Wielkanoc w 2020 roku

Chrześcijanie mają kilka szczególnie czczonych świąt, Jasne Zmartwychwstanie Chrystusa jest jednym z nich. Wielkanoc jest uważana za kroczące święto, datę określa kalendarz księżycowo-słoneczny. W 2020 r. Obchodzony będzie 19 kwietnia.

Historia

Drugie imię Wielkanocy to Święte Zmartwychwstanie Chrystusa. Uważa się, że tego dnia, trzeciego dnia po ukrzyżowaniu, Jezus Chrystus zmartwychwstał. Zmartwychwstanie Syna Bożego daje wierzącym nadzieję na zbawienie i że po śmierci jest życie.

Nazwa pochodzi od żydowskiej „Paschy” (przejście). W judaizmie ta koncepcja ukrywa przejście od życia narodu żydowskiego pod egipskim uciskiem do wolności. W chrześcijaństwie, od śmierci do życia, od ziemskiego życia do nieba.

Istnieje również wersja, że ​​wakacje były przed świętami Bożego Narodzenia. Izraelici świętowali to wraz ze swoją rodziną i nazwali ofiarę (baranki i kozy) „Wielkanocą”. Ofiara obiecywała łaskę całej trzodzie. Później Jezus złożył swoje życie jako ofiarę, aby dać ludziom łaskę swego Ojca.

Jak ustalić datę

Ponieważ Wielkanoc to święto, które się kręci, do ustalenia daty używają kalendarza księżycowo-słonecznego. Świętuj to w pierwszą niedzielę po wiosennym pełni księżyca.

W 2020 r. Prawosławna Wielkanoc przypada 19 kwietnia.

Tradycja

Wielki Wielki Post, uważany za jeden z najbardziej rygorystycznych, poprzedza święto. Przez 40 dni wierzący powstrzymują się od jedzenia pochodzenia zwierzęcego, odmawiają rozrywki i poświęcają wiele czasu na modlitwy.

W przeddzień święta prawosławni przywracają porządek w domu i w duszy, piec wielkanocne ciasta, wielkanocny twarożek, piernik miodowy, gotować galaretkę owsianą, malować i malować jajka. Wszystko to należy zrobić w czwartek, który nazywa się Świętym, a wśród ludzi - czystym.

Tradycyjnie pisanki są pomalowane na czerwono, co symbolizuje krew Jezusa Chrystusa, którą upłynął w chwili śmierci. Dziś wielu o tym zapomniało, dlatego farbują jajka we wszystkich kolorach tęczy, dekorują dżetów, dekorują naklejkami.

Jasne Zmartwychwstanie Chrystusa rozpoczyna się rozmową - jedzą poświęcone jedzenie w kościele (ciasta i farby) i wodę. Dopiero potem możesz iść na posiłek i zjeść inne dania.

Tego dnia, zamiast zwykłego powitania, z radością ogłasza się „Chrystus zmartwychwstał!” W odpowiedzi mówią: „Naprawdę zmartwychwstał!”. Po tym, jak musisz wyszczotkować - trzy razy pocałuj w policzki i wymień kolorowe jajka.

Świętuj Wielkanoc 40 dni. Tydzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa Świętego nazywa się inaczej: Jasny Tydzień, Tydzień Fomin, Wielki Tydzień. W poniedziałek zwykle odwiedza się i zaleca się uhonorowanie tych, których od dawna nie widziałeś. Jeśli nie jest to możliwe, wyślij kartki z życzeniami.

Przekonania

  1. Resztki rytualnego jedzenia chowano w ziemi, aby rok był owocny.
  2. Zjedzone kolorowe jajko, które zostało złożone w Wielki Czwartek, obiecuje dobre zdrowie. A jeśli kopiesz jego skorupę w ziemi w stajni, zwierzęta nie poznają dolegliwości.
  3. Wszystko, co będzie wymagane od Wszechmogącego podczas wielkiego święta, z pewnością się spełni.

Są świąteczne znaki dla tych, którzy łamią prawa Boże. Więc złodzieje są przekonani, że jeśli ukradniesz coś parafianom podczas nabożeństwa wielkanocnego i nie zostaniesz złapany, to cały rok będzie szczęśliwy. Oszuści kart są pewni, że jeśli przyjdziesz do służby, wkładając monetę do butów, szczęście stanie się wiernym towarzyszem na rok.

Ciekawe fakty

  1. W Europie symbolem Wielkanocy jest królik. Dla wielu może się to wydawać trochę nielogiczne, ponieważ jaja to kury. Ale zgodnie z legendą w przeszłości to uszatka była kurczakiem, dopóki gniewna bogini nie zmieniła go w zająca. Ale zwierzę nie straciło radości i raz w roku z łapami toczy jajka malowane do domów wierzących.
  2. W wielu krajach Unii Europejskiej Wielki Tydzień i Tydzień Wielkanocny są świętami dla uczniów i studentów. Oficjalne święto jest tam uważane za święta wielkanocne, tyle samo obchodzi się w Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, Łotwie, Portugalii, Chorwacji, Hiszpanii i większości krajów Ameryki Południowej.
  3. W Rosji rozważany jest projekt ustawy, zgodnie z którym w poniedziałek po Świętej Niedzieli Chrystusa będzie dzień wolny. Jego autorzy uważają, że przyjęcie takiego prawa będzie hołdem dla tradycji rosyjskiej społeczności prawosławnej, a także kolejnym dowodem na to, że prawosławie odgrywa dużą rolę w historii kraju.
  4. Jedną z ulubionych rozrywek wakacyjnych w USA jest zwijanie jajek na pochyłym trawniku - którego dalsze toczenie wygrał. Największe zawody odbywają się w Białym Domu w Waszyngtonie.