Expo 2020 w Dubaju

World Expo 2020 odbędzie się w jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie - Dubaju. Specjalnie na to wydarzenie na pustyni budowany jest nowy futurystyczny obszar, który przez wiele lat będzie miejscem wdrażania nowych startupów oraz pracy naukowców w dziedzinie nauki i nowoczesnych technologii.

Co to jest

Expo lub wystawa światowa to ogólnoświatowe wydarzenie, którego historia rozpoczęła się w 1851 roku. Odbywa się co pięć lat w różnych częściach świata, trwa od 3 do 6 miesięcy i gromadzi do dwustu uczestników (całe kraje, społeczności publiczne i międzynarodowe, firmy prywatne). Wystawa jest sponsorowana przez Międzynarodowe Biuro Wystaw. Głosują w niej państwa członkowskie (łącznie 160 krajów).

Ciekawe! Wystawa światowa zajmuje trzecie miejsce w rankingu wydarzeń wpływających na kulturę i gospodarkę światowej społeczności, gdzie zajmuje drugie miejsce po Igrzyskach Olimpijskich i Pucharze Świata.

ZEA złożyły wniosek na Expo 2020 w Dubaju w 2011 roku. Wśród osób, które ubiegały się o zakwaterowanie, byli także turecki Izmir, brazylijskie Sao Paulo i rosyjski Jekaterynburg. To ten ostatni wygrał Dubaj w rundzie finałowej w 2013 r. 116 głosami do 47. Ale Jekaterynburg jest ponownie pretendentem do wystawy Expo 2025 i będzie rywalizować o tytuł honorowy z miastami Baku (Azerbejdżan) i Osaka (Japonia).

Co tam będzie

Expo 2020 poświęcone jest nadchodzącej złotej rocznicy ZEA - w 2021 roku młode państwo skończy 50 lat. Wystawa powinna stać się rodzajem „trampoliny” do wprowadzania postępowych pomysłów na zrównoważony rozwój i umacniania reputacji emiratu jako światowego centrum wielkich możliwości. Będzie to miejsce spotkań czołowych wynalazców, naukowców i ekspertów, którzy podzielą się pomysłami na temat rozwiązywania globalnych problemów planety: racjonalnego zużycia wody i zasobów, alternatywnych źródeł energii, stabilności gospodarczej i wsparcia transportu.

Uwaga! ZEA to pierwszy kraj w regionie Bliskiego Wschodu, który zorganizował wystawę tej wielkości. Expo 2020 odbędzie się tutaj od 20 października 2020 r. Do 10 kwietnia 2021 r. Pod hasłem: „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”.

Według różnych prognoz na wielką imprezę weźmie udział do 25 milionów gości, z czego 70% to przedstawiciele z całego świata. Jego wdrożenie przyniesie gospodarce kraju około 23 miliardów dolarów (24,4% PKB), co niewątpliwie pobudzi rozwój wszystkich gałęzi przemysłu w regionie.

Proces przygotowania

Przygotowanie do wystawy podzielone jest na 2 obszary - budowę kompleksu wystawienniczego i stworzenie niezbędnej infrastruktury (drogi, hotele, stacje metra, centra rozrywki itp.). Ich budowa i organizacja samej wystawy będzie kosztować 35 miliardów dolarów, z czego większość zostanie przeznaczona przez rząd Emiratu, a pozostała część będzie pochodzić od prywatnych inwestorów.

Expo 2020 będzie gospodarzem nowego Dubai Trade Centre, zaprojektowanego w pobliżu portu Jebel Ali i międzynarodowego lotniska Al Maktoum, niemal w tej samej odległości od Dubaju i Abu Zabi. Dzielnica zajmuje powierzchnię 438 km². Będzie to projekt zaawansowany technologicznie, w którym innowacyjny projekt zostanie połączony z technologiami projektowania środowiskowego i minimalnym zużyciem energii. Tak więc fasady pawilonów zostaną wyposażone w panele słoneczne: wytwarzają do 50% energii elektrycznej potrzebnej do zorganizowania pracy kompleksu wystawienniczego. kolejna połowa energii elektrycznej będzie wytwarzana ze źródeł odnawialnych. Zasłony wykonane z materiału fotowoltaicznego zostaną umieszczone nad głównymi autostradami dzielnicy, które wieczorem będą pełnić rolę ogromnego ekranu do wyświetlania obrazów.

Kompleks wystawienniczy w kształcie koniczyny połączy centralny plac Al Wasl (jest to historyczna nazwa Dubaju), który przez analogię z tradycyjnym rynkiem orientalnym będzie reprezentował przestrzeń wewnętrzną. każde z jego promieni będzie reprezentować jedną z części tematycznych:

  • „Okazja” - o rozwoju potencjału każdej osoby w obliczu rosnącej populacji planety na pomyślną przyszłość
  • „Mobilność” - w zakresie opracowywania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie transportu i logistyki, tworzenia infrastruktury i wirtualnej komunikacji niezbędnej do przepływu osób, wymiany pomysłów i towarów;
  • „Zrównoważony rozwój” polega na dbaniu o planetę i jej zasoby, badaniu technologii oszczędzania wody, opracowywaniu alternatywnych źródeł energii, wykorzystywaniu słonej wody w rolnictwie.

Kolejnym wielkim wydarzeniem, które odbędzie się w ramach Expo 2020, będzie otwarcie najwyższego wieżowca na świecie, który przekroczy Burj Khalifa o wysokości 828 m na 100 m. Projekt wyjątkowego wieżowca opracował Hiszpan Santiago Calatrava. Nawiasem mówiąc, udało mu się zdobyć około 11 konkurentów i wygrać zamknięty konkurs na projekty dotyczące zaprojektowania pawilonu narodowego w Dubaju. Ten ostatni powinien stać się największym na wystawie i w pełni ujawnić swoje motto: „Łącząc umysły, tworząc przyszłość”. Pawilon o powierzchni 15 000 m² pomieści nie tylko powierzchnie wystawiennicze, ale także salę montażową, dziedziniec restauracyjny i strefy VIP. W swoim projekcie Calatrava został zainspirowany skrzydłami sokoła, które są symbolem ZEA i znajdują odzwierciedlenie w herbie tego kraju. Nawiasem mówiąc, uważa się, że sokolnictwo pojawiło się w Arabii i, zgodnie z oficjalną wersją, stało się zachętą do zjednoczenia Emiratów.

Korzyści dla Dubaju

Okres przygotowań i bezpośrednie organizowanie Expo 2020 stanie się potężną zachętą do rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego w Dubaju. W tej chwili oczekuje się aktywnego wzrostu rynku pracy: powstanie ponad 200 000 nowych miejsc pracy. Ponadto miejsce wystawy nieuchronnie przyciąga zagranicznych przedsiębiorców i przyczynia się do napływu międzynarodowego kapitału inwestycyjnego. Kolejnym „bonusem” jest prognozowany znaczny wzrost cen nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych w Dubaju. Infrastruktura biznesowa i kulturalna stworzona na wystawę będzie długo używana przez mieszkańców i przyciągnie wielu turystów.

Expo 2020 powinno być nowym etapem w rozwoju stosunków międzynarodowych, który zapewni dostęp do rynków wielu państw, w szczególności Afryki i Azji. ZEA zawsze zajmowały pozycję tolerancji i pokojowego rozwiązywania problemów w regionie, dlatego wystawa powinna być dodatkowym powodem do wzmocnienia wzajemnego zrozumienia między wszystkimi stanami planety i ich zjednoczenia dla rozwoju światowej gospodarki i wspólnego postępu.

Najnowsze wiadomości

Kluczowym czynnikiem zapewniającym udany transport podczas ważnego wydarzenia - Expo 2020 - będą linie lotnicze, w tym Emirates, które rozpoczęły się w marcu 2019 r. W celu budowy nowego ultranowoczesnego pawilonu.

Czym będzie pawilon Emirates:

  • 26 pochylonych konstrukcji architektonicznych wokół pawilonu;
  • 800 metrów lamp LED na pochyłych konstrukcjach na pokaz świetlny;
  • 3-kondygnacyjny budynek o powierzchni 3300 metrów kwadratowych;
  • Pojemność - 56 tysięcy odwiedzających.

Warto zauważyć, że 28 maja 2019 r. ASGC Construction LLC podpisała umowę z Expo 2020 na budowę krajowej ukraińskiej hali wystawienniczej w Dubaju.

Kazachstan ogłosił także gotowość do udziału w EXPO 2020 - planuje się budowę dużego pawilonu o powierzchni do 3,5 tys. M2. m

Plan piętra na Dubai Expo 2020: wideo

Obejrzyj wideo: Expo 2020 Masterplan (Październik 2019).