Modułowe origami ze szczurem na Nowy Rok 2020

Aby wprowadzić harmonię do domu w 2020 roku, projektanci oferują kolekcję pięknych zabawek z modułowego origami na Nowy Rok.

Origami to nie tylko sztuka składania papieru, ale rodzaj medytacji, która pozwala nawiązać delikatną interakcję między światem wewnętrznym i zewnętrznym. Wszystkie postacie stworzone w tej technice mają święte znaczenie, zawierają życzenia szczęścia, pomyślności, sukcesu i dobrobytu rodziny.

Staną się zarówno stylowym dodatkiem, jak i talizmanem, wnoszącym do domu korzystną energię, zwaną chińską „qi”. Jeśli chcesz przynieść szczęście i pozytywne zmiany w swoim życiu, powinieneś zacząć od stworzenia noworocznego origami. Na przykład złóż szczura z papieru. W końcu jest symbolem i patronką nadchodzącego roku według horoskopu zodiaku wschodniego.

Pierwszy znajomy

Zachwyceni pomysłem stworzenia ozdoby origami na Nowy Rok własnymi rękami, nowicjusze są zagubieni, nie wiedząc, jaki schemat wybrać dla przyszłej zabawki. Istnieje kilka podstawowych technik składania papieru, które różnią się różnym stopniem złożoności i rodzajem gotowych produktów.

Aby nie rozczarować się sztuką starożytną, lepiej zacząć umawiać się z klasycznym origami. Mimo pozornej prostoty pozwala tworzyć bardzo wyraziste postacie, które można wykorzystać zarówno jako wisiorki na choinkę, jak i jako oryginalne opakowanie prezentów oraz jako kartki z życzeniami.

Klasyczny

To w klasycznej technice origami możesz zrobić symbol roku 2020 Szczura własnymi rękami, szczególnie jeśli dzieci lub ludzie, którzy wcześniej nie byli zaangażowani w takie robótki, będą uczestniczyć w tym procesie.

Wymagany będzie arkusz dwustronnego kolorowego papieru, opakowania typu kraft lub folii (ta ostatnia opcja może być optymalna, ponieważ zbliża się rok metalowego szczura).

Z kwadratu o boku 15-20 cm zbieramy figurę zgodnie z następującym schematem:

 1. Składamy arkusz po przekątnej, dobrze prasujemy i otwieramy ponownie. Zaginamy sąsiednie boki, tak aby leżały wzdłuż uformowanej linii, a przeciwległe szczyty dotykały.
 2. Teraz podobnie ułóż rogi po drugiej stronie, jak pokazano na rysunku.
 3. Otwórz obrabiany przedmiot i ułóż boczne fałdy, układając je pod kątem 45º. Okazuje się, że „podwójny romb”.
 4. Trójkąt utworzony przez fałdy zostanie wygięty do tyłu. W środku ponownie go ugniemy, a następnie przywrócimy do pierwotnej pozycji.
 5. Obracamy przedmiot obrabiany i wyginamy ostry kąt „na siebie”, tak aby jego góra spadła poniżej środka.
 6. Na powstałym pięciokącie połóż 2 boki, ponownie przekształcając go w romb.
 7. Następnie składamy nasz produkt na pół.
 8. I odwróć górę trójkąta w dół. Zaginamy trójkąty wystające ponad „plecy”, tworząc „uszy”.
 9. Otwórz „kieszeń” uformowaną palcem, aby nadać jej objętość. Dolna część jest lekko dociśnięta, aby naprawić.
 10. Składamy ciało, wskazując granicę pleców.
 11. Otwieramy figurę wzdłuż linii zagięcia.
 12. Pchamy „ogon” do wewnątrz wzdłuż zagięcia. Następnie otwieramy go ponownie i wykonujemy ruch przeciwny - na zewnątrz.
 13. Krawędzie „ogona” są zagięte do wewnątrz, dzięki czemu są cieńsze.
 14. W razie potrzeby narysuj kaganiec na szczurze.

Bardzo ważne jest, aby linie zagięcia były wyraźne, bez zniekształceń, w przeciwnym razie postać okaże się niechlujna i wypaczona.

Modułowe piękno

Origami z modułów opiera się na klasyce, ale wygląda znacznie bardziej spektakularnie. Ta technika pozwala tworzyć obszerne papierowe rzeźby o różnych rozmiarach - od miniaturowych po gigantyczne, i wyglądają bardzo realistycznie. Obiekty są składane z tego samego rodzaju części - modułów, które są osadzone w sobie i utrzymywane dzięki sile tarcia.

Najbardziej znanymi kulkami są „kusudama”, w której wcześniej umieszczono zioła lecznicze o silnym aromacie i zawieszone nad głową pacjenta.

Szczur jest symbolem 2020 roku, w technice modułowego origami będzie wyglądał bardzo oryginalnie.

Warsztaty z tworzenia kompozycji modułowych

Zanim zaczniesz tworzyć, musisz lepiej zapoznać się z samą koncepcją modułu. Najczęściej do rzeźb z papieru stosuje się trójkątne części, które są składane zgodnie z następującym schematem:

 1. Arkusz A4 (lub podobne proporcje, ale mniejsze) jest zgięty na pół długości.
 2. Następnie zrób to samo w szerokości. Ale po nakreśleniu linii zagięcia ponownie prostujemy przedmiot.
 3. „Zamykamy” połowę prostokąta, tak aby jego długi bok leżał wzdłuż środkowej osi poprzecznej.
 4. To samo robimy z drugą częścią przedmiotu obrabianego.
 5. Odwróć część i zegnij wystające końce.
 6. Ponowna praca z drugą stroną przedmiotu obrabianego. Usuwamy „dodatkowe” trójkąty, składając wzdłuż linii głównej figury.
 7. Ponownie obracając moduł, wyginamy dolne krawędzie. Układamy trójkąty do wewnątrz i ponownie zbieramy wszystko razem.
 8. Pozostaje złożyć część na pół i jest gotowy.

Istnieją 3 rodzaje modułów połączeniowych: tylko długie lub krótkie boki, a także wersja mieszana. Przykłady są widoczne na prezentowanym zdjęciu:

Modułowa mysz dla najmłodszych

Dzieci z przyjemnością złożą szczura origami z modułów własnymi rękami, ponieważ jest to niezwykle proste. Trójkąty tego samego typu tworzą „pociąg”, a słodka gryzonia jest gotowa na Nowy Rok! Najlepiej zrobić to z kolorowego błyszczącego papieru.

Tomowa rzeźba „Symbol 2020”

Mistrzowie, którzy w pełni zrozumieli niesamowitą sztukę origami, ta złożona modułowa kompozycja przyniesie tylko przyjemność. Praca będzie musiała być długa i żmudna, ale montaż takich rzeźb jest doskonałym lekarstwem na stres i zły nastrój.

Będziesz potrzebował:

 • papier: do drukarki, format A4 i różowy kolor (możliwa krepa);
 • zabawkowy nos i oczy;
 • klej „Moment” przezroczysty.

Aby uzyskać odpowiedni moduł, arkusz A4 należy zmniejszyć 5 razy. Rozmiar pustego prostokąta wynosi 5 x 3,5 cm.

Początkowy 1 rząd składa się z 2 modułowych „trójek” połączonych parami.

Mocujemy nasz „kwiatek” następującymi modułami - i drugi rząd jest gotowy.

Następnie dodaj każdą z już połączonych części 2. W sumie w trzecim rzędzie otrzymano 12 elementów.

Kolejne 2 poziomy zbieramy w ten sam sposób. Mają także 12 części. Osiągając 5. rząd, przewracamy przyszłą rzeźbę i zaczynamy mocować trójkąty w szachownicę.

Kontynuujemy ten montaż do 13. rzędu. Następnie tworzymy warstwę modułów wstawionych krótkim bokiem. W ten sposób rozpoczyna się zaokrąglanie tułowia szczura.

Od 15 do 18 rzędu używamy połączenia wzdłuż dłuższego boku. Kończymy rysunek 6 szczegółami, umieszczając je jednocześnie na dwóch poprzednich.

Następnie wkładamy uszy z różowego papieru

I przyklej do głowy. Podobnie jak oczy i nos, które są zwykle używane do miękkich zabawek. Łapy składają się z 4 modułów. A ogon pochodzi ze spirali paska papieru.

Przenoszone przez origami modułowe zazwyczaj trudno jest je zatrzymać. Po opanowaniu już znanych wzorów możesz przejść do eksperymentów i stworzyć własne odmiany trójwymiarowych figur. Zasób kreatywnych pomysłów tutaj jest naprawdę niewyczerpany.

Trochę historii

Klasyczne origami, jak sugerują historycy, powstały w Chinach, niemal równocześnie z wynalezieniem papieru. Specjalnie złożone figurki były używane w obrzędach religijnych i tylko ich przedstawiciele byli zaangażowani w ich wytwarzanie. Ale ta sztuka osiągnęła swój szczyt w Japonii, po 610 roku, dzięki wędrownemu mnichowi buddyjskiemu Danowi Ho, tajemnice papierkowej roboty stały się tutaj znane.

Mistrzowie „Krainy wschodzącego słońca” starannie opracowali technikę składania postaci, doprowadzając ją do perfekcji. Rozwinęli złożoną symbolikę, wyposażając wyroby papiernicze w swój tajny, mistyczny język. Za pomocą postaci japońska arystokracja komunikowała się między sobą, wyrażając szeroki zakres uczuć - od przyjaznego usposobienia po namiętną miłość. Ponadto produkty były używane w praktykach leczniczych - pamiętaj tylko o światowej sławie opowieści o papierowych dźwigach, które przynoszą zdrowie i długowieczność.

W XX wieku wybitny mistrz Akiro Yoshizawa opracował jednolity system konwencjonalnych znaków, zgodnie z którym wyroby papierowe można łatwo złożyć bez dodatkowych wyjaśnień. Dzisiaj używają go origamiiści z całego świata. W Europie papierowe postacie powstały w czasach renesansu, ale w XIX wieku, po zapoznaniu się z japońskimi próbkami, sztuka ta otrzymała silny impuls do rozwoju.

Jak zrobić szczura z modułów: wideo

Obejrzyj wideo: Helena i jajko (Październik 2019).