczynek ich dusz.

Jak obchodzony jest Nowy Rok w Tajlandii: wideo

Obejrzyj wideo: SONGKRAN FESTIVAL in Chiang Mai Thailand!! (Kwiecień 2020).

Zostaw Swój Komentarz