Dzień słowiańskiego pisania i kultury w 2020 r

Dzień pisarstwa i kultury słowiańskiej w 2020 roku będzie tradycyjnie obchodzony nie tylko w Rosji, ale także w innych krajach - Bułgarii, Czechach, na Ukrainie, Białorusi, w Polsce. W historii państwa święto to odgrywa ważną rolę, ponieważ honoruje pamięć Świętych Cyryla i Metodego. Często nazywani są ojcami pisma słowiańskiego, ponieważ stworzyli cyrylicę, która pozwoliła zwiększyć ogólny poziom wykształcenia ludności i znaleźć dzieła znanych pisarzy.

Kiedy będzie obchodzony

Święto było ściśle powiązane z przywilejami kościelnymi. Poświęcony jest braciom Równym do Apostołów, Cyryla i Metodego. Według kalendarza kościelnego ich pamięć obchodzona jest 11 maja (24) rocznie. W 1991 roku, Prezydium ZSRR, został wpisany na listę świąt państwowych.

Ważne! W 2020 r. Dzień Pisma Słowiańskiego i kultury będzie obchodzony 24 maja. Data jest stała, dlatego nie zmienia się z roku na rok.

I chociaż święto ma status oficjalny, tego dnia nie ma święta państwowego. Ale w 2020 r. 24 maja przypada w niedzielę, więc bibliotekarze, nauczyciele języka i literatury, filologowie i inni ludzie biorący udział w wakacjach będą mogli zrelaksować się i wziąć udział w różnych wydarzeniach odbywających się w mieście.

Historia występowania

Pierwsi, którzy złożyli szacunek świętym Cyrylowi i Metodemu, rozpoczęli się w IX wieku, chociaż oficjalne święto poświęcone pisaniu odbyło się po raz pierwszy w 1803 roku w mieście Szumen. Później obchodzono go w innych miastach stanu z inicjatywy działaczy renesansu bułgarskiego.

Z czasem Dzień Pisania rozprzestrzenił się na Czechy, Polskę, Rosję i inne ludy słowiańskie. Na tę uroczystość wybrano dzień braci Równych Apostołom zgodnie z kalendarzem kościelnym - 11 maja, ale po przejściu na gregoriańską metodę rozliczania datę przesunięto na 24 maja.

Świętowanie wakacji w Imperium Rosyjskim rozpoczęło się w 1863 r. Wraz z ustanowieniem Świętego Synodu, ale wraz z nadejściem władzy radzieckiej sytuacja się zmieniła. Pamięć braci nie była już szanowana, ponieważ byli oni kapłanami, a święta kościelne nie były rozpoznawane. Dzień pisania został przywrócony dopiero w 1985 r., Kiedy obchodzono 1100. rocznicę Metodego. W styczniu 1991 r. Postanowiono obchodzić go corocznie, o czym świadczy podpisanie specjalnej rezolucji.

Początkowo co roku wybierano centrum pisania w Rosji. Pierwsze uroczystości odbyły się w Murmańsku, po Wołogdzie, Wielkim Nowogrodzie, Smoleńsku, Biełgorod i innych miastach.

Ważne! Od 2010 roku centrum obchodów zostało zatwierdzone przez Moskwę. Główne wydarzenia koncentrują się w stolicy, ale inne miasta również rozważają ciekawy program.

Nieoceniony wkład

Praca braci z greckiego miasta Solun ma ogromne znaczenie dla rozwoju języka pisanego i kultury narodów słowiańskich. Opracowali alfabet, który później nazwano alfabetem cyrylicy. Uważa się, że nad stworzeniem ABC bardziej pracował Konstantin - młodszy brat, który po tonsurze zyskał imię Cyryl. Od dzieciństwa lubił nauki filologiczne i inne nauki. Starszy brat i jego uczniowie tylko mu pomogli.

Po tym, jak bracia przetłumaczyli Psałterz, Ewangelie i inne księgi kościelne, a zatem zwykli ludzie mogli je przeczytać. Nawiasem mówiąc, nawet teraz nie wiadomo dokładnie, co się narodziło jako pierwsze - cyrylica lub głagolityczny. Po stworzeniu nowy alfabet zaczął być aktywnie wykorzystywany w Bułgarii, a następnie rozprzestrzenił się na inne narody.

Ciekawe! Początkowo cyrylica liczyła 43 litery. Miał 24 litery alfabetu greckiego, który stanowił podstawę, i 19 znaków specjalnych.

Tradycje i zwyczaje

Ponieważ centrum obchodów znajduje się w Moskwie, główne wydarzenia poświęcone Dniu Słowiańskiego Pisania i Kultury w 2020 r. Zostaną skoncentrowane w stolicy. Zajęty program będzie obejmował:

  • koncert na Placu Czerwonym ze znanymi artystami i chórami;
  • festiwale;
  • wystawy tematyczne;
  • warsztaty;
  • Prezentacje
  • występy.

Zwykle wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, więc gromadzą się na nich tysiące ludzi. Konkursy na znajomość języka odbędą się wśród uczniów i studentów. Uroczystość odbędzie się nie tylko na głównym placu kraju, ale także w pałacach kultury, centrach kreatywnych, bibliotekach, instytucjach edukacyjnych we wszystkich rosyjskich miastach. Aby wziąć udział w różnych wydarzeniach, przyciągnij obywateli w różnym wieku, w tym dzieci. W centrach regionalnych często organizują krucjaty po mieście, składają świeże kwiaty w pobliżu pomnika braci Solun, a także odprawiają nabożeństwa w kościołach.

Na dużą skalę świętuj wakacje w Bułgarii. Niemal wszyscy ludzie składają wieńce ze świeżych kwiatów, które są następnie przenoszone do pomnika Cyryla i Metodego. Spacery po ulicach zwykle zyskują dużą skalę.

Obejrzyj wideo: Donatan Cleo feat. Enej - Brać Official Video (Październik 2019).