Niedziela Palmowa w 2020 roku

W 2020 r. Tradycyjnie niedziela palmowa będzie obchodzona tydzień przed Wielkanocą. W Kościele prawosławnym nazywa się to wejściem Pana do Jerozolimy. W ciągu wieków istnienia święta powstało wiele tradycji i zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie i obecnie.

Data uroczystości

Ponieważ w Niedzielę Palmową nie ma ustalonej daty obchodów, powstaje pytanie, ile wakacji będzie w Rosji w 2020 roku, jest dość logiczne. Wjazd Pana do Jerozolimy znajduje się na liście świąt wielkanocnych. Ich daty zmieniają się co roku i są obliczane według kanonów kościoła, chociaż zwykły człowiek nie musi ich znać.

Ważne! Niedziela Palmowa obchodzona jest na tydzień przed Wielkanocą, w 2020 r. - 12 kwietnia.

Samo obliczenie daty jest proste. Wystarczy wiedzieć, kiedy będzie Wielkanoc. Ponadto święto przypada w 6. niedzielę Wielkiego Postu. Po nim następuje Wielki Tydzień - najcięższy okres postu, podczas którego obchodzone są ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa na ziemi przed krucyfiksem.

Wakacyjna historia

Wydarzenia, które stały się podstawą powstania prawosławnego święta, miały miejsce za życia Jezusa Chrystusa. Głosił wiarę w Swego Ojca i pokazywał ludziom swoją moc i umiejętności. Zmartwychwstanie Skrzydła Szpitalnego stało się jednym z przełomowych wydarzeń w życiu syna Bożego. Sława jego i jego działań szybko rozproszyła się po wschodnich miastach i wioskach.

Kiedy Jezus Chrystus postanowił przybyć do Jerozolimy, miejscowi powitali go z honorem. Niemal wszyscy mieszkańcy miasta zgromadzili się przy głównej bramie. Aby okazać szacunek ważnemu gościowi i okazać pobożność, utorowali drogę ubraniami i gałązkami palmowymi. Po śmierci Jezusa wierzący umieścili ten dzień na liście świąt.

W Rosji wjazd Pana do Jerozolimy pojawił się dopiero w X wieku, ale został nieco zmieniony. Na wschodzie głównym symbolem wakacji są gałęzie palmowe, które zostały złożone pod stopami Syna Bożego, ale palmy nie rosną w naszym regionie z powodu klimatu, więc zaczęliśmy używać gałązek wierzby. To drzewo nie zostało wybrane przypadkowo. Faktem jest, że wjazd Pana do Jerozolimy wiązał się z ożywieniem życia, a wierzba obudziła się wiosną po śnie zimowym. I nawet jeśli święto jest na początku kwietnia, pąki na gałęziach na pewno zakwitną.

Wierzba - główny atrybut

W niedzielny poranek wierzący chodzą do kościoła, aby podawać kiście gałązek wierzby. Chociaż wakacje zaczynają się wieczorem. Kapłani zakładają zielone szaty, które symbolizują życie wieczne, i spędzają nocne czuwanie. W małych miejscowościach zazwyczaj organizowane są tylko wieczorne nabożeństwa.

Główną tradycją tego święta jest poświęcenie gałęzi wierzby. W dużych miastach można je kupić w pobliżu świątyni, ale lepiej przygotować się wieczorem. Ważne jest, aby znać kilka prostych zasad:

  1. Możesz złamać gałęzie tylko ze zdrowego i młodego drzewa. Nie powinien mieć suchych gałązek ani oznak choroby.
  2. Nie łamaj wierzby rosnącej nad rzeką lub stawem, ponieważ mogą na niej usiąść syreny i inni przedstawiciele złych duchów.
  3. Liczba oddziałów powinna odpowiadać liczbie osób w rodzinie.

Drzewo poświęcone w kościele ma wielką moc, dlatego służy jako talizman. Zwykle ludzie delikatnie biją się nawzajem gałęziami i mówią: „Nie biję, wierzba uderza, daje zdrowie”. Uważa się, że taki rytuał pozwala wydalić osobę z choroby, wzmocnić jej ducha i siłę.

Wierzby są umieszczane za ikonami lub we wszystkich kątach i przechowywane przez rok. Chroni mieszkanie ludzkie przed złymi duchami, chorobami i przeciwnościami losu. Zmieniaj gałązki tylko w następną niedzielę palmową. Są wrzucane do rzeki lub spalane, ale oddzielnie od śmieci, a jeśli pojawią się kiełki, są inkubowane w ziemi. Ponadto ludzie jedzą pąki wierzby, aby uzyskać niezawodną ochronę przed złymi duchami przez cały rok. Zaleca się stosowanie ich przez kobiety, które nie mogą zajść w ciążę. Z wierzbowych pąków wykonuj uroki, które są noszone w kieszeni lub na ubraniach.

Świąteczny posiłek

Po powrocie do domu z kościoła rodzina zbiera się przy świątecznym stole. Ponieważ Niedziela Palmowa w 2020 r. Przypada na Wielki Post, gospodynie domowe powinny przygotowywać tylko chude dania. Dozwolone jest podawanie na stole:

  • pierogi z ziemniakami i kapustą;
  • gulasz warzywny;
  • dania z fasoli, groszku i fasoli;
  • marynowane grzyby;
  • pierwsze lub drugie danie gotowane ze świeżych lub suszonych grzybów.

Również gospodarstwa domowe i goście są traktowani chudymi słodyczami - chałwą, dżemem, marmoladą, czekoladą. W tym dniu wolno jeść ryby i pić czerwone wino. Wcześniej gospodynie domowe przygotowywały chude ciasteczka z pąkami wierzby, które jedli wszyscy członkowie rodziny.

Ważne! Niedziela Palmowa jest uważana za wspaniałe święto w Kościele Prawosławnym, dlatego zabronione jest wykonywanie jakiejkolwiek pracy fizycznej. W związku z tym kobiety powinny wcześniej przygotowywać posiłki.

Nowe tradycje świętowania są teraz dodawane do starych zwyczajów. W dużych miastach w niedzielę palmową organizowane są targi palmowe i festyny. Najprawdopodobniej ta tradycja będzie kontynuowana w 2020 r. Zazwyczaj program obejmuje piosenki, tańce, rozrywkę dla dzieci itp. Na takie spacery można chodzić z całą rodziną.

Zobacz wideo o historii, tradycjach i znaczeniu Niedzieli Palmowej:

Przeczytaj także:

Obejrzyj wideo: 14 kwietnia - Niedziela Palmowa - Wjazd Jezusa do Jerozolimy (Grudzień 2019).