Dzień przesilenia letniego 2020

Słońce już dawno było, a długość dnia ma duży wpływ na ludzkie życie, a my powiemy wam, jak długo nastąpi przesilenie letnie i kiedy obchodzić wiosenną równonoc w 2020 roku.

Naukowcy udowodnili, że wiele procesów zachodzących w atmosferze ziemskiej i wspierających życie na naszej planecie zależy od ekspozycji na słońce. To położenie Ziemi względem głównej oprawy układu słonecznego determinuje zwykłą zmianę pór roku, wzrost temperatury powietrza w miesiącach letnich i okresy chłodzenia w zimie, a także cykliczny wzrost i spadek w ciągu dnia. Jak to działa i dlaczego? Spróbujmy to rozgryźć

Słońce jest podstawą życia

Słońce jest podstawą życia na naszej planecie. Położony w 149,6 mln km. z Ziemi centralne oświetlenie utrzymuje swoją siłą grawitacji na wszystkich planetach Układu Słonecznego, zapewniając nam bardzo potrzebne ciepło, światło i energię. Według obliczeń wykonanych przez naukowców średnio 1 m2 powierzchnia naszej planety otrzymuje około 342 watów dziennie.

Na znaczenie energii słonecznej dla życia roślin i zwierząt zamieszkujących Ziemię wymownie wskazuje różnica w liczbie gatunków między regionami południowymi położonymi bliżej równika i odbierającymi dużo ciepła słonecznego, a także regionami Dalekiej Północy. Tam, gdzie istnieje koncepcja nocy polarnej, a temperatura powietrza zimą spada poniżej -50 ° C, tylko kilka okazów jest w stanie przetrwać w trudnych warunkach Północy. Co więcej, ilość energii otrzymywanej z powierzchni planety i zmiana pór roku zależą pośrednio od ruchu naszej planety wokół Słońca i jego kąta nachylenia.

Co to jest równonoc i przesilenie?

Znaczenie słońca docenili także nasi przodkowie. Nawet bez wiedzy o astronomii zdali sobie sprawę, że to właśnie czas trwania światła i ilość ciepła wysyłanego przez Słońce na Ziemię wpływa na wydajność i dobre samopoczucie ludzi. W wielu starożytnych kulturach Słońce było czczone jako główne bóstwo i świętowało 4 ważne wydarzenia roku:

  • Równonoc wiosenna (letnia) - dzień jest równy nocy, ale zachodzi proces stopniowego wzrostu godzin dziennych.
  • Przesilenie letnie - Najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.
  • Równonoc jesienna (zimowa) - dzień jest równy nocy, ale proces stopniowego zmniejszania się godzin dziennych;
  • Przesilenie zimowe - Najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku.

Daty 2020

Z roku na rok daty najdłuższego i najkrótszego dnia są różne. Wynika to z cyklicznego występowania roku przestępnego. W 2020 r. Dzień przesilenia letniego, a także dni równonocy, przypadają w takich terminach:

Wakacje

Data

Dzień tygodnia

Równonoc wiosenna

20.03.20

piątek

Przesilenie letnie

20.06.20

sobota

Równonoc jesienna

22.09.20

wtorek

Przesilenie zimowe

21.12.20

poniedziałek

Tradycje i zwyczaje

Od czasów starożytnych w Rosji te dni były wyjątkowe i nawet kiedy starożytne wierzenia i rytuały stały się przeszłością, święta, które obchodzi dziś wiele krajów, przetrwały. Pierwsza w kalendarzu w 2020 roku będzie obchodzić dzień letniej równonocy. Tego dnia w Rosji od dawna pieczono naleśniki, które były uważane za symbol słońca i pierniki w kształcie skowrona. Po równonocy wiosennej (Komoeditsa) w wielu regionach kraju zaczynają się zimowe cofnięcia i wiosenne odwilży. Nasi przodkowie wierzyli, że skowronki wysłane z Raju przynoszą ciepło na ich skrzydłach, a stosunek do tych pięknych i głośnych wiosennych posłańców zawsze był wyjątkowy.

Najjaśniejszym i najbardziej znanym prawie wszystkim jest przesilenie letnie, które w 2020 r. Przypada 20 czerwca. Od najdawniejszych czasów najdłuższy dzień w roku zbiegł się ze świętem Iwana Kupały. To właśnie w najkrótszą noc roku nasi przodkowie szukali magicznego kwiatu paproci, tańczyli wokół ognia, wykonywali rytuały i ustalali wróżby.

Po zmianie kalendarzy daty już się nie pokrywają, ale wiele tradycji tego święta, jak również związane z nim wierzenia, są znane dzisiaj

W innych kulturach przesilenie letnie było również uważane za wyjątkowe. Tak więc na Łotwie są święta Ligo, aw Finlandii - Johannus, w Szwecji - Midsumar (festiwal w środku lata), w Portugalii - Dzień Świętego Jana.

Wpływ na ludzkie ciało

Długość światła dziennego wpływa na wszystkie żywe stworzenia na Ziemi. Można powiedzieć, że całe życie na naszej planecie podlega rytmowi zmiany dnia i nocy. Oczywiście fazy aktywności i spokoju w życiu człowieka zależą również od światła słonecznego.

Naukowcy udowodnili, że czas trwania godzin dziennych wpływa na tło hormonalne człowieka. Ludzie mieszkający na Dalekiej Północy mają wiele problemów zdrowotnych spowodowanych brakiem światła słonecznego, a także okresami polarnego dnia i nocy polarnej. Ci, którzy żyją w umiarkowanych szerokościach geograficznych, co roku odczuwają wpływ zmieniających się pór roku, zauważając zmiany nastroju i wydajności, aktywności i ogólnego stanu

Obejrzyj wideo: Солнцестояние Русский трейлер #2 2019 (Październik 2019).