Mapa metra w Petersburgu 2020

W dużych miastach metro jest uważane za ważny i popularny środek transportu. Kulturowa rosyjska stolica Sankt Petersburg, w której metro szybko się rozwija i obejmuje większość terytorium miasta, nie jest wyjątkiem. W związku z tym władze miejskie opracowują plany modernizacji, rozbudowy i ulepszenia sieci. Jakie są perspektywy na 2020 rok? Metro będzie się nadal aktywnie rozwijać, a szczegółowe plany, a także mapa metra w Petersburgu 2020 zostały omówione poniżej.

Ogólne trendy

Plan rozwoju metra został opracowany i zatwierdzony na szczeblu państwowym dawno temu - jeszcze w 2011 roku. Następnie przedstawiono punkty programu do przeglądu, zgodnie z którymi do 2020 r. Liczba stacji wzrośnie o trzynaście dodatkowych. Ponadto w programie zostaną uwzględnione dwa składy. W tej chwili niektóre zadania zostały już zakończone: sieć metra znacznie się rozwinęła i poprawiła. Nadal jednak plan jest nadal wdrażany, a do następnego 2020 r. Metro stanie się jeszcze bardziej rozwinięte i rozbudowane.

Główne zadania

Co władze Petersburga zamierzają zrobić do 2020 roku? Wyposaż metro w taki sposób, aby było w pełni zgodne ze skalą północnej stolicy Federacji Rosyjskiej, jej obszaru i liczby mieszkańców.

Liczba ludności Petersburga stale i stale rośnie, i stopniowo się rozwija, zaludnia i buduje nowe budynki na obrzeżach, w których pojawiają się nowe domy, tworząc miejsca do spania. Są one oddalone od centrum, co jest niezwykle niewygodne dla mieszkańców: wielu pracuje w centralnych częściach i jest zmuszonych spędzić dużo wysiłku, czasu i pieniędzy na drodze do miejsc pracy.

Ta sytuacja, która rozwinęła się w mieście, determinuje chęć rozwoju i potrzebę rozbudowy metra. Po modernizacji system transportu powinien łączyć odległe obszary sypialne z centrum Sankt Petersburga.

Kolejną cechą kulturalnej rosyjskiej stolicy jest duża liczba obiektów turystycznych, kulturalnych i architektonicznych, które są popularne wśród mieszkańców i turystów. Ich dostępność jest również ważna, dlatego należy zapewnić wygodny dostęp do takich miejsc, których osiągnięcie planowane jest poprzez rozbudowę sieci metra.

Szczegółowy plan rozwoju

Opracowano osobny program o nazwie „Rozwój systemu transportu w Petersburgu”. Obejmuje szereg działań mających na celu rozszerzenie sieci, a mianowicie zwiększenie długości oddziałów. Zgodnie z planami zatwierdzonymi w 2011 r. Linie przedłużą się o 139,4 km i oczywiście w programie pojawi się kilka nowych stacji. Na wdrożenie tak ambitnych planów przeznaczono 145,7 miliarda rubli, a środki te pochodzą z budżetów regionalnych i federalnych.

W 2020 r. I do 2022 r. Wszystkie siły mają na celu pojawienie się nowych stacji w Petersburgu w dwóch liniach: pomarańczowej (prawobrzeżna) i fioletowej (Primorsky). Ponadto plan metra, po wdrożeniu wszystkich opracowanych planów, powinien obejmować kolejny nowy oddział: będzie nazywał się Krasnoselsko-Kalininskaya i zmieni kolor na brązowy na schematycznych obrazach.

Na podstawie udanego przykładu stolicy Rosji inżynierowie metra w Petersburgu opracowali program wprowadzenia tak zwanej linii pierścieniowej, która przecina wszystkie inne oddziały. A w dającej się przewidzieć przyszłości trwają prace przygotowawcze do uruchomienia pierścienia. Do 2020 r. Powinna zacząć w pełni funkcjonować.

Rozwój pojedynczej linii

Jak wspomniano powyżej, dwie linie będą aktywnie rozwijać i modernizować: fioletowy i pomarańczowy. Planowana jest także nowa brązowa gałąź. Ale co dokładnie chcą wprowadzić w życie władze, inżynierowie i budowniczowie Petersburga? Więcej na ten temat poniżej.

Linia Frunze-Primorsky

Linia Frunzensko-Primorskaya metra w Petersburgu, zwana prostym językiem fioletu i będąca piątą z rzędu, przechodzi przez prawie całe centralne terytorium miasta, łącząc dzielnice Primorsky i Frunze. Na północy Komendantsky Prospekt był uważany za stację końcową oddziału, a stację międzynarodową na południowym krańcu. Otwarcie nowych przystanków miało nastąpić już w ubiegłym roku 2018, ale nie było możliwe wdrożenie takich planów. W rezultacie do 2020 r. Liczba stacji wzrośnie o trzy południowe i jedną północną:

  • „Dunaj”;
  • „Perspektywa chwały”;
  • „Shushary”;
  • „Shuvalovsky Prospect”.

W odniesieniu do promienia Frunze nowy odcinek metra będzie miał taką cechę, jak zmienna głębokość układania, co wynika z trudnej topografii terytorium Sankt Petersburga. Planowane jest wprowadzenie trzech poziomów: naziemnego, głębokiego i płytkiego. Na przykład „Perspektywa chwały” będzie przebiegać głęboko, „Dunaj” jest uważany za płytką stację, a „Shushary” całkowicie stanie się stacją naziemną.

Przy rozszerzaniu fioletowej linii stosuje się wyrafinowane innowacyjne rozwiązanie inżynieryjne - tunel dwutorowy. Będzie miał taką średnicę, że pasuje do dwóch ścieżek jednocześnie. Ta metoda budowy jednocześnie zmniejsza czas poświęcony na wdrożenie planu i zmniejsza koszty.

Na linii Frunzensko-Primorsky nie ma zajezdni elektrycznej, a dla poprawy jakości obsługi utworzona zostanie zajezdnia o nazwie „Południe”, która zapowiada się jako największy w całej Rosji. Jego uruchomienie od 2018 r. Zostało przełożone na późniejszy termin, a najprawdopodobniej w 2020 r. Plan zostanie wdrożony.

Prawa linia brzegowa

Głównym zadaniem prawobrzeżnej fioletowej linii jest przemieszczanie pasażerów metra między prawym brzegiem Newy a centrum miasta. Planowane jest rozszerzenie tego oddziału na dwie stacje metra, a mianowicie na Teatralną i Instytut Górnictwa, które zostaną uruchomione do 2020 r.

Stacja Teatralnaya nie będzie miała wejść ani wyjść z miasta. Odbywają się zawody, według których Petersburgi określą najbardziej preferowany projekt konstrukcji stacji. Według wstępnych danych projekt zostanie wykonany w spokojnych odcieniach szaroniebieskich, uzupełnionych obrazami tancerzy na ścianach.

Trzecią stacją wyspy Wasilewskiej powinien być Instytut Górnictwa. Architekci zaprojektowali lobby w taki sposób, aby mogło pomieścić największą liczbę pasażerów - tylko do 90 tysięcy osób.

Nowa sekcja tej linii będzie wykonywać zadania rozładunku jednostki, w tym stacje Spasskaya, Sadovaya i Plac Sennaya. Jeśli uważasz, że wstępne obliczenia, przepływ pasażerów przekroczy 700 000 osób każdego dnia.

Linia Krasnoselsko-Kalinin

Brązowa linia o nazwie Krasnoselsko-Kalinin połączy południowo-wschodnie i północno-wschodnie regiony Petersburga. Będzie obejmować tylko sześć stacji, a trzy z nich staną się punktami przeszczepu gałęzi purpurowych, niebieskich i czerwonych. Zgodnie z oczekiwaniami inżynierów nowa linia połączy centrum Sankt Petersburga z obszarem południowo-zachodnim, zmniejszając w ten sposób obciążenie i rotację pasażerów w oddziale Kirov-Vyborg.

Projektowanie trwa od ponad dziesięciu lat, a budowę rozpoczęto dopiero w 2013 roku. Chociaż początkowe zakończenie projektu zaplanowano na 2020 rok, zostało ono odłożone na czas nieokreślony ze względu na znaczenie innych obiektów. Ale stacje między Putiłowską a Yugo-Zapadną zostaną uruchomione do 22 roku, a pełne uruchomienie planowane jest na 27 rok.

Trwa aktywna rozbudowa zajezdni w Krasnopolskim, w której obsługiwany będzie tabor kursujący wzdłuż brązowej gałęzi. Do tego czasu operacja będzie prowadzona przez pracowników innego składu.

Takie są perspektywy rozwoju metra w Petersburgu do 2020 roku.

Obejrzyj wideo: ZAGADKA ŁUKÓW TRIUMFALNYCH TARTARIA INFO RUNET (Listopad 2019).