Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2020

W 2012 r. Komitet wykonawczy UEFA postanowił zmienić format mistrzostw Europy w piłce nożnej z mistrzostw, które powinny odbyć się w 2020 r. Zamiast jednego kraju goszczącego członkowie komitetu wykonawczego Unii Europejskich Związków Piłki Nożnej wiosną 2013 roku postanowili zorganizować mistrzostwo w 12 miastach Starego Świata.

Należy zauważyć, że Euro-2024 odbędzie się w Niemczech, ponieważ UEFA postanowiła, że ​​zmieniony format Mistrzostw Europy w 2020 roku będzie jednorazowy.

Informacje ogólne

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to główny turniej drużyn kontynentu, który odbywa się co cztery lata. Jeden lub kilka krajów (żaden z turniejów nie odbył się w więcej niż dwóch krajach), na których stadionach będą odbywać się mecze mistrzowskie, są określone przez wyniki jury oceniającego ich zgłoszenia.

Turniej kwalifikacyjny rozpoczyna się około półtora roku przed rozpoczęciem mistrzostw. Obejmuje wszystkie zespoły kontynentu. W różnych okresach najnowszej historii europejskiej piłki nożnej warunki uzyskania biletu na Euro były różne:

  • Od 1996 do 2012 roku 16 drużyn piłkarskich brało udział w końcowym etapie mistrzostw. Turniej automatycznie zdobył pierwsze miejsca w swoich grupach, a także najlepsze drużyny, które zajęły drugie miejsca w grupach kwalifikacyjnych. Między pozostałymi drużynami, które zajęły drugie miejsca, odbyły się mecze pośladków, w których ustalono właścicieli pozostałych kuponów.
  • Od 2016 roku 24 drużyny wezmą udział w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Ta dwuznaczna decyzja pociągnęła za sobą pewne zmiany w zasadach uzyskiwania pozwolenia. Odtąd, zgodnie z wynikami selekcji do Euro, wszystkie drużyny, które zajęły drugie miejsce w grupach, również dostają się do mistrzostw. Drużyny, które zajmują trzecie miejsce w swoich grupach, podlegają tej samej zasadzie, która obowiązywała wicemistrzów kwartetu turniejów kwalifikacyjnych: najlepsza drużyna dostaje się bezpośrednio do mistrzostw, a reszta gra w meczach playoff.
  • Wybór do Euro 2020 odbędzie się w zupełnie inny sposób. Skład głównego europejskiego turnieju dla drużyn narodowych zostanie ustalony podczas Ligi Narodów UEFA - turnieju odbywającego się jesienią i wiosną.

We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach drużyny narodowe reprezentujące kraje gospodarzy mistrzostw nie biorą udziału w selekcji, ale przystępują do niej automatycznie.

Liga Narodów UEFA

Format Ligi Narodów UEFA został zatwierdzony przez komitet wykonawczy organizacji w 2014 roku. Regulamin tego turnieju ma następujące funkcje:

  • Podobnie jak w turniejach kwalifikacyjnych w Euro, wszystkie drużyny UEFA biorą udział w rozgrywkach.
  • Na podstawie rankingu drużyn narodowych drużyny są podzielone na ligi. Istnieją cztery takie dywizje: najsilniejsza z nich to Liga A, a najsłabsza - Liga D.
  • W ramach każdej ligi drużyny dzielą się na grupy po 3-4 drużyny. W lidze D wszystkie grupy składają się z czterech drużyn. Drużyny krajów w złych związkach dzielą się na różne grupy, aby uniknąć incydentów takich jak ten, który miał miejsce na meczu Serbia-Albania w 2014 roku, kiedy fani przeprowadzili zamieszki. Na przykład drużyny narodowe Rosji i Ukrainy, grające w Dywizji B, zostały zasiane w różnych triach.
  • Pod koniec Ligi Narodów zwycięzcy dywizji B, C i D otrzymają awans, a najgorsze drużyny zostaną wysłane do słabszej ligi. Wśród zwycięzców trio grupy A odbędzie się turniej playoff, składający się z półfinałów, meczu o brązowy medal i meczu finałowym. Turniej odbędzie się w jednym z uczestniczących krajów.
  • Podobne turnieje odbędą się w każdej z dywizji. Zwycięzcy otrzymają bilety na główny europejski turniej piłki nożnej wśród drużyn narodowych.
  • 20 spośród 24 uczestników Euro 2020 zostanie wyłonionych podczas turnieju kwalifikacyjnego, który rozpocznie się w 2019 roku. Harmonogram tych meczów zostanie ustalony później podczas losowania.

Miasta

W poniższej tabeli wymieniono miasta, w których będą rozgrywane mecze Euro, stadiony, na których odbędą się mecze mistrzostw, oraz etapy, których te mecze będą dotyczyły:

MiastoStadionEtap mistrzowskiPojemność areny sportowej
Rzym„Stadio Olimpico”Grupa A, ćwierćfinały72698
BakuStadion Olimpijski w BakuGrupa A, ćwierćfinały70000
KopenhagaParkenGrupa B, 1/8 finału51711
Sankt PetersburgZenit Arena. W Euro jest zadeklarowany jako „St. Petersburg”Grupa B, ćwierćfinały68134
Amsterdam„Johan Cruyff-Arena”. Stadion jest również znany jako Amsterdam Arena.Grupa C, 1/8 finału53852
BukaresztStadion NarodowyGrupa C, 1/8 finału54851
LondynWembleyGrupa D, zarówno półfinały, jak i finały90000
GlasgowHampden ParkGrupa D, 1/8 finału51472
BilbaoSan MamezFinały grupy E 1/853289
DublinAvivaFinały grupy E 1/856000
BudapesztStadion Ferenca Puskasa. Budowa tej hali sportowej jest obecnie w toku.Grupa F, 1/8 finału65156
Monachium„Alliance ArenaGrupa F, ćwierćfinały75000

Finały mistrzostw odbędą się na londyńskim stadionie Wembley.

Statystyki mistrzów

Poniższa tabela zawiera listę wszystkich zwycięzców Euro w całej historii jego istnienia:

ZespółLata, w których drużyna narodowa została mistrzem Europy
Niemcy1972, 1980, 1996
Hiszpania1964, 2008, 2012
Francja1984, 2000
ZSRR (następca drużyny - drużyna rosyjska)1960. To były pierwsze w historii mistrzostwa Europy w piłce nożnej
Czechosłowacja (następca zespołu - zespół czeski)1976
Portugalia Ta drużyna jest aktualnym mistrzem Europy w piłce nożnej2016
Włochy1968
Holandia1988
Dania1992
Grecja2004

Zmiana regulaminu Mistrzostw Europy w piłce nożnej była sensacyjną wiadomością dla wielu europejskich fanów piłki nożnej. Zdaniem wielu fanów i ekspertów utworzenie Ligi Narodów UEFA poprawi jakość piłki nożnej podczas kwalifikacji, meczów towarzyskich i butt, a także umożliwi wielu słabym drużynom, a nawet tak zwanym „krasnoludom piłkarskim” udział w końcowym etapie Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2020 .

Obejrzyj wideo: Szanse POLSKI w ELIMINACJACH EURO 2020! (Grudzień 2019).