Prognoza dla dolara na 2020 rok

Niestabilna gospodarka Rosji zmusza obywateli do uważnego monitorowania wiadomości. Wśród nich ważne są informacje o kursie wymiany. Jego wskaźnik wpływa zarówno na budżet kraju, jak i na cenę różnych grup towarów z zagranicy. Przeanalizujmy czynniki wpływające na pozycję rubla na rynku walutowym. Przygotujemy prognozę dla dolara na 2020 r., W oparciu o ekspertyzę niezależnych analityków i agencji rządowych.

Czynniki wpływające na dolara

Aby przewidzieć kurs dolara względem rubla, warto zauważyć wpływ kilku czynników. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

1. Polityka Banku Centralnego.

Niedawno okazało się, że bank centralny wznowił zakup dolarów na giełdach w Ministerstwie Finansów. Dodatkowe dochody budżetowe ze sprzedaży ropy i gazu są nadal przeznaczane na zakup walut obcych, jak to miało miejsce już od początku 2018 r. Do końca sierpnia. Przyczynia się to do sytuacji, w której rubel nie może umocnić swojej pozycji na rynku walutowym.

Z drugiej strony Bank Centralny podniósł główną stopę procentową do 7,75%, co nieco spowalnia rubla, ale ma charakter formalny.

2. Oczekiwania inflacyjne i ryzyko.

Obecnie inflacja wynosi 3,8%.

3. Ceny ropy.

W grudniu 2018 r. Kraje OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy naftowej w celu podwyższenia cen surowców energetycznych. Jednak rynek nie zareagował prawidłowo, co jest niekorzystnym sygnałem dla rynku walutowego.

Na rynku pojawiają się nowi gracze, więc ogólna produkcja ropy rośnie. Na przykład Stany Zjednoczone już przekroczyły nadwyżkę eksportu nad importem ropy.

4. Atrakcyjność inwestycyjna Rosji dla obcokrajowców.

W Rosji odpływ kapitału zagranicznego trwa i osiąga maksymalne poziomy od 2015 r. Rosyjska gospodarka jest bardzo wrażliwa na działania inwestorów zagranicznych, ponieważ większość długu rosyjskiego rządu jest w ich rękach.

5. Sankcje wobec Rosji.

Ryzyko zaostrzenia sankcji jest nadal wysokie. Cierpi na tym także atrakcyjność inwestycyjna.

Scenariusze rozwoju sytuacji na rynku walutowym

W przyszłości istnieją dwie trajektorie rubla względem dolara. Ta ścieżka jest ukierunkowana na:

  1. Osłabienie rubla.
  2. Bardzo silne osłabienie rubla.

Najbardziej niekorzystną sytuacją dla kursu rubla może być połączenie niższych cen ropy i surowszych sankcji. W takim przypadku upadek rubla będzie najbardziej znaczący i nastąpi w ciągu kilku dni. Dolar bardzo łatwo osiągnie 80 rubli.

W każdym razie na osłabienie rubla wpłynie polityka Banku Centralnego, który zwiększa popyt na walutę obcą, kupując ją dla Ministerstwa Finansów. Co więcej, kupi je z marżą, biorąc pod uwagę okres, w którym bank odmówił zakupu dolarów (od sierpnia do grudnia 2018 r.).

Istnieje tendencja wzrostowa ryzyka inflacyjnego. Ponadto ważnym wskaźnikiem jest wskaźnik cen producenta, który ostatecznie ma wpływ na inflację konsumentów. Teraz wskaźnik ten wynosi około 17%.

Niższe ceny ropy odegrają pewną rolę i osłabią rubla na rynku walutowym.

Zwiastunem załamania rubla jest sytuacja, którą zaobserwowano już podczas poprzedniego kryzysu - połączenie niskich cen ropy i wysokich indeksów dolara giełdowego (RTS, MICEX). Przyspieszając spadek cen energii nastąpi natychmiastowy upadek rubla.

Jeśli nie będzie żadnych dodatkowych sankcji lub będą one nieistotne, inwestorzy przeanalizują stan gospodarki i rozwinie się ona raczej globalnie w skali globalnej. Jeśli ten trend będzie się utrzymywał, popyt na ropę spadnie odpowiednio i jego cena. Jest to niekorzystne dla Rosji i dla waluty krajowej.

Prognozy waluty amerykańskiej na rynku rosyjskim w latach 2019-2020

Pytanie, co stanie się z dolarem w 2020 r., Jest interesujące dla wielu. Prognozy gospodarcze dotyczące kursu wymiany rubel-dolar są zróżnicowane. Opinie niezależnych ekspertów i analityków podległych rządowi różnią się znacznie. Ci pierwsi wskazują na spadek cen ropy i sankcje, przewidując znaczną deprecjację rubla. Drugie twierdzenie, że rubel ustabilizował się względem dolara, uspokajając obywateli i obiecując, że zmiany będą nieznaczne. Ile będzie kosztował dolar w latach 2019-2020?

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji przewiduje średnią wartość dolara w 2020 r. - 67,5 rubla. Prognozy te mają zostać zaktualizowane w kwietniu 2019 r.

Sberbank przewiduje 58 - 59 rubli za dolara. Jednocześnie inflacja zostanie ustalona na 4%.

Centrum Rozwoju Wyższej Szkoły Ekonomicznej przewiduje wartość amerykańskiej waluty na 62–62,4 rubli w 2020 r.

W amerykańskim sektorze bankowym obserwuje się wzrost ceny dolara do 80–85 rubli, z zastrzeżeniem surowych sankcji.

Eksperci Raiffeisen Bank zgadzają się, że cena ropy spadnie do 50 USD za baryłkę w trzecim kwartale 2019 r. Dlatego można założyć, że dolar będzie kosztował 75-80 rubli.

Opinia eksperta

Niezależny doradca finansowy Jan Art uważa, że ​​nastąpi płynna dewaluacja rubla, a cena za dolara zbliży się do 72–75 rubli. Zaznaczył, że państwo w swoim arsenale ma tylko instrumenty fiskalne wpływające na kurs rubla. Jednak w obecnej sytuacji z niską ceną ropy wzmocnienie banku rubla jest nieopłacalne. Wzrost ceny ropy za rubel nie wpłynie znacząco na nią, a jeśli spadnie, rubel osłabnie.

Andrey Dirgin, który jest dyrektorem działu analitycznego w Alfa-Forex, zauważa zainteresowanie rządu słabym rublem. Korzyść tutaj istnieje w przypadku eksportu. Uważa, że ​​jeśli gospodarka światowa wzrośnie, popyt na ropę wzrośnie, a rubel umocni się. Jego prognoza jest raczej optymistyczna - 56 rubli za dolara, jeśli ropa będzie kosztować co najmniej 55 dolarów za baryłkę.

Podsumowując

Po przeanalizowaniu sytuacji na rynku walutowym i przewidywaniu wpływu różnych czynników na kurs walutowy w latach 2019-2020 możemy stwierdzić, że rubel nie będzie w stanie umocnić swojej pozycji. Jego kurs nieuchronnie spadnie. Co więcej, w scenariuszu apokaliptycznym nastąpi ostry i znaczący upadek waluty krajowej. Prognozy ekspertów wskazują liczby od 65 do 85 rubli za dolara. Teraz pozostaje tylko czekać. Czas pokaże, jak mieli rację.

Obejrzyj wideo: W 2020 roku NAJWIEKSZY KRYZYS W HISTORII? (Styczeń 2020).

Zostaw Swój Komentarz