Kiedy jest Nowy Rok 2020 Wschodni

Według wschodniego kalendarza w 2020 r. Rozpoczyna się rok Szczura, który rozpoczyna nowy dwunastoletni cykl. Wielu jest zainteresowanych, kiedy to nastąpi: przy pierwszych uderzeniach kurantów lub na Wschodzie ludzie świętują Nowy Rok w inny sposób?

Chiński Nowy Rok

Kiedy rok 2020 oficjalnie rozpocznie się na całym świecie, w Środkowym Królestwie będą przygotowywać się tylko na te wakacje. Na Wschodzie nazywa się Chun Jie, co oznacza „wiosenny festiwal” i symbolizuje przebudzenie natury. Większość Chińczyków nadal żyje w rolnictwie, więc kalendarz księżycowy jest dla nich bardzo ważny.

Każdego roku według wschodniego kalendarza wiąże się z jakimś zwierzęciem. Jest ich w sumie 12. Data zmiany roku zależy od fazy księżyca: Chun Jie przychodzi na drugi nowiu po przesileniu zimowym (21 stycznia - 21 lutego).

Wschodni zodiak

Obliczenia w chińskiej tradycji polegają na podzieleniu całego wszechświata na pięć elementów (drewno, ogień, ziemia, metal, woda) i zidentyfikowaniu 12 świętych zwierząt (szczur, byk, tygrys, królik, smok, wąż, koń, owca, małpa, kogut, pies i świnia). W 2020 r. Nadchodzi rok Szczura, najbardziej przebiegły, zgodnie z legendą starożytnego Chińczyka, zwierzę. Według tego zodiaku żyją nie tylko w Niebiańskim Imperium, ale także w Krainie Wschodzącego Słońca, Mongolii, Korei, Wietnamu.

Pełny cykl wschodniego zodiaku ma 60 lat. Co 12 lat zastępuje się mistrza roku, który przechodzi z jednego elementu do drugiego. W 2020 r. Cykl rozpoczęty w 1984 r., Którym kierował Drewniany Szczur, będzie kontynuowany. Elementy zmieniają się co dwa lata. W 2020 r. Rozpoczyna się era metalu.

Istnieją trzy wersje wyboru zwierząt:

 • Nefrytowy cesarz rządzący w niebie chciał kiedyś zapoznać się z 12 najciekawszymi zwierzętami żyjącymi na ziemi. Jego asystent wybrał szczura, któremu kazał wysłać zaproszenie do nieba kotowi, bykowi, tygrysowi, królikowi, smokowi, wężowi, koniu, owcy, małpie, koguta i psa. Szczur spełnił rozkaz, ale oszukał kota, uważając go za pretendenta do swojego miejsca. Cesarz, widząc 11 zwierząt, rozgniewał się i kazał przynieść kolejne, które pierwsze padło na jego sługę na ziemi. Okazało się, że to świnia.
 • Budda wezwał 12 zwierząt na festiwal Chun Jie. Gdy przybyli goście, Budda obdarzył każdym rokiem rządów. Wśród zwierząt był kot, ale nie było królika.
 • Na pożegnanie z Buddą powinny przybyć wszystkie zwierzęta żyjące na ziemi. Przybyło tylko 12 z nich, którzy zostali wyznaczeni na strażników.

Porównując te legendy, wschodni mędrcy doszli do wniosku, że konieczne jest połączenie roku kota i królika.

Kiedy jest rok 2020 według chińskiego kalendarza

Nowy dwunastoletni cykl rozpocznie się 25 stycznia. W tym dniu 4718 będzie obchodzony na Wschodzie. Jego symbolem będzie White Metal Rat. Aby dowiedzieć się, jakie będą 12 miesięcy, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kolor roku, jego element i patrona.

Element i kolor są określone przez ostatnie cyfry roku, ale nie wschodniego, ale gregoriańskiego:

 • 4 i 5 - elementowy Drewno, kolor niebieski i zielony;
 • 6 i 7 - element Ogień, kolor różowy i czerwony;
 • 8 i 9 - element Ziemia, żółta i ochra;
 • 0 i 1 - element Metal, biały;
 • 2 i 3 - elementowy Woda, kolor czarny i niebieski.

2020 rozpocznie się na Wschodzie 25 stycznia, a obchody potrwają 15 dni. A przed tym będą dokładne przygotowania. Jest to szczególnie ważne w dniach po przesileniu zimowym. Do drugiego nowiu króluje potwór Nyan (dosłownie Rok), który nie chce puścić odchodzącego mistrza i stara się zniszczyć wszystko wokół. Ale Nyan nie lubi piękna, więc im bardziej elegancki jest dom, tym bardziej jego potwór będzie się bał.

Gospodyni roku 2020, White Metallic Rat, jest ambitnym zwierzęciem z poczuciem celu. Rok zapowiada się obfitujący w wydarzenia, nie musisz się relaksować. Dzięki wysiłkom szczury mogą oczekiwać dobrych wyników.

Tradycje i obrzędy

Bez względu na kolor roku w Niebiańskim Cesarstwie cała biżuteria jest tradycyjnie czerwona. Według legendy, pewnego dnia Nyan bardzo bał się dziecka w czerwonych ubraniach, więc natychmiast zostawił mieszkańców w spokoju. Druga tradycja to oczyszczenie domu i duszy. Trzeci to świąteczny stół. Wśród przysmaków koniecznie muszą być jiaozi (pozornie przypominające pierogi) jako życzenie narodzin i pomyślności synów. Aby upewnić się, że w domu zawsze jest dużo, na stole umieszcza się naczynie z mandarynkami i pomarańczami.

Każdy dzień ma swoje tradycje:

 • W noc obchodów cała rodzina zbiera się razem. Dobrze, gdy kilka pokoleń siedzi przy tym samym stole. W nocy dom powinien mieć dużo światła i dekoracji. Kiedy 2020 r. Rozpocznie się według kalendarza wschodniego, tysiące fajerwerków wylecą w niebo, niczym powitanie Szczura.
 • Drugi dzień to dzień zięcia. Zwykle odwiedzają się wzajemnie, aby odwiedzać odległych krewnych.
 • Trzeci dzień to dzień poświęcenia. Zwykle wykonuje się papierowe figurki, a następnie je palą.
 • Od czwartego do szóstego dnia spotykają Chun Jie z przyjaciółmi.
 • Siódmy i ósmy dzień spędzają w cichym kręgu rodzinnym, bez hałasu i zabawy.
 • Dziewiąty dzień to dzień pamięci przodków. Tutaj liczba 9 jest symboliczna, co w tradycji chrześcijańskiej wiąże się z pamięcią.
 • Po 10 dniach przygotuj się na Festiwal Latarni, który kończy Sylwestra. Latarnie oświetlają drogę odchodzącego symbolu i dusz umarłych do nieba.

Jak świętować Nowy Rok w Chinach: wideo

Obejrzyj wideo: Jak będzie wyglądać POLSKA w 2030 roku? Przemysław Słomski vs Cezary Graf (Luty 2020).

Zostaw Swój Komentarz