Projekt 2020 Wagon

Rosyjska kolej (RZD), reprezentowana przez dyrektora ds. Transportu pasażerskiego, ogłosiła rychłe uzupełnienie floty firmy nowymi samochodami. Całkowicie przełomowa koncepcja wagonów projektu 2020 dla kolei rosyjskich jest opracowywana przez organizację non-profit Konsorcjum Centrów Programów Gospodarczych i Strategii. Realizując nowy projekt w dziedzinie pociągów dalekobieżnych, rosyjskie koleje spodziewają się znacznego obniżenia kosztów podróży, a tym samym zwiększenia ruchu pasażerskiego i godnej konkurencji z transportem lotniczym i drogowym.

Samochód nowej generacji

Przede wszystkim należy zauważyć, że po raz pierwszy w historii krajowej produkcji samochodów, przy opracowywaniu projektu wagonu kolejowego, a mianowicie samochodu z projektu 2020, zostaną uwzględnione życzenia pasażerów. W trakcie badań opinii publicznej ponad stu Rosjan eksperci zauważyli najbardziej bolesne kwestie. Koleje Rosyjskie zwróciły szczególną uwagę na zbadanie kwestii wygodnego podróżowania z małymi dziećmi.

Oczekuje się, że zaktualizowane tabory zostaną oddane do użytku do końca 2019 r. Wagony typu 2020, opracowane pod kierownictwem Nikołaja Sirotowa, głównego projektanta Tver Carriage Works, będą się radykalnie różnić od samochodów piętrowych pierwszej generacji i samochodów typu 2019. Eksperci zauważają kilka nowych ulepszonych cech konsumenckich oraz technicznych i ekonomicznych:

  • Zupełnie nowy poziom komfortu. Poprzednie półki zostaną zastąpione szerszymi sofami z zagłówkami. W pobliżu każdej koi zamontowano żaluzje zapewniające prywatność. Każdy fotel pasażera będzie wyposażony w osobną oprawę oświetleniową, złącze USB i gniazdko elektryczne. Łazienki wyposażone są w przewijaki, suszarki do rąk i automatyczne urządzenia sanitarne.

  • Organizacja obszarów samoobsługowych. Słaba technologia obsługi pasażerów wiąże się ze zmniejszeniem liczby przewodów. Ich funkcje będą wykonywane przez obszary samoobsługowe z automatami. Rosyjskie koleje obiecują dostarczyć szeroką gamę produktów.
  • Instalacja nowoczesnego systemu nadzoru wideo. Umożliwia monitorowanie zgodności z zasadami bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.
  • Poprawiona charakterystyka wagi i rozmiaru. Lekki aluminiowy korpus i nowoczesne materiały polimerowe pozwolą na wyprodukowanie wagonu na jedno miejsce, dwa razy lżejszego i krótszego niż stare jednopiętrowe wagony przedziałowe. W porównaniu z dwupiętrowymi modelami 4465, a także piętrowymi samochodami pierwszej generacji, konstrukcja będzie o jedną trzecią lżejsza i 1-2 metry krótsza.
  • Korzystanie ze schematu trzy w jednym. Oznacza to, że trzy samochody zostaną połączone ze sobą, co pozwala wygrać dużą ilość miejsca w środku. Tak pozornie masywny wagon, ze względu na niewielką wagę, zostanie umieszczony na dwóch parach wózków na kółkach, zamiast na sześciu poprzednich.

Ciekawe! Nowoczesne tabory wkrótce pojawią się nie tylko na rosyjskiej kolei, ale także w metrze. Prace nad projektem Wagon 2020 zostały zainicjowane przez komisję transportową. Wiodące przedsiębiorstwa z branży zaawansowanych technologii i instytuty badawcze w kraju opracowują nową koncepcję wygodnego transportu metrem. Kompozycje nowej generacji pojawią się w najbliższych latach w metrze w Moskwie i Sankt Petersburgu.

Nowe klasy przewozu

Dyrektor NP KTsEPS Vladimir Egorkin szczegółowo opowiedział o konfiguracji samochodu 2020. Szef firmy opracowującej koncepcję wyjaśnił, że w nowych wagonach kolei rosyjskich będą trzy klasy usług z bezbarierowymi przejściami między odcinkami:

  • tradycyjne 4-osobowe coupe;
  • nowa klasa w postaci pojedynczego przedziału;
  • Superior przedział z miejscami dla 1-2 osób i łazienką.

Pojemność wagonu pasażerskiego będzie równa łącznej pojemności 3,5 wagonów drugiej klasy lub 5 starych samochodów przedziałowych. W sumie 84 pasażerów może jednocześnie pomieścić 84 pasażerów. Zgodnie z obietnicą 12 toalet, kilka miejsc z automatami, przechowalnie bagażu i jedna komora na przewodnika zostaną wyposażone dla tak wielu osób.

Dla jasności partnerstwo non-profit „KCEPS” dla kolei rosyjskich zamówiło w studiu graficznym broszurę na temat koncepcji dwupiętrowego trzyosobowego wagonu 2020. Studio Sensible Approach przedstawiło możliwą kolorową wersję wagonów. Kolorowa jest również wewnętrzna struktura taboru oraz układ i połączenie stref. Publikacja zawiera szczegółowe informacje o głównych cechach technicznych wagonu projektu 2020.

Do wiadomości: Podczas wsiadania i wysiadania pasażerów w pociągach w 2020 r. Zaangażowane będą brygady stacji, aby pomóc konduktorowi.

Kierunki staną się wygodniejsze i tańsze.

Jednostka ekonomiczna koncepcji nowego samochodu 2020 ma na celu osiągnięcie dwóch głównych celów:

  • wzrost liczby miejsc pasażerskich;
  • redukcja kosztów transportu.

Do tej pory sytuacja w komunikacji kolejowej jest taka, że ​​jeśli przeliczysz czas spędzony na podróży w przedziale kolejowym na ekwiwalent pieniężny, wówczas jego koszt będzie znacznie droższy niż koszt biletów lotniczych. Taryfa w zarezerwowanym samochodzie siedzącym jest dostępna dla prawie wszystkich mieszkańców Federacji Rosyjskiej, ale poziom komfortu pozostawia wiele do życzenia. Z tych powodów rosyjskie koleje co roku tracą tysiące klientów. Szczególnie ważne są sprawy na trasach od 500 do 2000 km. Ludzie poruszający się na takich odległościach preferują samoloty i samochody.

Innowacyjne rozwiązania, takie jak zmniejszenie składu załogi pociągu, obniżenie kosztu samego wagonu i zwiększenie liczby pasażerów na metr kwadratowy, zmniejszą opłatę o prawie połowę. Rosyjskie koleje mają duże nadzieje na nowe projekty reformy wagonów. Oczekuje się, że wyższy poziom komfortu w pociągach pasażerskich, takich jak 2019 i 2020, wraz z niższym kosztem biletów, będą prawdziwym przełomem w krajowej produkcji samochodów i przemyśle kolejowym.

Obejrzyj wideo: 2020 VW Passat Variant R-Line - New Facelift B8 (Listopad 2019).