Dzień Matki 2020

Listopad to miesiąc bogaty w niezapomniane daty i wszelkiego rodzaju święta. To kolej na dość popularne święto - Dzień Matki w 2020 roku. Ale jakie to święto, jakie są jego tradycje i zwyczaje, jaka jest data Dnia Matki w Rosji w 2020 roku, a kiedy obchodzona jest w innych krajach?

Data

Co roku pojawiają się wątpliwości co do tego, kiedy obchodzić Dzień Matki. Powodem jest to, że obchodzony jest w wielu krajach świata. Ale przy tak szerokiej geografii nie ma jednej daty obchodów.

Tak więc wiele państw postanowiło świętować ten dzień w maju - w drugą niedzielę maja w Estonii i na Ukrainie, na Cyprze i Malcie; w trzecią niedzielę maja - w Kirgistanie; ostatnia niedziela maja - w Szwecji i Francji. Niektóre kraje odnotowały w kalendarzu marzec - Gruzja 3 marca, Egipt - 21. Ktoś uważa jesień za najbardziej odpowiedni czas: na przykład Białoruś - 14 października.

Rosyjskie święto Dzień Matki obchodzony jest w ostatnią niedzielę listopada. W 2020 roku święto przypada na 29 dzień.

Jest on wliczony w liczbę oficjalnych niezapomnianych i profesjonalnych wakacji, ale dzień wolny (niedziela) nie może być z tego powodu przesunięty.

Jak ten dzień obchodzony jest w krajach świata

Dzień Matki to wydarzenie z bogatą przeszłością. Anglia jest uważana za historyczną ojczyznę tego święta, ze stuletnimi rodzinnymi fundamentami i czcią macierzyństwa. Przez wieki swojego istnienia święto rozprzestrzeniło się na cały świat, a dziś obchodzone jest dosłownie na wszystkich kontynentach - jednak o różnych porach.

Rosja

W naszym kraju zwyczajowo świętuje się dwa święta poświęcone kobietom jednocześnie: ósmy marca i Dzień Matki. 8 marca to powszechny dzień kobiet, kiedy zwyczajowo gratuluje się wszystkim kobietom. Dzień Matki to cieplejsze, szczere wakacje zaprojektowane z myślą o podniesieniu wartości rodziny i macierzyństwa.

Święto to pojawiło się w 1998 r. Na mocy specjalnego dekretu prezydenckiego. Jednak zaczęto go obchodzić na terytorium ZSRR w 1988 roku, kiedy nauczyciel z Baku zasugerował wprowadzenie nowego wydarzenia poświęconego matkom w rocznym kalendarzu szkoły średniej. Tak, tak, to uczniowie jako pierwsi pogratulowali matkom tego ciepłego święta. Ze względu na początkowe „wiązanie” harmonogramu szkoły wybrano taki termin - ostatnia niedziela listopada.

Białoruś

Nasi najbliżsi sąsiedzi również świętują ten dzień jesienią. To prawda, że ​​rząd Białorusi postanowił nadać wydarzeniu stałą datę - 14 listopada. Założona na Białoruskim Dniu Matki jeszcze wcześniej niż w Rosji - w 1996 roku. I podobnie jak nasz, jest zauważany przede wszystkim wśród uczniów.

Kazachstan

Inny z naszych sąsiadów, tym razem na południe, obchodzi Dzień Matki we wrześniu, w trzecią niedzielę. Oficjalnie uroczystość w Kazachstanie pojawiła się niedawno - w 2012 r., Dlatego obchodzona jest znacznie rzadziej niż w innych krajach.

UK

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii nazywają ten dzień nieco inaczej - niedzielę macierzyńską i obchodzą ją w czwartą niedzielę od początku Wielkiego Postu. To tutaj, nad brzegiem Mglistej Albionu, narodziły się wakacje. Symbolem Matki Niedzieli są kwiaty z wieloma płatkami: różami, chryzantemami, goździkami. Obowiązkowym daniem na stole są słodycze, najczęściej ciasto migdałowe, ciasta marcepanowe lub babeczki.

USA

Amerykanie są wielkimi fanami wszelkiego rodzaju tradycji. Wprowadzili to wydarzenie do rocznego kalendarza świąt w 1910 roku. Aktywistka Anna Jervis zwróciła się do rządu Wirginii z propozycją ustanowienia specjalnego dnia, w którym wszyscy mogliby podziękować swojej matce. Oferta została natychmiast przyjęta, a w ciągu kilku lat nowe święto rozprzestrzeniło się niemal w całych Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych Dzień Matki (druga niedziela maja) zajmuje piąte miejsce wśród świąt państwowych.

Hiszpania

W katolickiej Hiszpanii tradycje świeckiego Dnia Matki i religijnego Dnia Marii są ze sobą powiązane, czasem tak ściśle, że trudno jest zrozumieć, co świętuje cały kraj na taką skalę. Pierwsza niedziela maja poświęcona jest pamięci Najświętszej Dziewicy, w tym samym dniu, w którym obchodzony jest Dzień Matki. A dziś Día de la Madre jest jednym z najpopularniejszych świąt w Hiszpanii.

Niemcy

Tutaj Dzień Matki obchodzony jest dość powściągliwie - nie na przykładzie tętniącej życiem Hiszpanii czy Portugalii. Oficjalnym założycielem imprezy jest Niemieckie Stowarzyszenie Kwiaciarni, stąd głównym symbolem uroczystości jest kwiat, najczęściej w doniczce. Pomimo skromności obchodów Niemcy zaprezentowały światu hashtag #muttertag, który jest obecnie szeroko stosowany na Telegramie i Instagramie.

Szwajcaria

Historia jest bardzo podobna do Niemiec - aw Szwajcarii inicjatorzy kwiatów stali się inicjatorami oficjalnego wyglądu uroczystości. To prawda, że ​​Dzień Matki obchodzony jest dość szeroko, a tradycyjne prezenty w postaci kwiatów dodaje się czekolady i wszelkiego rodzaju wypieków. Nawiasem mówiąc, uroczystość odbywa się w szwajcarskiej przestrzeni online z tym samym hashtagiem - #muttertag.

Obejrzyj wideo: PŁYNIEMY STATKIEM I KRZYCZYMY "DZIEŃ DOBRY" DO OBCYCH LUDZI : (Październik 2019).