Plan rozbiórki pięciopiętrowych budynków w Moskwie w latach 2019-2020

Serce rosyjskiej stolicy wkrótce zmieni się nie do poznania. Wreszcie miasto zostanie oczyszczone z przestarzałych i nieodpowiednich do zamieszkania niskich pięciopiętrowych budynków z niewygodnym układem pokoi, słabą izolacją. Zgodnie z zatwierdzonym planem remontu rozebranych zostanie ponad 5000 pięciopiętrowych budynków, a na ich miejscu powstaną elitarne nowoczesne kompleksy mieszkaniowe. Pierwszy etap zostanie ukończony w latach 2019-2020.

Nowe plany

„Chruszczow” i „Stalin” wyglądają na tle monolitycznych wieżowców mieszkalnych, delikatnie mówiąc, brzydko. Szare, pięciopiętrowe budynki z lat 1957–1969 po prostu zepsuły widok najpiękniejszego miasta w kraju - Moskwy. Następnie władze postanowiły opracować długoterminowy plan zastąpienia starych domów nowoczesnymi. Globalny program remontu mieszkań w Moskwie został uruchomiony w 2017 r. (Nr 497-PP z 01.01.2017 „W sprawie programu renowacji mieszkań w Moskwie”). Następnie zatwierdzono plan rozbiórki zrujnowanych domów, przebudowy wieżowców i budowy ulepszonych nowych. Pierwsza faza pięciopiętrowego planu rozbiórki obejmuje okres do 2020 r. Następnie zostanie wdrożona druga część planu, która przewiduje budowę nowych zasobów mieszkaniowych w wolnych miejscach miasta.

W rzeczywistości wyburzenie starych domów rozpoczęło się pod koniec lat 90. Nawet wtedy duża część starej Moskwy została oczyszczona, a ludzie zostali przesiedleni do innych obszarów. Planowano, że budowa zakończy się do 2010 r., Ale kryzys i pogorszenie koniunktury gospodarczej dostosowały plany urbanistów. Przebudowa Moskwy była powolna, każdego roku noszono kilkadziesiąt domów. Konstrukcja została zamrożona na długie dziesięć lat. Ale problem pozostaje. Utrzymanie rozpadającego się domu w dobrym stanie nie jest tanie. Mieszkańcy Chruszczowa, którzy zapłacili za naprawę fasad i werand z kieszeni, poczuli się urażeni. A potem władze stolicy, na czele z burmistrzem Siergiejem Sobyaninem, mimo wszystko postanowiły raz na zawsze położyć kres długoterminowej budowie. W 17 roku rozpoczęła się masowa rozbiórka starych domów, a już w 2018 r. Zaczęto budować elitarne kompleksy na wolnych miejscach. Ma to wpłynąć na ogromną przestrzeń życiową i przenieść w nowych domach ponad 120 tysięcy osób w latach 2018-2020. Budowa nowych mieszkań rozpoczęła się natychmiast w 15 lokalizacjach w „starej” i nowej Moskwie. A 5171 domów padło pod rozbiórką - to nie mniej niż 350 tysięcy. Prawie milion osób będzie przesiedlanych stopniowo do 2032 r. 7 z 15 nowych budynków pojawi się w miejscach dawnych pięciopiętrowych budynków.

Ważne! Renowacja mieszkań na pierwszym etapie planu odnowy mieszkań (2017-2020) będzie kosztować kraj 300 miliardów rubli.

Pięciopiętrowy budynek już nie będzie

Domy objęte programem wymiany zrujnowanych mieszkań:

  • panelowe pięciopiętrowe budynki z serii 1-515;
  • blok „Chruszczow” seria 1-510;
  • pięciopiętrowe domy murowane z serii 1-511;
  • domy 2-3 pięter.

Wszystkie te budynki zostaną zniszczone.

Lista domów podlegających rozbiórce do 2020 r. Obejmuje również ponad sto dziewięciu kondygnacji, które są w ruinie. Zostały one zbudowane w latach 80. ubiegłego wieku głównie z paneli.

W latach 2019–2020 planowane jest wyburzenie mieszkań w wielu obszarach Moskwy: Czereśniuszki (dystrykt południowo-zachodni); Schukino i Khoroshevo-Mnevniki (północny zachód od stolicy); Preobrazhenskoe, Sokolinaya Gora, Bogorodskoye, Metrogorodok (wschodni okręg administracyjny). Ale wielkie zmiany czekają na południowo-wschodni region autonomiczny Moskwy - jeden z najstarszych w Moskwie. Tutaj ponad 630 domów zostanie zmiecionych z powierzchni ziemi. „Czyszczenie” zostanie przeprowadzone na wszystkich jego obszarach: 286 domów zostanie zburzonych w Kuźminkach do 2020 r., 153 domy w Lublinie, 40 Chruszczowa w Lefortowie, 60 domów w Wychino-Żulebinie i 27 domów straci.

Lista domów do wyburzenia została przygotowana w 2017 roku. Aby ustalić, które domy zostaną objęte dystrybucją, przeprowadzono głosowanie - głosowali mieszkańcy zrujnowanych budynków. W 2018 r. Rząd zrewidował listę budynków planowanych do rozbiórki i dokonał korekt, wykreślając ponad dwieście obiektów utożsamianych z dobrami kultury. Budynki te mają być w przyszłości odbudowane w taki sposób, aby nosiły ślad przeszłości, ale nie mogły stanowić zagrożenia dla mieszkańców miasta.

Adresy rozebranych pięciopiętrowych budynków w Moskwie do 2020 r .:

Gdzie udać się do imigrantów

Moskale, których domy zostały uwzględnione w planie remontu, słusznie martwili się, gdzie zostaną przeniesieni. Większość zburzonych domów znajduje się w prestiżowych obszarach, gdzie grunty i nieruchomości kosztują wspaniałe pieniądze. Władze uspokoiły mieszkańców miasteczka oświadczeniem, że znaczna część mieszkańców zostanie przesiedlona na te same obszary lub na najbliższe im tereny. Przesiedlenie nastąpi falami. Do końca 2018 r. Mieszkańcy starych domów, którzy są ponad 10.000 osób, otrzymają klucze do nowych mieszkań. Do 2020 r. Zostanie oddanych do użytku 59 nowych domów, a kolejne 26 tysięcy Moskali zostanie przesiedlonych.

Wszystkie domy spełniają nowoczesne standardy jakości. I wzniesiono je w miejscach, gdzie wcześniej stały bezpretensjonalne pięciopiętrowe budynki. Pod względem powierzchni nowe mieszkania są takie same jak wcześniej, ale mieszkanie w nich stanie się komfortowe. I takie mieszkania będą kosztować o 30% więcej. Nic dziwnego, ponieważ wejścia będą wyposażone w domofony, w mieszkaniach zostaną zainstalowane energooszczędne baterie i liczniki. Dodatkowo wygodny układ, osobna łazienka, plastikowe okna, metalowe drzwi wejściowe.

Projekt renowacji obejmuje nie tylko lokale mieszkalne, ale także powierzchnie handlowe i magazynowe. Przedsiębiorcy, którzy utrzymywali lokale w zburzonych domach, otrzymają również niezbędną przestrzeń na pierwszych piętrach wieżowców.

Plany na lata 2019-2020

Plany urbanistów dotyczące budowy ponad 25 milionów metrów kwadratowych mieszkań. Będą to piękne, duże kompleksy mieszkalne z domami powyżej 20 pięter i rozwiniętą infrastrukturą. W odległości spaceru znajdą się sklepy, metro, szkoły, przedszkola i przychodnie. Mieszkańcy niczego sobie nie odmówią. Co więcej, staną się właścicielami stołecznych mieszkań, które znajdują się nie tylko na zewnątrz, ale w samym centrum miasta. Andrei Bochkarev, który kieruje działem budowlanym stolicy, powiedział w wywiadzie, że w ciągu najbliższych dwóch lat budowa rozpocznie się na 242 placach startowych. A w 2019 r. Planowane jest zaludnienie 28 domów, a jest to 14 tysięcy mieszkań!

Na rok 2020 władze w ogóle planują ambitne plany - deweloperzy wprowadzą po 1,5 miliona metrów kwadratowych mieszkań.

Pobierz listę domów do przeniesienia

Jeśli chodzi o wyburzenie pięciopiętrowych budynków, urzędnicy planują oczyścić 1/3 przygotowanego terytorium do 2020 r., Który do 2032 r., Podczas drugiej fazy programu remontowego, zostanie zburzony około 16 milionów metrów kwadratowych mieszkań. Jeśli liczby te są mierzone w całym kraju, mówimy o obszarze średniego miasta regionalnego. Skala jest naprawdę imponująca, ale jest zbyt wcześnie, aby oceniać wyniki renowacji.

Renowacja przebiega w całym kraju

Program zastąpienia zrujnowanej obudowy nową, został przyjęty z wielkim entuzjazmem. Po Moskwie władze w Krasnojarsku zaczęły przerysowywać obszary mieszkalne. Tam lista domów do rozbiórki, która ma zostać wdrożona przed 2020 r., Składa się z 427 obiektów, które zostały uznane za nieodpowiednie do życia. Ponad 12 tysięcy mieszkańców Krasnojarska do końca 2020 roku powinno przeprowadzić się do nowych mieszkań.

Budowa w Krasnojarsku przebiegła poważnie. Znaczna kwota została przeznaczona z budżetu federalnego z życzeniem, aby do końca 2019 r. Rozebrano 133 wieżowce, a mieszkańcy tych domów otrzymają klucze do nowych mieszkań.

Pobierz listę domów do rozbiórki w Krasnojarsku