Jaka będzie zima 2019-2020 w Rosji

Jaka będzie zima 2019-2020 w Rosji? To pytanie jest podyktowane daleką od próżnej ciekawości.

Niektórzy z naszych rodaków mieszkających w północnej i północno-zachodniej części Federacji Rosyjskiej, otrzymując niekorzystną prognozę na nadchodzący okres zimowy, wolą prowadzić ją w krajach o cieplejszym klimacie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku osób, które z różnych powodów nie są w stanie tolerować długotrwałej ekspozycji na niskie temperatury.

Ponadto informacje o tym, czego oczekuje się w nadchodzącej zimie, pomogą wielu Rosjanom właściwie ustalić priorytety realizacji najpilniejszych potrzeb gospodarstw domowych. Na przykład, kiedy dowiadują się, że nadchodząca zima będzie niezwykle trudna, niektórzy z nich decydują o celowości wynajmu ciepłych garaży dla pojazdów osobowych, podczas gdy inni zaczynają poważnie ogrzewać własne domy z wyprzedzeniem.

Znajomość funkcji nadchodzącego sezonu zimowego jest równie przydatna dla ogrodników, którzy decydują, jak najlepiej pokryć krzewy róż termofilnych, oraz dla miłośników narciarstwa, a także dla tych, którzy decydują się na urlop w tym czasie.

Wszystkim, którzy zastanawiają się, czy zima będzie zimna czy ciepła, zalecamy zapoznanie się z materiałami naszego artykułu.

Ogólna prognoza dla Rosji

Według badań Centrum Hydrometeorologicznego Federacji Rosyjskiej sezon zimowy 2019-2020 będzie chłodniejszy niż poprzedni, jednak przez cały okres jego trwania nie należy spodziewać się nienormalnych mrozów ani klęsk żywiołowych.

Meteorolodzy twierdzą, że nadchodząca zima będzie na ogół łagodna, bez długotrwałych śnieżyc i nagłych zmian temperatury. Zgodnie z długoterminową prognozą między grudniem 2019 r. A lutym 2020 r. Nie oczekuje się ekstremalnie niskich temperatur.

Najbardziej dotkliwe i długotrwałe mrozy, podczas których kolumny termometrów ulicznych spadają do minus 25-35 stopni, są oczekiwane na Półwyspie Kamczatka, a także w:

 • Republika Sacha;
 • Okręg Jamalski-Nieniecki Okręg Autonomiczny;
 • Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny;
 • Chukotka Autonomous Okrug;
 • Region Magadan;
 • Terytorium Ałtaju;
 • Terytorium Krasnojarskie;
 • Republika Komi;
 • Region Perm;
 • Transbaikalia.

Na szczęście dla mieszkańców powyższych regionów okres chłodzenia będzie krótkotrwały, a mróz zastąpi ocieplenie. Główną cechą sezonu zimowego 2019-2020, który według wielu parametrów jest bardzo podobny do zimy 2018-2019, zgodnie z prognozami Centrum Hydrometeorologicznego Federacji Rosyjskiej, jest brak gwałtownych skoków temperatury.

Najbardziej znaczący spadek temperatury powietrza w środkowych i północnych regionach Federacji Rosyjskiej spodziewany jest w styczniu i lutym.

W południowych regionach Rosji (takich jak Republika Adygei, Krym, Obwód rostowski i Terytorium Krasnodarskie) pogoda będzie umiarkowanie łagodna, a temperatura powietrza nie spadnie poniżej -8-9 stopni.

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Meteorolodzy sugerują, że nadchodząca zima będzie stosunkowo łagodna, ale śnieżna.

 • Pierwszy śnieg na północnym wschodzie Federacji Rosyjskiej spadnie na początku listopada 2019 r.
 • W południowej i zachodniej części Rosji zima 2019-2020, w połączeniu z bardzo wysokim poziomem wilgotności, będzie przypominać przedłużającą się grząską jesień z dużą ilością ulewnych deszczy, deszczem ze śniegiem i porywistym wiatrem.
 • W okresie zimowym 2019-2020 mieszkańcy płaskiej części półwyspu krymskiego mogą nie czekać na opad śniegu (ta prognoza nie dotyczy terenu górskiego). Aby jeździć na nartach, snowboardzie, sankach i nartach, mogą udać się do Ałtaju, Krasnej Polany lub na Kaukaz: w tych miejscach na początku grudnia odbędą się obfite opady śniegu.
 • Mieszkańcy środkowej strefy Federacji Rosyjskiej podczas świąt noworocznych z przyjemnością ustalą czystą mroźną pogodę. Stabilna temperatura powietrza będzie utrzymywana na poziomie średnich wartości.
 • W regionach północnych i centralnej części Rosji nie wyklucza się występowania krótkotrwałych śnieżyc.
 • W większości Federacji Rosyjskiej zima utrzyma się do początku kwietnia, podczas gdy w południowym okręgu federalnym oczekuje się masywnego topnienia śniegu i wystąpienia odwilży w połowie lutego.

Rosyjska prognoza pogody na grudzień 2019 r

Z reguły przy opracowywaniu wstępnej prognozy pogody wykorzystywane są dane statystyczne uzyskane z wielu lat. Dlatego jego wskaźniki bardzo często pokrywają się z wieloma parametrami krótkoterminowej prognozy pogody.

Czy tej zimy będą przymrozki? Okres zimowy 2019-2020 w wielu regionach Rosji będzie dość łagodny, któremu nie będą towarzyszyć silne i długotrwałe mrozy i gwałtowne spadki temperatury.

Zimowa pogoda w pierwszych dniach grudnia w większości Federacji Rosyjskiej zepsuje Rosjan ciepłymi dniami i uderzająco przypomina sytuację meteorologiczną w listopadzie, ale nie w pierwszym miesiącu zimy. W większości dotyczy to obszarów zlokalizowanych w europejskiej części Rosji.

Grudzień 2019, dla większości parametrów, powtórzy charakterystyczne cechy manifestacji meteorologicznych z grudnia poprzedniego roku. Temperatura powietrza na początku grudnia nieznacznie przekroczy średnią, ale w trzeciej dekadzie w zdecydowanej większości rosyjskich regionów wystąpią duże opady śniegu i rozpocznie się chłodzenie. Jednak te zjawiska meteorologiczne będą miały charakter krótkotrwały.

Prognozy sugerują, że temperatura powietrza w północno-zachodniej części Federacji Rosyjskiej, jak zwykle, będzie niższa niż w jej centralnej części. Zjawisko to, uważane za dość tradycyjne, nie będzie zaskoczeniem dla ludności tych terytoriów, szczególnie biorąc pod uwagę, że różnica ta nie przekroczy kilku stopni.

Prognoza pogody dla Rosji na styczeń 2020 r

Pytanie o to, jaka będzie pogoda po rozpoczęciu nowego roku, jest interesujące dla wielu mieszkańców naszego północnego kraju. Według pracowników Centrum Hydrometeorologicznego, styczeń 2020 r. Będzie niemal dokładną kopią stycznia ubiegłego roku. Dotyczy to przede wszystkim temperatury powietrza, której średnia w większości regionów Rosji będzie zbliżona do wartości z zeszłego roku.

Prawdziwe mrozy są oczekiwane tylko:

 • na Syberii;
 • w północnych regionach Jakucji;
 • w Chukotka Autonomous Okrug.

Podobnie jak w innych regionach Rosji, w styczniu 2020 r. Zimowe zimno będzie oszczędne i bardzo umiarkowane. Prognozy sugerują, że na terytorium wielu z nich zarejestrowany zostanie nawet niewielki nadmiar normalnych temperatur zarejestrowanych w ciągu ostatniej dekady.

 • Przekraczanie standardów temperaturowych w pierwszym tygodniu stycznia zachwyci mieszkańców północnych i południowych regionów Rosji, a także Dalekiego Wschodu i znacznej części Syberii, podczas gdy na Uralu, niektórych miastach Syberii i centralnych regionach Federacji Rosyjskiej temperatura otoczenia będzie się normalizować. Jednak w niektórych obszarach Uralu i Syberii możliwe jest krótkotrwałe chłodzenie, podczas którego temperatura powietrza może spaść nieco poniżej standardowych wartości.
 • Zgodnie z prognozą w drugiej dekadzie stycznia nastąpi niewielkie ocieplenie na prawie całym terytorium Federacji Rosyjskiej. Ponadto: w Okręgach Autonomicznych Evenki, Obwodzie Amurskim i Transbaikalia temperatura powietrza może osiągnąć dzienne maksimum. Anomalne ocieplenie obejdzie Jakucję i Terytorium Kołymskie: tutaj pogoda będzie naprawdę zimowa i mroźna.
 • W trzeciej dekadzie stycznia chłodzenie zastąpi chłodzenie. Mimo to pogoda na Dalekim Wschodzie i Syberii - w porównaniu ze średnimi statystykami z poprzednich lat - będzie nieco cieplejsza. Podobnie jak w innych regionach Rosji - mogą być narażone na działanie zimnych mas powietrza przynoszonych przez cyklon. W tym okresie w środkowej Rosji spodziewane są silne mrozy (do -30 stopni).

Prognoza pogody dla Rosji na luty 2020 r

Luty 2020, zgodnie z prognozami pogody, zaskoczy Rosjan szeregiem nieprzewidywalnych zjawisk naturalnych i nieoczekiwanych ekstremalnych temperatur. Atmosfera w wielu regionach Rosji będzie raczej niestabilna. Silne burze śnieżne zostaną zastąpione krótkoterminowymi odwilżami i mokrym śniegiem. Gwałtowne zmiany temperatury obejmą większość rosyjskich regionów.

W połowie lutego w wielu miastach i regionach położonych w Centralnym Okręgu Federalnym możliwe są ciężkie opady śniegu, silne burze śnieżne i porywisty wiatr, dzięki czemu na drogach i szlakach podmiejskich mogą wystąpić znaczne korki śniegu, co znacznie utrudnia ruch.

Na początku lutego na zachodniej Syberii spodziewany jest początek silnych mrozów (do -35 stopni), jednak zaledwie kilka tygodni później zostaną one zastąpione długo oczekiwaną odwilżą, dzięki której temperatura powietrza wzrośnie do -10-15 stopni.

Pogoda w zimie w Moskwie

Moskwa, zdominowana przez umiarkowany klimat kontynentalny, ma wiele czynników, które mogą wpływać na charakter zjawisk atmosferycznych i pogodę w tej wielkiej metropolii.

Czynniki te są przedstawione:

 • obecność określonej ulgi;
 • wiele placów, lasów i parków;
 • intensywny rozwój obszarów miejskich.

Na przykład w regionie słynnego Wzgórza Worobiowego zima z reguły jest nieco łagodniejsza, a temperatura otoczenia jest zawsze nieco wyższa niż w innych rejonach Moskwy. Wynika to z obecności bardzo stromego zbocza, które chroni terytorium przed skutkami niekorzystnych frontów atmosferycznych.

Zima 2019-2020 w Moskwie będzie bardzo zróżnicowana:

 • Podobnie jak w ostatnich dziesięcioleciach, umiarkowanie mroźny okres zimowy, któremu towarzyszą śnieżyce i obfite opady śniegu, potrwa w stolicy Rosji od ostatnich dni listopada do pierwszej dekady marca.
 • Zakłada się, że początek zimy w Moskwie i regionie moskiewskim będzie ciepły, z rzadkimi opadami (mokry śnieg i deszcz).
 • Prognozy sugerują, że przez cały okres zimowy Moskwa będzie opanowana przez mróz, który będzie od czasu do czasu zastępowany krótkotrwałymi odwilżami.
 • W grudniu spodziewana jest łagodna pogoda z częstymi opadami śniegu, dzięki czemu w stolicy Nowego Roku poczuje się atmosferę świętowania i magii.
 • W połowie stycznia zimne fronty atmosferyczne spowodują pojawienie się mrozów, podczas których temperatura otoczenia spadnie na długo do -20-25 stopni. Wraz z mrozami nadejdą silne wiatry i duże opady śniegu.
 • Luty w stolicy będzie niezwykle śnieżny, z dużą ilością opadów i silnymi wiatrami. Grubość pokrywy śnieżnej w Moskwie zimą 2019–2020 może osiągnąć 70–80 cm, co w połączeniu z brakiem gwałtownych skoków temperatury stwarza idealne warunki dla Moskali, którzy kochają sporty zimowe.
 • Moskale powinny spodziewać się wiosennych ofensyw już pod koniec lutego. Do tego czasu temperatura powietrza za oknem w ciągu dnia nie spadnie poniżej -5 stopni.

Pogoda w zimie w Petersburgu

 • Mieszkańcy Petersburga, zgodnie z prognozą meteorologów, będą świadkami nadejścia zimy od pierwszych dni grudnia, ponieważ temperatura powietrza w tym okresie może osiągnąć -15 stopni, a na Newie zacznie osiadać silny lód. Chłodzeniu, które zastąpiło jesienne przymrozki i zwykłą mgłę w Petersburgu, towarzyszyć będą obfite opady śniegu i porywisty wiatr.
 • Prognozy sugerują, że chłodzenie będzie krótkie. Już w połowie grudnia - pod wpływem ciepłej atmosferycznej fontanny - zostanie ona zastąpiona krótkoterminową odwilżą.
 • Pod koniec grudnia pogoda zepsuje Petersburgom serię jasnych - bez opadów - dni z lekkim (nie więcej niż -10-12 stopni) mrozem w ciągu dnia.
 • Podczas świąt noworocznych spodziewany jest początek mrozów (do -20 stopni w nocy) i obfite opady śniegu, które w żaden sposób nie mogą zakłócać spacerów w śnieżnym Petersburgu i ulubionej zimowej zabawy Rosjan.
 • W ostatnich dniach stycznia na mieszkańców Petersburga czekają lód i silne burze śnieżne, które w pierwszych dniach lutego zostaną zastąpione przez wczesną odwilż.
 • Przez pozostałe dwie dekady lutego pogoda będzie bardzo zmienna, charakteryzująca się naprzemiennymi dniami słonecznymi i pochmurnymi, porannymi opadami śniegu i silnymi zamieciami wieczornymi.

Wideo: fakty zimowe

Inne materiały: