Dzień rodziny, miłości i wierności w 2020 roku

W Murom i innych rosyjskich miastach Dzień Rodziny, Miłości i Wierności w 2020 r. Będzie obchodzony na szczeblu lokalnym i federalnym. Świętowanie więzi rodzinnych z roku na rok zyskuje na popularności wśród osób w różnym wieku. Władze miasta zazwyczaj organizują koncerty i inne zajęcia rekreacyjne.

Data

Rosyjskie święto poświęcone jest pamięci świętych Piotra i Fevronii, którzy żyli w XIII wieku i mieli wzorową rodzinę. Ma ustaloną datę, która nie zmienia się z roku na rok.

W 2020 r. Dzień Rodziny, Miłości i Wierności będzie tradycyjnie obchodzony 8 lipca. Oficjalnie nie dotyczy to weekendu. Od 8 lipca 2020 r. Przypada w środę, będzie to normalny dzień roboczy.

Dzień czci pamięci świętych nie został wybrany przypadkowo. Faktem jest, że 8 lipca (według starego kalendarza - 25 czerwca) umarł ukochany Piotr i Fevronia. I chociaż obaj zapisali się, aby pogrzebać ich w jednej trumnie, naruszyli wolę zmarłego. Ułożono je osobno, ale w nocy zdarzył się cud i skończyły razem.

Historia tych świętych przypomina bardziej bajkę lub legendę. Książę Murom zachorował na trąd. Całe jego ciało było pokryte strupami, ale w nocy miał proroczy sen. Mówi się, że zwykła wieśniaczka, córka pszczelarza o imieniu Fevronia, która mieszka niedaleko Murom, będzie mogła go uratować przed cierpieniem. Książę rano poszedł na poszukiwanie dziewczyny i naprawdę znalazł młodego uzdrowiciela w małej wiosce. Była dobrze zaznajomiona z ziołami leczniczymi i miała niesamowity prezent.

Fevronia zgodziła się pomóc księciu, ale tylko jeśli ją poślubi. Peter zgodził się na jej warunki i po wyzdrowieniu dotrzymał słowa. Przez długi czas bojary nie rozpoznawali chłopki jako księżniczki, ale udało jej się przekonać ją swoją dobrocią i hojnością. Peter i Fevronia zakochali się w sobie, dlatego nigdy się nie rozstali. Stali się przykładem idealnej rodziny. Kanonizowali je w katedrze kościelnej w 1547 r.

Historia wakacji

W czasach radzieckich pamięć o świętych nie była czczona z powodu istniejących zakazów. W latach 90. tradycje kościelne zaczęły odżywać. W 2000 roku burmistrz Murom zaproponował połączenie obchodów Dnia Miasta z czcią dla pamięci Piotra i Fevronii. Przyczynił się do tego i zakończenia restauracji lokalnych kościołów.

Później władze lokalne zaproponowały, aby 8 lipca uczynić Wszechrosyjskim dniem wierności małżeńskiej i rodzinnego szczęścia ku pamięci książąt mieszkających w Murom. Święta powinny być alternatywą dla Walentynek. Popularyzowano go w każdy możliwy sposób, aw 2008 r. Został zatwierdzony na szczeblu federalnym przez deputowanych Dumy Państwowej.

Teraz Dzień Rodziny, Miłości i Wierności obchodzony jest nie tylko w dużych rosyjskich miastach, ale także w małych wioskach i miasteczkach. Stosunki między małżonkami przyjęły również tradycję czci w innych krajach - na Ukrainie, Białorusi, Francji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Niemczech.

Tradycje i zwyczaje

I chociaż święto jest młode, ma już tradycje. W 2020 r. Ten dzień z pewnością otrzyma nagrody „Za miłość i lojalność” dla rodzin, które mieszkają razem od ponad 25 lat. Tradycja pojawiła się kilka lat temu i coraz bardziej rozprzestrzenia się na wszystkie miasta Rosji.

Główne uroczystości poświęcone Dniu Rodziny odbywają się w Murom. Tradycyjnie w mieście organizowany jest koncert galowy z udziałem znanych gwiazd showbiznesu, zaprasza się polityków i innych honorowych gości. W innych miejscowościach organizują również programy koncertowe dla rodzin, organizują festiwale, targi i kursy mistrzowskie. Pamiętaj, aby przemyśleć program rozrywkowy dla dzieci. W wielu miastach uroczystość kończy się fajerwerkiem, który wystrzeliwany jest z głównego placu.

Ciekawe! Symbolem wakacji jest stokrotka z dzikiego kwiatu. Jest ucieleśnieniem miłości i wierności, niezawodności. Symbolizuje szczerość uczuć. W związku z tym zwyczajowo przedstawia się bukiety stokrotek, wplata te kwiaty w wieńce, a także daje karty z ich wizerunkiem.

Tradycją stało się małżeństwo w Dzień Rodziny. Uważa się, że pary, które wyjdą za mąż w te święta, będą mogły żyć razem długo i szczęśliwie, podobnie jak książęta Piotr i Fevronia. Ich związek będzie czysty i szczery i pozostaną wierni bratniej duszy, bez względu na to, jaki będzie ich los. Wiele par nie tylko decyduje się na ślub, ale także udaje się za to do Murom. W związku z tym urzędy stanu cywilnego w mieście pracują dłużej niż zwykle i bez obiadu. Jeśli para planuje się pobrać, obrzęd kościelny będzie musiał zostać przełożony, ponieważ święto przypada na stanowisko Piotra, a zatem kapłani nie organizują ślubów.

Coraz częściej gospodynie domowe nakrywają świąteczny stół dla swoich domowników tego dnia. Jeśli twoje miasto nie ma wakacji, możesz sam zorganizować program kulturalny. Najlepiej spędzać czas z rodziną. Możesz iść do kina lub teatru, usiąść w kawiarni lub wyjść na wieś.

Obejrzyj wideo: VLOG: Inspiracje z Paryża na 2020 rok (Październik 2019).