Zaćmienia w 2020 roku: słoneczna i księżycowa w Rosji i na świecie

Zaćmienia Słońca i Księżyca są interesujące nie tylko dla astrologów i astronomów. Są to tajemnicze i imponujące zjawiska, więc wiele osób w Rosji i na całym świecie przygotuje się do ich zaobserwowania w 2020 roku.

Zaćmienia Słońca

Zaćmienia Słońca - zjawisko astronomiczne, zwane także zaćmieniem (ang.) - nie jest tak rzadkie. Jego natura polega na tym, że księżyc znajdujący się w fazie nowiu pokrywa się z dyskiem słonecznym. Są pełne, częściowe (gdy słońce jest częściowo zamknięte), w kształcie pierścienia i hybrydowe (gdy na różnych szerokościach geograficznych można zaobserwować zarówno pełne, jak i pierścieniowe).

Dzięki współczesnej nauce i długoterminowym obserwacjom mamy dziś informacje o okresowości zaćmień Księżyca i Słońca - naukowcy odkryli, że powtarzają się one po pewnym przedziale czasu, zwanym Saros.

Daty

 • 21 czerwca 2020 r. Tego dnia nastąpi pierścieniowe zaćmienie Słońca. Będzie to 36. (środkowe) zaćmienie 137. Saros. Zaćmienie w kształcie pierścienia charakteryzuje się takim układem księżyca, gdy jego średnica jest mniejsza niż widoczny obszar słońca. W rezultacie u szczytu superpozycji dwóch ciał niebieskich wokół czarnego dysku widoczny jest pierścień ognia. Pierścieniowa faza szczytowa potrwa 38 sekund przy współrzędnych 0 ° 21'23 ". Tego dnia księżyc jest w Raku.

Zjawisko to można zaobserwować w południowej Europie, w krajach azjatyckich, na południowych szerokościach geograficznych Rosji oraz w południowoazjatyckich krajach WNP. Oczekiwany czas szczytowy nałożenia ciał wynosi 6:41 (UTC), maksymalna faza to 0,994.

 • 14 grudnia 2020 r. Kolejne zaćmienie Słońca w tym roku. Będzie kompletny, czyli dysk księżycowy całkowicie zablokuje Słońce. To jest 23. zaćmienie 142 Saros. Czas trwania piku wynosi 2 minuty 10 sekund, maksymalna faza to 1,025.

Zjawisko to można zaobserwować w południowej części kontynentu południowoamerykańskiego (Chile, Argentyna), a także w południowo-zachodniej Afryce. Jego szczyt odbędzie się o 16:14 UTC, o współrzędnych 23 ° 08'15. ” Księżyc w znaku Strzelca.

Ciekawy fakt: najdłuższe zaćmienie Słońca we współczesnej historii obserwacji 15 stycznia 2010 roku trwało ponad 11 minut.

Zaćmienia Księżyca

Natura zaćmienia Księżyca jest inna niż Słońca. Żadne ciało niebieskie nie może zablokować Księżyca od Ziemi, ponieważ jest satelitą naszej planety. Ale kiedy cień Ziemi, oświetlony po drugiej stronie przez Słońce, pada na Księżyc, jego dysk staje się prawie czarny, z czerwonawym odcieniem. Jeśli zaćmienia Słońca wystąpią podczas nowiu, wówczas księżyc musi wejść w fazę pełni księżyca.

Zjawiska te są również kompletne i szczególne, analogicznie do Słońca. Ponadto istnieją zaćmienia półcieni - kiedy Luga wchodzi nie w bezpośredni stożek cienia z Ziemi, ale w półcieniu. Zdarzają się często, ale gołym okiem są prawie niewidoczne i są interesujące przede wszystkim dla astronomów, a także tych, którzy mają teleskopy i inne urządzenia. Aby je obserwować osobiście, musisz wiedzieć, ile zaćmień Księżyca nastąpi w 2020 roku.

Daty

cztery zaćmienia Księżyca nastąpią w 2020 r., wszystkie będą półcień. W przeciwieństwie do Słońca, zaćmienia Księżyca można zobaczyć na półkuli, z której w tym momencie widać Księżyc.

 • 10 stycznia 2020 r. Będzie można to zaobserwować o 22:21 (czasu moskiewskiego) w Rosji, w Europie, w Azji i na kontynencie afrykańskim, współrzędne absolutnego szczytu wynoszą 20 ° 00'13 ”. Częściowy cień Ziemi spadnie z dołu. Księżyc tego dnia będzie na znak raka.
 • 5 czerwca 2020 r. Penumbra Ziemi również spada z dołu, wydarzenie rozpocznie się o 22:12 (czas moskiewski), współrzędne fazy szczytowej wynoszą 15 ° 34'03 ”. Można go zobaczyć w południowo-zachodniej części Rosji, w Europie, Afryce, Australii i krajach azjatyckich. Księżyc w tym okresie będzie na znak Strzelca.
 • 5 lipca 2020 r. Częściowy cień Ziemi spadnie z góry. Faza szczytowa to 7:44 (czas moskiewski), koordynuje 13 ° 37'48 ". Będzie to widoczne na kontynentach Ameryki Północnej i Południowej, a także w Afryce. Księżyc w znaku Koziorożca.
 • 30 listopada 2020 r. Częściowy cień Ziemi przykryje księżyc z góry. Zjawisko jest spodziewane o godzinie 12:30 czasu moskiewskiego, faza szczytowa będzie obserwowana przy współrzędnych 8 ° 38'01 ". Nie będzie też widoczny z Rosji, będzie można obserwować z krajów azjatyckich, Australii, Ameryki Północnej i Południowej. Księżyc w znaku Bliźniąt.

Punkty środkowe

Zjawisko to wyróżniają astrologowie - są to liczby znajdujące się między najbliższymi zaćmieniami. W 2020 r. Punkty środkowe występują w następujących terminach:

 • 24 marca
 • 13 czerwca
 • 28 czerwca
 • 24 września
 • 7 grudnia

Obecnie (trzy dni przed i trzy później) eksperci astrologii nie zalecają poważnych przedsięwzięć związanych z biznesem, zdrowiem i życiem osobistym. Lepiej też uważać na loty.

Wskazówki astrologa

Astrologowie twierdzą, że zaćmienia mają bardzo duży wpływ na życie ludzi. Słońce i Księżyc są najważniejszymi ciałami niebieskimi dla Ziemi, a ich położenie zależy od wielu wydarzeń na Ziemi. Duże znaczenie mają również te zjawiska w przygotowaniu horoskopu lub wykresu urodzeniowego. Uważa się, że jeśli urodziny przypadają na taki dzień, urodziny czekają na rok pełen wydarzeń.

Według większości ezoterycznych źródeł te astronomiczne wydarzenia pociągają za sobą zmiany, które mogą być zarówno pozytywne, jak i niekorzystne. Zaćmienia Księżyca zwykle przynoszą zakończenie, kulminację procesu życiowego. Przeciwnie, energia słoneczna staje się punktem wyjścia, początkiem nowego etapu. Stają się one swoistym katalizatorem nieuniknionych zdarzeń lub działań, więc nie powinieneś się ich bać, ale wskazane jest zachowanie ostrożności.

Niektórzy astrologowie doradzają w planowaniu ważnych początków w tak zwanym sezonie zaćmienia, który występuje około dwa razy w roku i pociąga za sobą szereg tych astronomicznych zjawisk. Jednak tydzień przed zaćmieniem i kilka dni po nim jest niebezpieczny okres - rzeczy mogą wymknąć się spod kontroli, w takich momentach trudno jest trzeźwo ocenić sytuację. Dlatego wskazane jest, aby w dzisiejszych czasach działać ostrożniej. Ponadto większość ezoteryków kojarzy te zjawiska astronomiczne z koncentracją energii ujemnej i nie zaleca ich obserwowania.

Najdłuższe zaćmienie roku:wideo