Trójcy Świętej w 2020 roku

Ponieważ data Trójcy Prawosławnej nie jest ustalona, ​​wiele osób zastanawia się, kiedy to święto będzie w 2020 roku. I chociaż święto narodziło się dawno temu, jego tradycje są przekazywane z pokolenia na pokolenie i teraz. Ludzie już zapomnieli o niektórych zwyczajach, ale zarówno dzieci, jak i dorośli wiedzą o istnieniu wakacji.

Data uroczystości

Trójca Święta znajduje się na liście uroczystości wielkanocnych, to znaczy uroczystości związanych w jakiś sposób z Wielkanocą. Aby obliczyć, jaka będzie data Trójcy Świętej w 2020 r., Nie trzeba być rdzennym chrześcijaninem i zrozumieć wszystkich kanonów ani zapamiętywać dat świąt przez kilka lat. Trójca Święta obchodzona jest 50 dnia od Wielkanocy, dlatego często nazywa się ją Pięćdziesiątnicą. Warto wiedzieć, że świętują ten ważny dzień dla wierzących tylko w niedzielę. Wystarczy odliczyć 49 dni od Wesołych Świąt, aby znaleźć dokładną datę.

Ważne! W 2020 roku Trinity odbędzie się 7 czerwca.

Wakacyjna historia

Trójca Święta jest jednym z największych świąt Kościoła prawosławnego, choć uważa się, że niektóre tradycje obchodów minęły od czasów pogańskich bogów. Zaznacza jedność Ducha Świętego, Ojca i Jego Syna, co wyjaśnia pochodzenie imienia.

Historia rozpoczęła się po śmierci Jezusa Chrystusa. Jak zapisał Syn Boży, pięćdziesiątego dnia Jego uczniowie - zgromadzili się Apostołowie. Kiedy wszyscy przybyli, w pokoju pojawił się jasny płomień, który nie płonął. Okazało się, że to Duch Święty zstąpił z nieba, aby nagrodzić Apostołów wyjątkowym darem. Zyskali możliwość mówienia w językach innych narodów. Było to dla nich konieczne, aby edukować ludzi, składać im ofiarę Chrystusa za zbawienie ludzkości.

Jak mówią wierzący

Zesłanie Ducha Świętego Prawosławni chrześcijanie obchodzą trzy dni:

  1. W przeddzień sobotniej nocy ludzie chodzą do świątyni lub kościoła na całonocne czuwanie.
  2. W niedzielę odbywa się uroczysta liturgia, na pewno czytana jest Ewangelia Jana.
  3. W poniedziałek ludzie uświęcają wodę, a także gałęzie drzew i trawę. Następnie w domu gałęzie są suszone i umieszczane w pobliżu ikon lub w innym miejscu jako talizman złych duchów.

Kapłani ubierają się w zielone szaty. W świątyni koniecznie układane są gałęzie brzozy, klonu, dębu, a podłoga pokryta jest trawą polną i piołunem. Zielony jest uważany za kolor życia wiecznego i życiodajnego.

W przeddzień Pięćdziesiątnicy ludzie oczyszczają groby zmarłych, zostawiają smakołyki dla duchów, szanują pamięć zmarłych krewnych.

Tradycje współczesne i ludowe

Większość rodzin będzie świętować Trinity w 2020 roku zgodnie ze zwykłym scenariuszem. W sobotę gospodynie domowe zwykle sprzątają dom. Mieszkańcy obszarów wiejskich będą mieli bardziej pracochłonną pracę, ponieważ musisz oczyścić podwórko, w razie potrzeby odcień domu lub poprawić bramę, wyrywać chwasty w klombach. Następnie w domu leżały zielone gałęzie drzew, łucznictwo, piołun. Uważa się, że zieleń chroni dom przed złymi duchami, które opuszczają swoje zwykłe siedliska w noc przed świętami.

Ciekawe! W czasach starożytnych ludzie nie chodzili do lasu w dniu Pięćdziesiątnicy, ponieważ uważano, że jastrzębie mogą łaskotać na śmierć. Zabronione było pływanie w stawach, ponieważ syreny można było ciągnąć pod wodą.

Kobiety przygotowują smakołyki na świąteczny stół, ale nie ma tradycji kulinarnych. Ponieważ czasu nie brakuje, na stole można ustawić sałatki, słodycze, przekąski mięsne itp. W niedzielę ludzie często się odwiedzają i urządzają sobie pikniki. W niektórych osadach, zwłaszcza w małych wioskach, gdzie pierwotny smak jest lepiej zachowany, organizowane są festiwale ludowe z pieśniami i tańcami.

Starożytne zwyczaje

Niezamężne dziewczyny robiły dla siebie wieńce z polnych kwiatów. Chabry, stokrotki, maki były koniecznie wplecione w nie. Taki wieniec był uważany za urok złych duchów, więc dziewczyny nosiły je przez cały dzień, a wieczorem poszły nad rzekę. Każda dziewczyna włożyła zapaloną świecę do wieńca i wysłała ją przez wodę, a następnie zauważyła:

  • Jeśli wieniec płynął szybko i szybko, dziewczyna czekała na szybkie małżeństwo.
  • Jeśli wieniec natychmiast utonie, należy spodziewać się kłopotów i złych wieści.

Zesłanie Ducha Świętego - było to również święto przejścia od wiosny do lata. Na obrzeżach wioski spleciono gałęzie dwóch drzew, najczęściej brzóz lub topoli, tworząc łuk. Potem chłopcy i dziewczęta szli parami przez ten łuk i śpiewali piosenki. W niektórych regionach tylko młode kobiety przechodziły przez łuk.

Znając liczbę Trójcy Świętej w 2020 r., Zaznacz ten dzień w kalendarzu. Spędź dzień wolny w tym dniu, spędzaj czas z rodziną lub przyjaciółmi w domu lub na łonie natury.

O Trójcy Świętej (Pięćdziesiątnica): wideo