Boże Narodzenie w Rosji w 2020 roku

Prawie wszyscy obywatele kraju wiedzą, kiedy Boże Narodzenie będzie w Rosji w 2020 roku. To święto kościelne jest popularne, dlatego jest znane zarówno w małych wioskach, jak i dużych miastach.

Kiedy będą świętować

Ponieważ w Rosji żyją głównie prawosławni chrześcijanie, święta poświęcone narodzinom Syna Bożego są obchodzone zgodnie z statutami Kościoła prawosławnego, a nie Kościoła katolickiego. Data obchodzenia Narodzenia Pańskiego jest ustalona, ​​dlatego też w 2020 r. Nie ulegnie zmianie w porównaniu z poprzednimi latami.

Ważne! Boże Narodzenie obchodzone jest w Rosji 7 stycznia, chociaż uroczysta kolacja odbywa się dzień wcześniej - wieczorem 6 stycznia.

To nie tylko święto kościelne, ale także święto państwowe, dlatego zawsze jest to dzień urzędowy. Teraz nie pojawia się kwestia zmiany terminu weekendu, ponieważ Boże Narodzenie przypada na święta Nowego Roku, które trwają do 8 stycznia.

Historia wyglądu

Święto jest czas na narodziny Jezusa Chrystusa. Początkowo obchodzono go 25 grudnia, ale po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego powstały nieporozumienia między katolikami a prawosławnymi chrześcijanami. Pierwszy odmówił zmiany daty uroczystości. Byli wspierani przez protestantów i przedstawicieli innych wyznań kościelnych. Ortodoksyjni chrześcijanie zaczęli świętować Boże Narodzenie w nowym kalendarzu - 7 stycznia.

W Rosji święto pojawiło się wiele wieków temu - po chrzcie kraju księcia Włodzimierza. Później Polska przeszła na tradycję aranżacji szopek. Tak zwane szkice teatralne poświęcone narodzinom Syna Bożego. Na początku ubiegłego wieku zaczęli dekorować choinkę, a Święty Mikołaj nosił prezenty, ale w latach dwudziestych sytuacja zmieniła się dramatycznie. Ateistyczny autorytet zakazał świąt i wszelkich związanych z nimi tradycji. Święto było potajemnie obchodzone tylko w małych wioskach i indywidualnych rodzinach.

Ciekawe! Część tradycji świątecznych w 1935 r. Została przeniesiona na Nowy Rok. Dotyczy to choinki i Świętego Mikołaja. Później pojawiła się kolejna postać - Snow Maiden.

Na poziomie państwowym Boże Narodzenie odrodziło się dopiero w 1991 roku. Wcześniej w grudniu podpisano dekret w dniu wolnym, chociaż niektóre republiki zignorowały prawo, dlatego też instytucje państwowe pracowały 7 stycznia.

Jak świętować

Zgodnie z tradycjami kościelnymi w 2020 r., W Boże Narodzenie, w kościołach i kościołach odbędzie się całonocne czuwanie, które później przejdzie na liturgię. W tym dniu czytane są modlitwy i fragmenty ewangelii. Wierzący muszą iść do kościoła, aby się modlić i przyjmować komunię. Na kanałach telewizyjnych usługi z Katedry Zbawiciela są często nadawane.

Wigilia i poczta

Świętuj Boże Narodzenie wieczorem. Po ustawieniu pierwszej gwiazdy cała rodzina zbiera się na rodzinny obiad. Nazywają to Wigilią, ponieważ gospodynie domowe muszą przygotować owsiankę zbożową z miodem. Ponieważ Boże Narodzenie poprzedza 40-dniowy post, na stole podawane są tylko potrawy na czczo. Istnieje tradycja gotowania 12 potraw, aby wszyscy apostołowie mieli ich dość. Pamiętaj, aby mieć kutya na stole. Są to gotowane ziarna pszenicy doprawione miodem, rodzynkami, makiem. Uczta jest zawsze umieszczana w pobliżu ikon zmarłych krewnych, ponieważ uważa się, że w święta ich dusze zstępują z nieba.

Kochanki muszą przygotować na obiad następujące potrawy:

 • pierogi;
 • ciasta;
 • chude pieczenie;
 • pieczona ryba;
 • sałatki;
 • gulasz warzywny itp.

Kolędy i inne tradycje ludowe

W przeddzień święta zarówno dorośli, jak i dzieci kolędują, czyli śpiewają pieśni wychwalające narodziny Jezusa Chrystusa. Początkowo obrzęd był pogański. Ludzie w Rosji czcili boga słońca, ale po chrzcie został zmieniony. Kolyadniki zwykle zmieniają ubrania i gromadzą się w małych grupach, przechodzą z podwórka na podwórze. Pamiętaj, aby nosić ze sobą dużą gwiazdę, która symbolizuje Gwiazdę Betlejemską. Poprowadziła pasterzy do miejsca narodzin Jezusa. Kolyadnikov musi być traktowany słodyczami i innymi słodyczami, dają pieniądze.

Boże Narodzenie jest uważane za rodzinne wakacje. Zwykle tego dnia kilka pokoleń gromadzi się przy jednym stole. W niektórych regionach istnieje tradycja, zgodnie z którą podczas wakacji dzieci chrzestne oferują kolację swoim rodzicom chrzestnym.

Czego nie da się zrobić

Na Boże Narodzenie w Rosji w 2020 r. Staraj się przestrzegać prostych zakazów:

 • Nie możesz wykonywać pracy fizycznej - piłowania, rąbania drewna, napraw lub innych podobnych rzeczy.
 • Kobiety powinny odmówić szycia, prania, prasowania.
 • Zabronione jest polowanie na zwierzęta, ponieważ dusze zmarłych mieszkają w nich na wakacjach.
 • Nie noś ciemnych lub starych ubrań.
 • Nie możesz się umyć i iść do łaźni.

Kochanki powinny sprzątać rano 6-go, aby dom był czysty przed wakacjami.

Obejrzyj wideo: ONI SĄ WASP A MY JESTEŚMY ELIC - O TO CHODZI W GLOBALNYM KONFLIKCIE (Październik 2019).