Wakacje letnie 2020 rok szkolny

Ważne jest, aby rodzice wiedzieli z wyprzedzeniem, kiedy dzieci w wieku szkolnym rozpoczną wakacje w roku szkolnym 2019-2020, od której daty mogą planować rodzinne wyjazdy i czy można odmówić, kiedy uczniowie zostaną wezwani do szkoły latem.

Co mówi prawo

Chociaż dla większości placówek oświatowych w Rosji pierwszy dzień szkolny przypada 1 września, dekret Ministerstwa Edukacji zaleca jedynie strukturę roku szkolnego (jego początek i koniec) oraz to, czy zastosować się do tych zaleceń, każda szkoła decyduje samodzielnie.

Oczywiście w większości przypadków instytucje edukacyjne nie odchodzą od zwykłego harmonogramu dla wszystkich i rozpoczynają rok szkolny 1 września (lub w następny poniedziałek, jeśli pierwszym dniem jest sobota lub niedziela), kończąc w ostatni piątek (lub sobotę) maja.

W sierpniu administracja szkoły zatwierdza harmonogram pracy z jasnymi datami rozpoczęcia i zakończenia semestrów lub trymestrów.

Niemniej jednak oficjalne dokumenty wskazują, że letnie wakacje w placówkach edukacyjnych trwają co najmniej 2 miesiące (nie 3, jak wielu uważa)! Jest to norma, o której często się mówi, wymagająca od uczniów uczęszczania do szkoły w lecie (tzw. Treningi, praktyki, obozy szkolne itp.).

W wielu sytuacjach dla uczniów w wieku 2 tygodni czerwca mogą być pracownicy:

  • dla doktorantów (egzaminy i konsultacje);
  • jeśli była długa kwarantanna;
  • jeśli szkoła nie działała z innych przyczyn siły wyższej i nie można ukończyć programu nauczania bez przesunięcia wakacji.

Jeżeli z jakiegoś powodu administracja szkoły planuje odłożyć wakacje letnie w 2020 r., Ma obowiązek powiadomić uczniów i rodziców z wyprzedzeniem.

Terminy wakacji letnich

Tak więc w roku akademickim 2019-2020 zajęcia rozpoczną się w poniedziałek 2 września, a ostatni dzwonek w większości szkół w Rosji zadzwoni w piątek 29-30 maja 2020 r. W przypadku pierwszoklasistów studia zakończą się w dniach 22-23 maja.

Dziewiąte równiarki będą musiały uczyć się dłużej, które zdadzą jednolity egzamin państwowy w pierwszej połowie czerwca, oraz absolwenci 11 klasy, dla których jednolity egzamin państwowy będzie trwał przez cały pierwszy miesiąc lata. W przypadku zajęć dyplomowych letnie wakacje w 2020 r. Będą zależeć od tego, jaki będzie termin ostatniego z wybranych egzaminów (patrz harmonogram egzaminu i egzamin w 2020 r.).

Letnia praktyka

Angażowanie uczniów w pracę społeczną jest powszechną praktyką. Tak zwane „treningi” przyszły do ​​nas z czasów radzieckich, a dziś wywołują gwałtowne oburzenie wśród rodziców i oburzający opór wśród wielu uczniów.

Warto zauważyć, że przestarzała wersja, w której odbywa się sprzątanie terytoriów, ogólne sprzątanie klas i zagospodarowanie działek, została zachowana w szkołach średnich. Wiele gimnazjów i liceów oferuje uczniom bardziej fascynującą alternatywę - ćwiczyć na specjalistycznych przedmiotach. Może to być:

  • szkoły językowe z native speakerem zaproszonymi przez wolontariuszy;
  • praktyka programowania;
  • przeprowadzanie eksperymentów fizycznych lub chemicznych;
  • rejestrowanie obserwacji przyrody;
  • praktyka artystyczna i udział w różnych warsztatach.

Ta opcja ćwiczeń jest interesująca nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców, którzy muszą co roku decydować o kwestii opieki nad dziećmi, kiedy szkoła będzie długo wyczekiwać wakacji.

Ale wszystkie rodzaje praktyk są dobre, jeśli dzieci i rodzice nie mają innych planów na pierwsze 2-3 tygodnie lata. Jednak inny obraz jest bardziej powszechny - nauczyciele żądają obecności dzieci, a rodzice, hakiem lub oszustem, starają się uratować dziecko przed koniecznością przebywania w gorącym i dusznym mieście, spiesząc się, aby wysłać je do morza lub krewnych, gdzie dziecko może wyzdrowieć i psychicznie odpocząć od szkoły.

Prawo mówi, że dzieci nie mogą brać udziału w pracy, która nie jest przewidziana w szkolnym programie nauczania. Oznacza to, że jeśli letnia praktyka nie zaznaczy znaku w dzienniku, dziecko może nie wziąć w niej udziału. A potem rodzice stają przed wyborem - konfliktu z administracją i udowodnienia, że ​​dziecko ma prawo do odpoczynku lub poświęcenia swoich planów i przekonania syna lub córki do pójścia do szkoły w czasie wakacji.

Obóz szkolny

Innym rodzajem działalności współczesnych instytucji edukacyjnych, który z jednej strony ma na celu rozwiązywanie problemów pracujących rodziców, z drugiej zaś burza oburzenia. Niezadowoleni są rodzice szkół wymagających obowiązkowej nauki od uczniów szkół podstawowych (i często uczniów klas 5-6).

Nie trzeba dodawać, że takie wymagania są całkowicie nielegalne. Dlaczego więc istnieje problem? Szkoły są zobowiązane do tworzenia obozów szkolnych, a zatem administracja, hakiem lub oszustem, stara się zapewnić obecność dzieci w planowanych grupach.

Wniosek

Możesz dowiedzieć się dokładnie, kiedy wakacje letnie roku szkolnego 2020 rozpoczną się od twojego dziecka, kontaktując się z administracją instytucji (lub wychowawcą klasy) z tym pytaniem. Możesz poradzić sobie z letnimi treningami i obowiązkowymi obozami, ale powinieneś być przygotowany na nieprzyjemne rozmowy z administracją. Czy wynik wydanych nerwów (własnych, co ważne, dziecka) jest tego wart, każdy rodzic sam decyduje.

Obejrzyj wideo: JAK BYĆ BEZPIECZNYM NA ULICY - NIESTRASZKI PZU (Październik 2019).