Dzień Medyka 2020

Ci, którzy zawsze chronią zdrowie, ci, których praca jest nie tylko ważna, ale faktycznie niezbędna w życiu społecznym - są lekarzami. Nawet na wakacjach zawodowych osoby te nie mogą sobie pozwolić na dobry wypoczynek i zapomnieć o obowiązkach. Powiemy Ci o historii i tradycjach, o tym, kiedy Dzień Medyka był w 2020 roku, o uroczystościach przed uroczystą datą.

Data

Podczas wielu profesjonalnych wakacji medycznych Dzień Medyka zawsze się wyróżniał. Czym różni się na przykład od Dnia Lekarza lub Dnia Pielęgniarki? Faktem jest, że w tym dniu zwyczajowo honoruje się nie tylko lekarzy i pielęgniarki, ale wszystkie osoby związane z medycyną. Są to chirurdzy i terapeuci, dentyści i asystenci laboratoryjni, sanitariusze i położnicy, badacze i technolodzy, chemicy i biolodzy - jednym słowem wszystko, od kogo zależy zdrowie i życie ludzkie.

Dzień Medyka, a ściślej Dzień Pracownika Medycznego, Rosja obchodzona jest w trzecią czerwcową niedzielę. W 2020 r. Dzień Medyka przypada 21 czerwca.

Zawarte na oficjalnej liście państwowych świąt zawodowych i niezapomnianych dni. Ponieważ zawsze wypada w niedzielę, nie działa, jednak zasada przeniesienia dni wolnych nie ma zastosowania.

Wraz z Rosją gratulujemy lekarzom w innych krajach, naszym sąsiadom z WNP. Na przykład w Mołdawii, na Ukrainie, Białorusi, w Kazachstanie, Armenii, Kirgistanie święto obchodzone jest tego samego dnia - trzeciej niedzieli czerwca. Ale w Azerbejdżanie obchody mają określoną datę - 17 czerwca, na cześć założenia Ministerstwa Zdrowia w 1918 r., Pierwszego w republice. Oprócz WNP istnieją opcje Dnia Lekarza w krajach Europy, Ameryki Łacińskiej i Północnej, Afryce i Azji.

Historia

Dzień Medyka to wydarzenie z długą historią. Pojawił się prawie sześćdziesiąt lat temu, w 1980 roku. Wraz z rozpadem ZSRR triumf nie został zapomniany, aw 1994 r. Oficjalnym dekretem prezydenta Dzień Medycznego Pracownika powrócił na listę wakacji zawodowych.

Wydarzenia

Nie ma jednej wspólnej tradycji, która rozwinęła się przez lata istnienia, w Dniu pracownika medycznego. Najczęściej święto obchodzone jest przy okrągłych stołach, otwartych spotkaniach, koncertach, spotkaniach. Na scenach i trybunach słychać uroczyste przemówienia i gratulacje, najwybitniejsi pracownicy otrzymują nagrody, dyplomy i tytuły. W Rosji są dwie najwyższe nagrody, które może otrzymać specjalista z medycyny. Są to „Honorowy Doktor Federacji Rosyjskiej” i „Honorowy pracownik służby zdrowia Federacji Rosyjskiej”. Wręczenie takiej nagrody jest wyrazem uznania dla społeczeństwa i państwa, dzięki uratowanemu życiu, niezwykłemu talentowi i prawdziwemu poświęceniu w dziedzinie medycyny.

Przysięga Hipokratesa

Każdy, kto kiedykolwiek spotkał się z medycyną, słyszał o przysiędze Hipokratesa - uroczystej obietnicy, którą każdy lekarz składa po otrzymaniu dyplomu. Jednak nie wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę jest ta przysięga.

W rzeczywistości przysięga jest moralnym i etycznym ograniczeniem nałożonym na każdego lekarza, formułą ustną, która reguluje zachowanie lekarza. Tekst samej uroczystej obietnicy przyszedł do nas z głębi wieków, ale dziś nie jest używany w swojej klasycznej formie. Lekarze czytają zmodyfikowaną wersję, aw niektórych krajach przysięga Hipokratesa nie jest w ogóle stosowana. Tak więc w USA absolwenci uczelni medycznych składają tak zwaną przysięgę lekarską na podstawie kodeksu zawodowego, ponieważ nawet dostosowana wersja przysięgi Hipokratesa jest uważana za nie do przyjęcia we współczesnym społeczeństwie.

W naszym kraju przysięga Hipokratesa została przekształcona w przysięgę rosyjskiego lekarza, a sam tekst uroczystej obietnicy zmienił się trzykrotnie w ciągu lat istnienia państwa. Dzisiaj taka moralna i etyczna obietnica została podniesiona do szeregu norm prawnych i zapisana w ustawie o ochronie zdrowia.

Historia pojawienia się głównego kodu medycznego wciąż nie jest do końca jasna ze względu na zbyt „wiek” tekstu. Wiadomo na pewno, że tekst przysięgi jest znacznie starszy niż życie Hipokratesa. Według legendy wielki lekarz starożytności prowadzi swoją rodzinę od samego Asklepiosa, boga uzdrawiania. Asklepios był kiedyś zwykłym śmiertelnikiem, ale z powodu jego talentu do leczenia ludzi został podniesiony do rangi nieśmiertelnej. Obietnica „nie szkodzić” została przekazana jego potomkom, a każdy nowy lekarz uroczyście przysiągł, że będzie przestrzegać wszystkich przykazań swego przodka przed wejściem na ścieżkę leczenia. Hipokrates jako pierwszy zapisał tekst i zaprosił wszystkich swoich uczniów, aby złożyli obietnicę przestrzegania wskazanych norm moralnych i etycznych.

Więcej informacji:

Obejrzyj wideo: Ewa Pajor: mówią do mnie Messi w spódnicy? Nie znudziło mi się (Październik 2019).