Rezydencja w latach 2019-2020

Rezydencja jest jednym z najważniejszych etapów rozwoju zawodowego lekarzy z różnych dziedzin. Zobaczmy, czego się spodziewać od młodych specjalistów planujących wejście na rezydencję w latach 2019-2020, a także jakie wiadomości przygotowuje reforma wprowadzona przez rząd rosyjski dla młodych specjalistów.

W dniu 17 kwietnia 2018 r. Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło nowe zamówienie nr 170Н, zgodnie z którym rozporządzenie nr 1112Н z dnia 05/11/17 zostanie zmienione w zakresie zasad przyjmowania na pobyt.

Dlaczego potrzebna jest reforma?

Rosyjska minister zdrowia Veronika Skvortsova wielokrotnie koncentrowała uwagę opinii publicznej na tak ważnych problemach branży, jak:

  1. brak specjalistów na obszarach wiejskich;
  2. niskie kwalifikacje lekarzy specjalistów;
  3. nierównomierna dystrybucja osób pragnących otrzymać wykształcenie medyczne w dziedzinach medycyny.

Nowy dokument uwzględnia wszystkie te niuanse. Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że w latach 2019-2020 bezpłatna rezydencja stanie się bardziej dostępna, a proponowany system naliczania dodatkowych punktów pobudzi przepływ personelu w przychodniach i szpitalach małych miasteczek i wsi.

Przydzielając określoną liczbę miejsc (budżet i kontrakty) w siedzibie każdej uczelni, Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej będzie również w stanie skutecznie regulować liczbę specjalistów w określonej dziedzinie medycyny w zależności od potrzeb instytucji medycznych w kraju.

Trudności z wejściem

Odkąd staż został zniesiony w 2016 r., Pobyt stały się dla większości lekarzy jedynym sposobem na uzyskanie wysokiej jakości, wysoce specjalistycznego wykształcenia. Biorąc jednak pod uwagę innowacje, daleko od wszystkich przybyszów będzie miało prawo studiować w rezydencji i będą musieli rywalizować o miejsce na dobrym uniwersytecie, a nawet w popularnym kierunku.

Podjęta zostanie decyzja o przyjęciu na pobyt w 2019 i 2020 r., Oceniając wynik testu i łączną liczbę dodatkowych punktów.

Test wstępny

W najbliższej przyszłości format egzaminu się nie zmieni. KIM w medycynie ogólnej będzie zbliżony do zadań egzaminu (60 zadań o różnych poziomach trudności). W celu pomyślnego przyjęcia egzaminatorzy będą musieli udzielić co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi.

Dodatkowe punkty

Wcześniej wielu młodych specjalistów skarżyło się, że jeśli teoretycznie każdy z nich ma prawo do bezpłatnej edukacji, w praktyce miejsca są przeznaczone wyłącznie dla ukierunkowanych studentów (lekarzy, którzy zawarli umowę z określoną instytucją medyczną). W nowym wydaniu dokument stanowi kolejną realną okazję do wejścia do budżetu - jest to obecność stażu pracy na obszarach wiejskich.

Jak to działa Dzięki systemowi dodatkowych punktów w latach 2019-2020 rezydencja stanie się rzeczywistością dla tych, którzy należą do następujących kategorii:

Punkty

Do kogo są naliczane

15Posiadacze czerwonych dyplomów uniwersytetów medycznych Federacji Rosyjskiej.
20Stypendyści Prezydenccy.

10

(+5 za każde następne 3 lata)

Doświadczenie zawodowe od 1 do 3 lat jako farmaceuta lub ratownik medyczny (wykształcenie średnie).

12

(+5 za każde następne 2 lata)

Doświadczenie zawodowe 9 miesięcy. do 2 lat jako farmaceuta lub ratownik medyczny (szkolnictwo wyższe).

10

(oprócz punktów doświadczenia)

Do pracy na wsi.

15

(i nie więcej)

Za różne inne osiągnięcia, w tym wolontariat.

Oczekuje się, że pracownicy służby zdrowia, dla których koszty szkolenia w ramach umowy będą wygórowane, uzyskają dodatkowe punkty we wsiach i małych miasteczkach, co jest tak niezbędne dla miejscowej ludności. Biorąc pod uwagę, ile będzie kosztować rezydencja na najlepszych uniwersytetach w Rosji w 2020 roku, na pewno każdy będzie tego chciał.

Ważne! Veronika Skvortsova obiecała, że ​​w najbliższej przyszłości liczba miejsc na szkolenia z funduszy budżetowych wzrośnie 2,5-krotnie.

Umowa trójstronna

Bez względu na obietnicę Ministerstwa Zdrowia i każdy przyszły lekarz wie, że choć nie jest to jedyny obecnie, najbardziej realistycznym sposobem dla tych, którzy chcą studiować kosztem budżetu federalnego, jest ukierunkowane porozumienie z jedną z instytucji medycznych w Rosji.

W rzeczywistości wszystko jest niezwykle proste. Państwo płaci za szkolenie w zakresie pobytu, a przyszły lekarz, po otrzymaniu dyplomu, zgadza się na przepracowanie określonej liczby lat na określonej pozycji.

Praktyka młodych specjalistów pokazuje, że raczej trudno jest znaleźć takie miejsce w klinikach miejskich, podczas gdy w małych miejscowościach i wioskach w placówkach medycznych zawsze można uzyskać wykwalifikowanego lekarza.

Ważne! Nie powinieneś mieć nadziei, że po ukończeniu szkolenia będziesz w stanie znaleźć sposoby, które pozwolą ci nie dopełnić wyznaczonego terminu. W przypadku naruszenia umowy z lekarzem spodziewana jest wysoka grzywna, której wysokość zależy od kosztu szkolenia.

Akredytacja

Ci, którzy byli w stanie uzyskać miejsce w bezpłatnej rezydencji, są zbyt wcześnie, aby się zrelaksować, ponieważ po długim okresie treningu połączonym z praktyką staną przed kolejnym testem. Egzamin będzie się składał z trzech etapów:

  • klasyczne testyktórego celem jest zweryfikowanie wiedzy teoretycznej młodego lekarza;
  • egzamin specjalistycznyna których konieczne jest wykazanie się głęboką wiedzą w wybranej dziedzinie medycyny;
  • zadanie kliniczne, zaprojektowany, aby pokazać, jak przyszły specjalista może współpracować z pacjentem i czy rozwinął myślenie kliniczne.

Ważne! W latach 2019-2020 planują wprowadzić obowiązkową akredytację dla wszystkich gałęzi medycyny.

Opinia młodych profesjonalistów

Fakt, że miejsca budżetowe powinny stać się bardziej przystępne cenowo, zdecydowanie zadowala każdego, kto planuje złożyć dokumenty na pobyt w latach 2019-2020. Ale jednocześnie istnieje wiele innych równie ważnych problemów, o których mówi wielu młodych specjalistów.

Większość studentów jest oburzona faktem, że nie wszyscy lekarze przywiązani do studentów są gotowi otwarcie i sumiennie dzielić się swoim doświadczeniem, ujawniając młodym ludziom tajemnice profesjonalizmu i wiedzy gromadzonej przez lata. W przypadku braku monitorowania jakości nauczania uczniowie rezydenci, zamiast tak ważnej praktyki w rzeczywistych warunkach, nierzadko wykonują prace papiernicze na wydziałach.

To, co będzie nową rezydencją po wejściu w życie innowacji reformy w latach 2019-2020, wciąż jest trudne do oceny. Czas pokaże, czy zmiany będą naprawdę skuteczne w walce o jakość edukacji i pełnię personelu szpitali wiejskich.

Obejrzyj wideo: Złoty Bal Sułtana 20182019 - Orientalny Sylwester w Rezydencji Luxury Hotel (Październik 2019).