Najdłuższy dzień w 2020 roku

Najdłuższy dzień przypada zwykle na 21 czerwca, ale w 2020 r. Zmieni się o jeden dzień. Wynika to z faktu, że rok będzie rokiem przestępnym, a zatem kalendarz astrologiczny nie będzie zbieżny ze zwykłym kalendarzem, z którego ludzie korzystają w życiu codziennym.

Ważne! Najdłuższym dniem w 2020 roku będzie 20 czerwca. To słońce będzie świecić przez ponad 17 godzin. Następuje najkrótsza noc. Czas trwania - mniej niż 7 godzin.

Jak powstaje

Godziny dzienne stale rosną lub maleją. Raz w roku jest najkrótszy i najdłuższy dzień, a także wiosenna i jesienna równonoc. Zjawiska te związane są z cechami Układu Słonecznego, w szczególności z położeniem Słońca w stosunku do naszej planety. Faktem jest, że Ziemia obraca się wokół niej po trajektorii, która nie ma kształtu koła, ale elipsy. Kiedy odległość od Słońca do planety jest najmniejsza, nadchodzi przesilenie letnie - najdłuższy dzień. I odwrotnie, kiedy gwiazda odsuwa się jak najdalej od gwiazdy głównej, nadchodzi najdłuższa noc.

Starożytna legenda

Teraz ludzie znają osobliwości powstawania najdłuższego dnia z naukowego punktu widzenia, dlatego nie przywiązują do niego dużej wagi, ale w czasach starożytnych wszystko było inne. Ludzie nie wiedzieli o pochodzeniu zjawisk naturalnych, dlatego połączyli ich z bogami i wyższymi mocami. W starożytnej Rosji przesilenie letnie wiązało się z długą legendą. Według niej, w najkrótszą noc po przesileniu letnim bóg słońca Yarilo zszedł na ziemię w Iriy. Tak zwane miejsce ziemskiego raju. Aby Bóg chciał znów wrócić do nieba, ludzie urządzali hałaśliwe uroczystości, palili wielkie ogniska, śpiewali piosenki, tańczyli i bawili się na inne sposoby.

Istnieją inne legendy i przypowieści. Wszystkie są w jakiś sposób związane z Yarilem. Inna legenda głosi, że w najdłuższy dzień słońca bóg poślubił Vodę-Danę. W wyniku tego małżeństwa narodziła się Zarya-Zaryanitsa.

Nowoczesność i stare zwyczaje

Nawet wiedząc, która data jest najdłuższym dniem w 2020 roku, ludzie nie zmienią zwykłego rytmu życia. Rosjanie zwykle wykorzystują najdłuższe godziny dnia, aby rozwiązać codzienne problemy i problemy domowe, do pracy, a rzadziej do rozrywki. W dzisiejszych czasach żadne święta i uroczystości nie są organizowane nawet w małych miasteczkach i wioskach.

W dawnych czasach wszystko było inne. Kiedy nie było kalendarza, ludzie używali przesilenia i równonocy jako sezonowych punktów orientacyjnych. Wiele dat i tradycji związanych było z tymi datami. Podczas przesilenia letniego zorganizowali uroczystość na cześć zakończenia prac wiosennych na polu i nadejścia lata.

Ciekawe! Wcześniej podczas przesilenia letniego świętowano Iwana Kupalę. Wraz z przyjęciem kalendarza gregoriańskiego daty przesunęły się z 24 czerwca na 7 lipca, chociaż niektóre zwyczaje przetrwały.

Uzdrawiająca woda i trawa

W starożytnej Rosji ludzie wierzyli, że w dniu przesilenia woda zyskuje moc leczniczą. Wszyscy kąpali się w rzekach i stawach, aby oczyścić duszę i ciało. Rano kobiety udawały się na pola i łąki, by zbierać rosę. Kiedy przynosili wodę do domu, myli i podlewali członków rodziny i zwracali szczególną uwagę na małe dzieci. Uważano, że po tym obrzędzie człowiek będzie zdrowy przez cały rok.

W godzinach porannych zbierano również zioła lecznicze. Pachnące rośliny zostały przyniesione do domu i ułożone na stole lub parapecie, aby chronić dom przed złymi duchami, które stały się „lekkomyślne” w najkrótszą noc roku.

Kolor paproci

Według starożytnej legendy paproć kwitnie w nocy po przesileniu. Ktokolwiek go znajdzie, znajdzie skarb i osobiste szczęście. Tylko śmiałkowie poszli szukać rośliny kwitnącej. Przodkowie wierzyli, że paproć przyciąga nie tylko ludzi, ale także różne złe duchy. Aby uzyskać pożądany kwiat, poszukiwacze musieli walczyć ze złymi duchami.

Ogniska i tańce

W czasach starożytnych młodzi ludzie gromadzili się w nocy po przesileniu letnim. Uroczystości odbywały się zwykle w pobliżu rzeki lub zbiornika, rzadziej na obrzeżach wioski. Całą noc palili ogniska, prowadzili wokół nich tańce, tańczyli i śpiewali piosenki. Kochankowie muszą przeskoczyć nad ogniem, trzymając się za ręce. Jeśli facet i dziewczyna będą w stanie trzymać się za ręce, będą mieli szczęśliwą przyszłość razem, jeśli to się nie powiedzie, wkrótce nastąpi separacja.

Wróżby

W najkrótszą noc dziewczyny zawsze starały się poznać swój los. Aby to zrobić, utkali wieńce z leśnych kwiatów i poszli nad rzekę. Jeśli wieniec unosił się na wodzie, dziewczyna czekała na szybkie małżeństwo, jeśli tonął, warto było czekać na nieszczęście.

Uważano, że w noc po przesileniu siły nieczyste zorganizowały biesiadę. Z tego powodu nie pływali w rzekach, aby syreny nie ciągnęły ich pod wodę i nie szły do ​​lasu, aby mavka nie łaskotała na śmierć. Ludzie byli szczególnie ostrożni.

Obejrzyj wideo: Ten mężczyzna wybudził się po 12-latach ze śpiączki i to co powiedział, zdumiało wszystkich (Październik 2019).