Stanowiska prawosławne w 2020 r

Prawdziwi wierzący szanują tradycje swojego kościoła, dlatego czekają na post - czas, w którym można pokutować, oczyścić się duchowo i całkowicie poświęcić się Bogu. Dlatego bardzo ważne jest, aby prawosławni wiedzieli, jakie daty przypadną na posty w 2020 roku.

Co to jest post

Pierwszym postem było przykazanie Boga Adamowi, aby nie jeść owoców Drzewa poznania dobra i zła. To, co stało się w rezultacie, wszyscy wiedzą, nawet ludzie, którym nie ufano tak głęboko w wierze: przymierze złamane przez Adama doprowadziło do wypaczenia człowieka przez grzech. Odrzuć codzienne problemy - dokładnie to oznacza post upamiętniający pierwszy grzech człowieka. Wiele osób uważa to za normalną dietę i ogranicza się tylko do jedzenia, ale w rzeczywistości czas ten jest poświęcony na zrozumienie siebie i znalezienie drogi do wiary. W prawosławiu trzymaj się wielodniowej i jednodniowej abstynencji.

Wielodniowe

Świetnie2 lutego - 18 kwietnia
Pietrow15 czerwca - 11 lipca
Założenie14-27 sierpnia
Boże Narodzenie28 listopada - 6 stycznia

Jeden dzień

Co tydzieńW każdą środę i piątek z wyjątkiem tygodni
Święto Trzech Króli18 stycznia
Ścięcie Jana Chrzciciela11 września
Podwyższenie życiodajnego Krzyża Pańskiego27 września

Solidne tygodnie

Czas Bożego Narodzenia7-18 stycznia
Publik i faryzeusz10-16 lutego
Tydzień naleśnikowy24 lutego - 1 marca
Jasny tydzień20-26 kwietnia
Tydzień Trójcy Świętej8-14 czerwca

Jeden dzień

Piątek i środa to cotygodniowe dni postu. Wyjątki - wielkie tygodnie:

 • Czas Bożego Narodzenia - 7-18 stycznia;
 • Publik i faryzeusz - 10-16 lutego;
 • Tydzień naleśników - 24 lutego - 1 marca;
 • Jasny tydzień - 20-26 kwietnia;
 • Tydzień Trójcy Świętej - 8-14 czerwca.

Dlaczego szczególnie podkreślono środę i piątek? Wynika to z historycznych wydarzeń z życia Chrystusa. W środę Judasz zdradził swojego nauczyciela, aw piątek Zbawiciel został ukrzyżowany. Cotygodniowa abstynencja ćwiczy siłę umysłu, przygotowuje ciało na dłuższe posty i wzmacnia wiarę. Obecnie mięso, ryby (zimą i wiosną jedzący mięso), jajka, mleko i sfermentowane produkty mleczne są niedopuszczalne. Jeśli chodzi o olej słonecznikowy i gorące gotowane jedzenie, zwykle omawia się ten problem z księdzem. Surowe prawosławne kanony sugerują obecnie suche jedzenie, ale częściej, ze względu na specyfikę ludzkiego życia i zdrowia, dopuszczalność w surowości jest dopuszczalna. Jeśli to możliwe, jednodniowe posty powinny powstrzymywać się od hałaśliwych imprez, od oglądania programów rozrywkowych.

W 2020 r. Prawosławni będą mieli 70 dni na zachowanie spokoju i przestrzeganie ograniczeń żywieniowych.

Wielodniowe

Według kalendarza kościelnego istnieją cztery takie okresy. Mijają w przeddzień wielkich świąt. Dwa z nich są mobilne i są rozpatrywane od Wielkanocy, pozostałe są wyraźnie zapisane w kalendarzu.

Wielki Post

Zaczyna się 48 dni przed Wielkanocą i jest uważany za najbardziej rygorystyczny. Jego drugie imię to Święta Pięćdziesiątnica. W 2020 r. Wielki Post odbędzie się w dniach 2 marca - 18 kwietnia.

Zostało ustanowione na pamiątkę czterdziestodniowej podróży Chrystusa przez pustynię. Przez cały ten czas Zbawiciel nic nie jadł ani nie pił, zmagał się z pokusami diabła. Podobnie jak Jezus, każdy ortodoksyjny chrześcijanin musi wzmocnić swój hart ducha i zachować czystość.

Zasady Świętej Pięćdziesiątnicy:

 • Tabu dotyczące wszelkiej żywności pochodzenia zwierzęcego.
 • W pierwszym tygodniu zabronione jest spożywanie gorących potraw, oleju roślinnego.
 • Wymagania dotyczące cotygodniowego postu zostały wzmocnione podczas Wielkiego Postu i dodano do nich poniedziałki: dozwolone jest tylko zimne jedzenie bez oleju i tylko po Nieszporach. Możesz jeść suszone owoce, surowe warzywa, chleb.
 • Wtorek i czwartek są upalne, ale bez oleju i tylko wieczorem. W 2020 r. 7 kwietnia (wtorek) przypada dwunasta rocznica Zwiastowania. Kościół zezwala na ryby w tym dniu.
 • Jeśli w dni postu przypada data pamięci wielkich świętych, dozwolone jest gorące jedzenie z olejem. Jeśli w środę i piątek - zimne jedzenie z winem.
 • W sobotę i niedzielę można jeść olej roślinny. W soboty oprócz Wielkiego wino jest dopuszczalne.
 • 11 kwietnia - sobota Lazarev. Tego dnia możesz zjeść kawior rybny.
 • 12 kwietnia (niedziela) - Wejście Pana do Jerozolimy. Kościół dopuszczał ryby.
 • Wielki Tydzień to czas pamięci ostatnich dni ziemskiego życia Chrystusa. Jest tak surowa jak przez pierwsze siedem dni. W odniesieniu do jedzenia zabronionego w Wielki Piątek, kiedy nawet suche jedzenie nie jest dozwolone.
 • W sobotę, w przeddzień Świętego Zmartwychwstania, dozwolony jest jeden posiłek z surowego jedzenia.
 • Wszystkie dni powinny powstrzymywać się od rozrywki, oglądać mniej telewizji, prowadzić puste rozmowy.

Petrov Post

Dotyczy to również przeniesienia i zaczyna się tydzień po Trójcy. W 2020 r. Rozpocznie się 15 czerwca, a zakończy 11 lipca. Kościół czci go na pamiątkę tych, którzy otrzymali Ducha Świętego po Trójcy Świętej, a przez pracę i głód przygotowali się, aby głosić ewangelię. Stanowisko Pietrowa jest mniej surowe niż Wielki, ale nadal ma swoje własne cechy.

 • Wymagania dotyczące posiłków są wzmocnione w środy i piątki: w dzisiejszych czasach powinieneś jeść zimne posiłki bez oleju i nieogrzewanego napoju.
 • W poniedziałek gorące potrawy gotowane na oleju roślinnym.
 • We wszystkie pozostałe dni ryby są dozwolone.
 • Post jest uważany za apostolski, dlatego Kościół instruuje wierzących, aby poświęcili ten czas na zrozumienie apostolstwa jako całości i oczyszczenie ich dusz.

Świąteczny post

Zaczyna się zawsze 28 listopada, a kończy 6 stycznia. Ten czas został dany chrześcijanom na przygotowanie się na spotkanie ze Zbawicielem, który pojawił się na świecie i ofiarował go jako dar jego czystej duszy. Modlitwa, cielesna wstrzemięźliwość, wybaczenie zniewag, pokuta - tak powinno wyglądać życie prawdziwego chrześcijanina w tym okresie. Przez 40 dni przed świętami Bożego Narodzenia nie prowadzą wesel, starają się powstrzymać od świeckich świąt. Kościół nie ustanawia zbyt ciasnych ram, jak w Wielkiej Pięćdziesiątnicy. Od 28 listopada do 21 grudnia posiłek jest podobny do dni Petrov Lent: suche jedzenie w środy i piątki oraz gorące dania z olejem roślinnym w poniedziałki. W pozostałe dni ryby są akceptowane. Wyjątkiem jest Dzień Pamięci św. Mikołaja Cudotwórcy (19 grudnia), kiedy wino jest dozwolone w posiłku. Od 21 grudnia do 6 stycznia wprowadzono całkowity zakaz połowów ryb i owoców morza. Najpoważniejszym dniem jest 6 stycznia, wigilia Bożego Narodzenia, kiedy nie można jeść, dopóki pierwsza gwiazda nie pojawi się na niebie.

Wniebowzięcie

Najkrótsza ze wszystkich, trwa od 14 sierpnia do 27 sierpnia, a kończy się 28. uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z długą tradycją chrześcijańską kończy rok: 14 września jest nowym rokiem Kościoła. Wniebowzięcie to jedyne miejsce poświęcone Dziewicy. Zwykle ścisłe dni wstrzemięźliwości są określane jako znak oczyszczenia przed świętami, ale przed Wniebowzięciem powtarzają przygotowania do wiecznego snu Dziewicy. Pod względem gastronomicznym jest to najbardziej przeczyszczający ze wszystkich postów: suche jedzenie, zimne jedzenie bez oleju powinno być tylko w poniedziałek, środę i piątek. Wyjątkiem jest 19 sierpnia (jest to środa w 2020 r.), Święto Przemienienia Pańskiego, jego drugie imię to Jabłko Zbawiciel. W tym dniu kościół pozwala jeść ryby.

Obejrzyj wideo: Polski NC z Bogiem i amerykański skycentrism bez (Styczeń 2020).

Zostaw Swój Komentarz