Wigilia w 2020 roku

W 2020 roku Wigilia tradycyjnie będzie obchodzona w Wigilię Bożego Narodzenia. Dla wierzących jest to szczególny wieczór związany z największą ucztą i narodzinami Jezusa Chrystusa. Przez lata swojego istnienia powstały różne tradycje i ceremonie. Niektóre z nich są nadal śledzone.

Data świętowania i pochodzenie nazwy

Ponieważ Wigilia jest obchodzona przed Bożym Narodzeniem, jej data nie zmienia się z roku na rok. To początek tak zwanego Bożego Narodzenia, który potrwa do chrztu.

Ważne! Data Wigilii w 2020 roku się nie zmieni - obchodzi się ją 6 stycznia.

Istnieją dwie wersje pochodzenia nazwy święta, choć w obu przypadkach jest to związane z potrawami przygotowywanymi tego dnia. Według pierwszej wersji nazwa pochodzi od słowa „soczi”. Tak zwana specjalna owsianka, która została przygotowana z gotowanych ziaren zbóż. Musi być podlewany sokiem i miodem. A teraz przygotowują podobną owsiankę, po prostu nazywają ją kutya.

Według innej wersji nazwa Wigilii pochodzi od nazwy ciastek w Soczi, które miały specjalne otwory. Uważano, że przed wielkimi wakacjami przez te dziury można było zobaczyć złe duchy. Teraz ten obrzęd nie jest wykonywany.

Uroczysta kolacja

Wigilia - Ostatni dzień Wielkiego Postu. Duchowni w tym dniu przestrzegają suchego jedzenia, to znaczy nie jedzą gorących potraw gotowanych na oleju. I nawet wtedy jedzą tylko wieczorem, a przez cały dzień piją tylko wodę. Zwykli ludzie nie muszą przestrzegać tak surowych zasad, ale na świątecznym stole powinny być tylko chude naczynia.

Wieczorem przed Bożym Narodzeniem rodziny zbierają się przy stole. Aby rozpocząć kolację od pojawienia się pierwszej gwiazdy na niebie. Łączą ją z Gwiazdą Betlejemską, która zgodnie z biblijnymi historiami oświetla ścieżkę pasterzy zmierzających do narodzonego Jezusa Chrystusa. Na stole koniecznie podano kutya. Przygotuj go z ziaren zbóż. Orzechy, suszone owoce, mak i miód są koniecznie dodawane do owsianki, chociaż przepisy na gotowanie Kutya różnią się znacznie w różnych regionach. Pozostałości płatków wakacyjnych są zwykle umieszczane w pobliżu ikon dusz zmarłych krewnych. Uważa się, że w tym dniu schodzą z nieba na ziemię. Wcześniej pozostała kutya była rozdawana biednym ludziom.

Znając liczbę Wigilii w 2020 roku, gospodynie domowe powinny z góry przemyśleć menu. Wszyscy apostołowie powinni mieć na stole 12 potraw na czczo. Pamiętaj, aby podawać:

 • podmuch to gęsty kompot gotowany z suszonych owoców;
 • pierogi z kapustą i ziemniakami;
 • chude ciasta i naleśniki z różnymi nadzieniami;
 • dania z grzybami;
 • sałatki warzywne;
 • pikle i konserwowanie;
 • chude słodkie smakołyki - chałwa, marmolada itp.

W niektórych regionach istnieje tradycja, zgodnie z którą dzieci chrzestne w Wigilię Bożego Narodzenia przynoszą obiad swoim rodzicom chrzestnym.

Kolędy

A teraz tradycja kolędowania została zachowana, choć głównie tylko na wsiach. Dorośli i dzieci przebierają się w specjalne stroje i chodzą od domu do domu. Śpiewają pieśni, wychwalają narodziny Jezusa Chrystusa i mistrzów. Czasami pokazują małe przedstawienie teatralne. Kolyadnikov musi być traktowany słodyczami i dawać im pieniądze.

Chrześcijańskie i słowiańskie korzenie były ściśle powiązane z tą tradycją. Grupa kolęd z konieczności nosi wielką gwiazdę, która symbolizuje Gwiazdę Betlejemską. Chłopcy i dziewczęta ubierają się w różne stroje, ale koza odgrywa szczególną rolę. Ona zawsze idzie pierwsza. Słowianie wierzyli, że to zwierzę odpędza złe duchy.

Kolędowanie jest pochodzenia słowiańskiego. Przed chrztem Rusi było to jedno z największych świąt poświęconych przesileniu zimowemu (według starego kalendarza Wigilia przypada 24 grudnia). W tym dniu odbyły się ceremonie poświęcone bogu Kolyadzie. Aby to zrobić, ludzie przebierali się, śpiewali piosenki, aranżowali tańce i inne rozrywki. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa tradycje nie zostały wykorzenione, dlatego interpretowano je zgodnie z nowymi zasadami. Kolędy zaczęły wychwalać narodziny syna Bożego.

Wróżenie w Wigilię Bożego Narodzenia

Nasi przodkowie wierzyli, że noc Bożego Narodzenia to magia. W noc poprzedzającą wielkie wakacje dzieją się niesamowite rzeczy i cuda. Wieczorem dziewczęta, a czasem i chłopcy, zebrali się, aby poznać i przewidzieć swój los. Wierzono, że przewidywane się spełni.

A teraz niektóre dziewczyny zastanawiają się nad przyszłym oblubieńcem. Na przykład możesz dowiedzieć się o swoim małżonku, wykonując prosty obrzęd. Dziewczyna musi wyjść na zewnątrz i położyć się na śniegu. Potem wstań, żeby wyjść z domu, nie oglądając się za siebie. Następnego dnia powinieneś wyjść i spojrzeć na wynik:

 • gładki ślad - mąż będzie miły i czuły;
 • obecność nieprawidłowości wskazuje na szorstkiego i twardego małżonka;
 • z głębokim śladem małżeństwo może być kilka razy;
 • jeśli spadnie śnieg, wkrótce będzie ślub.

Dziewczęta również jedzą ryż, wosk, kółeczka, wodę i na inne sposoby.

Obejrzyj wideo: Wigilia 2018 w Mickiewiczu (Październik 2019).