Dokąd pójdzie Euro 2020

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2020 będą wyjątkowym wydarzeniem w świecie sportu. Zazwyczaj główne wydarzenia sportowe odbywają się w jednym kraju. W historii mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA wyznaczyła kraj gospodarza. Trzykrotnie organizacji mistrzostw zaufało kilka krajów:

  • W 2000 r. Prawo uzyskali po raz pierwszy Belgowie i Holendrzy;
  • Drugi przypadek to Austria i Szwajcaria w 2008 r .;
  • Dla Polaków i Ukraińców Euro 2012 było wielkim osiągnięciem.

Kolejny turniej kontynentalny 2020 roku przypada w rocznicę - dokładnie 60 lat temu odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Zarząd UEFA słusznie postanowił uczynić z turnieju paneuropejskie święto futbolu.

W grudniu 2012 r. Komitet wykonawczy Unii Europejskich Związków Piłki Nożnej ogłosił, że EURO 2020 odbędzie się w różnych miastach europejskich. Pomysł podziału meczów Euro między miastami różnych krajów należał do ówczesnego prezydenta UEFA Michela Platiniego.

Ten format zostanie zastosowany jeden raz. W 2024 r. UEFA powróci do swojej tradycyjnej formy. Ponadto Mistrzostwa Europy 2020 to drugi turniej w historii, w którego finałach rozegrać będą 24 drużyny.

Wybór miasta

Zgodnie z kryteriami UEFA kraje, w których odbędą się mecze mistrzowskie, powinny prezentować dwie areny o pojemności co najmniej 50 tysięcy miejsc. Według wyników głosowania spośród 19 otrzymanych wniosków wybrano trzynaście miast, w których odbędzie się Euro 2020. Wyniki ogłoszono w szwajcarskim Genewie w centrum wystawowym Espace Hippomene.

Jeśli spojrzysz na mapę lokalizacji miast, możesz zauważyć ich równe oddalenie od siebie. Ale obejmują całą Europę: od Bilbao na zachodzie do Baku na wschodzie.

Miasta i stadiony

W końcowej części zespoły zostaną podzielone na sześć grup. Mecze każdej grupy zajmą dwa stadiony. Areny zostaną wybrane w taki sposób, aby czas lotu nie przekroczył dwóch godzin.

Jeśli kraj, którego miasto jest gospodarzem meczów Euro 2020, włamie się do turnieju głównego, wówczas rozegra co najmniej dwa mecze fazy grupowej na własnym stadionie. Miasta, w których zagra Rosja, będą znane już po losowaniu ostatniego etapu.

Wembley

Obecny Wembley to zupełnie nowy stadion, zbudowany na miejscu rozebranego starego Wembley. Stadion Londyn ma zaszczyt stać się główną areną Mistrzostw Europy 2020. Odbędą się tutaj spotkania półfinałowe i finałowe turnieju. W tych grach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 90 tysięcy widzów.

W ciągu ostatniej dekady odbyły się dwa mecze finałowe Ligi Mistrzów (2011, 2013), finał olimpijskiego turnieju piłkarskiego 2012, coroczne mecze 1/2 finału i finały turniejów Angielskiego Związku Piłki Nożnej. Old Wembley był gospodarzem finałów mistrzostw 1996.

Stadion Olimpijski w Rzymie

„Stadio Olimpico” w Rzymie ma bogatą i pełną wydarzeń historię. Mecz otwarcia Euro 2020 odbędzie się tutaj pod nadzorem prawie 73 000 osób.

Stadion jest jedną z atrakcji stolicy Włoch. Konstrukcja nie jest niezależnym obiektem, ale należy do zespołu sportowego włoskiego forum. Arena była gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w 1968 i 1980 roku.

Aviva

Stadion ze stolicy Irlandii jest przeznaczony nie tylko do gry w piłkę nożną, ale także do rugby. Tutaj mecze domowe rozgrywane są przez irlandzkie drużyny narodowe dla tych sportów. Dla tej areny Euro 2020 będzie pierwszym dużym konkursem międzynarodowym.

Z najważniejszych meczów, które miały miejsce na stadionie Aviva, można zauważyć finał drugiego najważniejszego klubowego turnieju europejskiego - Ligi Europy.

Hampden Park

Na stadionie narodowym w Szkocji zaplanowano trzy spotkania fazy grupowej i mecz pierwszej rundy playoff. Jest to jedna z najstarszych struktur sportowych w Europie.

Najważniejszym meczem rozgrywanym do tej pory w Hampden Park jest finał Pucharu Europy 1959/60. Grę odwiedziło ponad 127 000 osób. Ten rekord wciąż nie jest pobity. Arena może obecnie pomieścić nieco ponad 52 000 widzów.

San Mames

Athletic Bilbao Football Club Home Arena. To kolejny nowy stadion, zbudowany na miejscu starego w 2013 roku. EURO 2020 będzie pierwszym dużym turniejem, w którym odbędzie się stadion.

Johan Cruyff Arena

Stadion znajduje się w Amsterdamie i jest uważany za siedzibę FC Ajax. Jeden z dwóch stadionów, na których odbywają się mecze Mistrzostw Europy 2020 z rozsuwanym dachem.

Stadion był jednym z głównych podczas Euro 2000: trzy mecze w grupach, ćwierćfinał i półfinał. Spośród klubowych turniejów najważniejszy był finał Ligi Europejskiej 2013.

Alliance Arena

Stadion w Monachium został otwarty w 2005 roku. Tutaj ich mecze u siebie prowadzi Bayern Monachium. Podczas meczów Euro 2020 jego pojemność wyniesie prawie 70 tysięcy widzów. W Monachium odbędą się mecze fazy grupowej i ćwierćfinały.

Stadion ma duże doświadczenie w prowadzeniu dużych zawodów piłkarskich dla drużyn narodowych i klubów. Podczas Mistrzostw Świata 2006 odbyło się sześć spotkań. W 2012 roku odbył się tutaj finał Ligi Mistrzów. W 2024 r. Alliance Arena będzie gospodarzem rozgrywek ostatniej części europejskiego turnieju.

Ferenc Puskas

Stadion w Budapeszcie jest w budowie. Planowana pojemność wyniesie około 65 tys.

Sankt Petersburg Arena

Stadion powstał przed Mistrzostwami Świata 2018. Odbył się tutaj Puchar Konfederacji 2017. Na Mundial 2018 odbyło się 7 gier, z których cztery były w fazie grupowej, spotkanie 1/8 finału, półfinały i mecz o 3. miejsce. Na Euro 2020 St. Petersburg, oprócz meczów w grupie, dostał ćwierćfinał.

Stadion Olimpijski w Baku

Stadion w Baku został założony w 2011 roku na cześć stulecia futbolu Azerbejdżanu. W obiekcie sportowym odbyły się pierwsze igrzyska europejskie. Euro 2020 będzie drugim ważnym wydarzeniem sportowym.

Stadion Narodowy w Bukareszcie

Arena jest największa w Rumunii. W 2012 roku była gospodarzem finału Ligi Europy. Posiada ponad 55 tysięcy widzów.

Parken

Stadion w Kopenhadze jest w trakcie przebudowy. Specjalnie na Euro 2020 pojemność trybun wzrośnie do 51 tysięcy osób.

Miasta służące jako organizatorzy Euro 2020 nadal się przygotowują. Na początku mistrzostw wszystkie przygotowania zostaną pomyślnie zakończone.

Wideo: kto akceptuje Euro 2020