Sabantuy w 2020 roku

Z czym wiąże się Sabantuy 2020? Z ciepłym, słonecznym dniem, zabawną muzyką i piosenkami, ze śmiesznymi - w oczach współczesnego człowieka - tradycjami ludowymi, które przeżywają dziś odrodzenie. Ale przede wszystkim Sabantuy to dzień, w którym wszystko wokół jest przepełnione szczerą radością i zabawą.

Sabantuy 2020

Wydarzenie obchodzone jest co roku w nowy dzień. W dużych miastach uroczystość tradycyjnie odbywa się w weekendy - w drugą lub trzecią niedzielę lipca. Dokładny harmonogram Sabantuy poznamy wiosną, na kilka miesięcy przed głównymi wydarzeniami.

Nie ma stałej, stałej daty tego wydarzenia. Powodem jest długa, wielowiekowa historia wakacji, która nie zachowała odniesienia do żadnego konkretnego dnia.

Trochę historii

Aby zrozumieć, dlaczego święto nie ma ustalonej daty, musisz zanurzyć się w historii. Słowo „sabantuy” jest pochodną dwóch starożytnych słów w języku tureckim: „saban”, co oznacza „pług”, i „tuja” lub „tuja” (w innej wersji „to”), co oznacza „wakacje”. Dosłownie uzyskuje się „święto pługa”, czyli uroczystą uroczystość rozpoczęcia „pracy pługa”, orki. Kiedyś Sabantuy obchodzono na początku wiosny, gdy tylko śnieg stopił się, a ziemia rozgrzała się, by rozpocząć prace rolnicze. Przez wieki swojego istnienia święto nieco się zmieniło, a teraz oznacza koniec sezonu siewu.

Aby powiedzieć dokładnie, kiedy, w jakim wieku pojawiły się te święta, historycy dzisiaj nie mogą. Zgadzają się jednak, że należy szukać ich korzeni w czasach, gdy ludy tureckie wyznawały nie islam, lecz tengrizm, ponieważ deifikacja sił natury i ich kult są wyraźnie widoczne w pierwotnych obyczajach Sabantuy. Tak więc niektórzy badacze widzą w Sabantua symboliczne święto ślubu Ziemi i Pługa - zasady Matki i Ojca, zasady kobiet i mężczyzn.

Początkowo istniały trzy opcje trzymania w różnych regionach Tatarstanu i Baszkirii. Ale do naszych czasów wszystkie odmiany połączyły się harmonijnie, a dzisiaj obrzędy są praktycznie takie same dla obu narodów.

Sabantuy obecnie

Dziś święto obchodzone jest etapami - poczynając od małych wiosek i miasteczek, potem w dzielnicach, dużych miastach, a dopiero potem Kazań jest objęty uroczystością, a potem Moskwą. Triumf, jakby z daleka, zbliża się do stolicy, pozostawiając mieszkańcom czas na przygotowanie godnego spotkania.

W wioskach wydarzenie składa się z dwóch części - zbierania prezentów, gdy młodzi mężczyźni na koniu dzień przed podróżą po wiosce i zbierania prezentów, ofiar na wakacje, a Majdan - uroczystości. Początkowo słowo „Majdan” było nazywane miejscem, w którym odbywać się będą konkursy na wakacje, dużym miejscem specjalnie przygotowanym do ogólnej zabawy. Dzisiaj jest to sens wszystkich uroczystości.

W dużych miastach, w tym w Kazaniu, Ufie, Moskwie, Placu Niepodległości - głównej platformie, centrum wakacji, tutaj zaczyna się i kończy uroczystość.

Sabantuy w Moskwie

Co roku organizatorami Sabantuy w Moskwie są przedstawiciele rządu Tatarstanu i rządu Baszkortostanu wraz z rządem Moskwy. Określają, kiedy, gdzie i kiedy rozpocznie się świętowanie.

Charakterystyczną cechą wakacji jest niespójna data. Harmonogram Sabantuev 2020 w Moskwie pojawi się na początku wiosny 2020 r. - z reguły w drugiej połowie marca publikowane jest ogłoszenie na oficjalnych zasobach organizatorów, w którym dniu Sabantuy 2020 będzie obchodzony w Moskwie. Nieco później pojawia się szczegółowy program wydarzenia; Zarówno diaspory tatarskie, jak i baszkirskie przygotowują swoje liczby.

Miejsce

Od kilku lat główna uroczystość odbywa się w parku Kolomenskoye - nie tak dawno wydarzenie przeniesiono tam z parku Izmailovsky. Start rozpoczyna się o godzinie 13.00 - w tej chwili rozpoczyna się uroczysta część. W wydarzeniu muszą wziąć udział przedstawiciele rządów obu republik, przedstawiciele moskiewskiego urzędu miasta, przedstawiciele dyplomatyczni innych państw, przede wszystkim mówiący po turecku, osoby polityczne i publiczne, duchowieństwo, sponsorzy biznesu. Przemówienia galowe, gratulacje, konkursy organizatorów i sponsorów, nagrody, muzyka - nawet część oficjalna nikomu nie będzie nudna.

I wtedy zaczyna się najważniejsze - koncerty, konkursy, spektakle, konkursy, wystawy, targi - krótko mówiąc, wszystko to, co zwykle w mediach wskazuje słowo „święta”.

  • Smakołyki: pilaw, ciasta narodowe. W 2018 r. Najpierw zademonstrowano największy uchwyt na świecie, a następnie zjadł.
  • Zawody: tutaj i wędkowanie rękami, walki na poduszki, wspinanie się na słupy i wiele innych.
  • Wystawy: krajowa odzież i rzemiosło haftowane koralikami i srebrnymi czapkami, ręcznie robione wyroby z drewna, gliny, skóry. A rząd Baszkirii zorganizował całą wioskę Baszkirii - specjalną platformę, na której pokazano życie Baszkirów.
  • Muzyka na każdy gust, od krajowego po nowoczesny.

Jak przebiegał festiwal Sabantuy w 2018 roku w Kolomenskoye: wideo

Obejrzyj wideo: Sud Bulgaria (Październik 2019).