Sadzenie sadzonek pomidorów w 2020 r

Nawet ci, którzy nigdy nie mieli letniego domu, wiedzą o bliskim związku między lądowaniami a kalendarzem księżycowym. Jednocześnie prawdziwi ogrodnicy stosują różne sposoby określania optymalnego czasu do wysiewu określonej uprawy. Sadzenie pomidora na sadzonkach i w szklarni w 2020 r. Wymaga specjalnej wiedzy - rok przestępny może wymagać zmian w planowanych sprawach ogrodniczych. Pozostaje tylko zrozumieć, kiedy sadzić pomidory w tym roku, czy warto w ogóle to zrobić i czy są jakieś różnice w stosunku do poprzednich lat.

Różne daty sadzenia sadzonek szklarniowych i glebowych

Niektórzy niedoświadczeni ogrodnicy popełniają poważny błąd, przygotowując sadzonki do sadzenia w otwartym terenie i szklarni. Takie osoby często hodują różne pomidory w tym samym czasie, zapominając, że do sadzenia w szklarni nasiona dla sadzonek należy wysiać wcześniej.

Wynika to z faktu, że nawet w najprostszej szklarni filmowej czas sadzenia różni się od otwartego gruntu, ponieważ pod osłoną temperatura powietrza rośnie wcześniej. Ponadto każdy rodzaj schronienia pozwala chronić sadzone rośliny przed małymi przymrozkami. Dlatego pomidory można już sadzić w szklarni, nawet w nocy w niskiej temperaturze poniżej zera.

Uwaga! Wybierając czas siewu pomidorów, należy zwrócić uwagę nie tylko na okres wskazany na opakowaniu. Producenci nasion często podają daty dla środkowego pasma, ale nawet na sąsiednich obszarach obowiązuje przymusowa korekta daty sadzenia. Dlatego należy dodatkowo skupić się na doświadczeniach sąsiadów, własnych obserwacjach i danych dotyczących czasu lądowania w danym regionie.

Oprócz tego istnieje koncepcja drugiego zbioru, gdy sadzenie odbywa się dwukrotnie. Ponadto niektórzy mieszkańcy lata i rolnicy ćwiczą stopniowe dojrzewanie pomidorów tej samej odmiany. Aby to zrobić, pożądaną odmianę lub hybrydę pomidorów sadzi się kilka razy na sadzonkach. W takim przypadku czas lądowania jest ustalany w odstępie 10-15 dni. Często dotyczy to zmielonego pomidora, który ma właściwości determinujące.

Aby uzyskać jak najwcześniejsze zbiory, w niektórych regionach warto wysiać pomidory pod koniec stycznia. Zasadniczo warto pamiętać o regule 60 dni. Tj. siew powinien nastąpić 63-65 dni przed sadzeniem w stałym miejscu, ponieważ potrzeba kilku dni do kiełkowania.

W tym samym czasie ktoś przetwarza nasiona na wszystkie możliwe sposoby, próbując przyspieszyć sadzonki, ale różne manipulacje nie są konieczne w przypadku pomidorów. Już dobrze kiełkują, wystarczy wziąć pod uwagę czas potrzebny do siewu. Tylko nie zapominaj, że warunki uprawy szklarni różnią się od gleby, a inne warunki mogą mieć wpływ na harmonogram siewu.

Kiedy sadzić pomidory w sadzonkach szklarniowych

Wybierając, kiedy sadzić pomidory do uprawy szklarniowej, należy zwrócić uwagę na daty dojrzewania danej odmiany lub mieszańca. Dzięki temu możliwe jest sadzenie wczesnych i późnych rodzajów pomidorów w tym samym czasie, co zapewnia ciągłe zbiory.

Zazwyczaj do przesadzania roślin do szklarni w centralnej Rosji konieczne jest nawigowanie po czasie gotowych sadzonek do końca kwietnia. Z grubsza na przełomie stycznia i lutego należy wysiewać pomidory. Im bliżej regionów południowych, tym szybciej przyjdzie czas na sadzenie sadzonek.

Warto wiedzieć! Plany sadzenia pomidorów w ogrzewanych szklarniach wymagają wyjaśnienia terminu siewu pomidorów na sadzonki. Ponadto obecność lub brak ponownego narażenia wpłynie na konieczny termin sadzenia.

Na tej podstawie warto skupić się nie tylko na czasie wzrostu sadzonek, dojrzewaniu odmian, ale także na warunkach w samej szklarni. Brak wystarczającej ilości światła i normalnej temperatury może prowadzić do tego, że po przesadzeniu pomidory mogą chwilowo „zamarznąć”, czekając na warunki odpowiednie do wzrostu. Pomidory na otwartym terenie mają własne problemy.

Sadzenie sadzonek pomidorów glebowych

Doświadczeni ogrodnicy mają już własny kalendarz sadzenia dla różnych upraw, w podziale na czas. Dotyczy to również roślin szklarniowych i naziemnych uprawianych przez sadzonki. Na środkowym pasie konieczne jest wysianie pomidorów glebowych na sadzonki w marcu.

W takim przypadku należy wziąć pod uwagę nasiona, z których będą uprawiane odmiany i mieszańce, ponieważ czasami nieokreślone odmiany są uprawiane na otwartym terenie, a nie tylko za małe. Należy tylko pamiętać, że sadzenie sadzonek wyhodowanych zbyt wcześnie w ziemi jest obarczone utratą wszystkich roślin z powodu przymrozków. Późniejsze sadzenie grozi, że w oczekiwaniu na jesienne przymrozki pomidory będą musiały zostać niedojrzałe, ponieważ po prostu nie mają czasu na dojrzewanie. Tylko w różnych regionach czas sadzenia pomidorów jest bardzo różny.

Na przykład istnieje kilka opcji harmonogramu przesadzania pomidorów glebowych:

  1. Terytorium Krasnodarskie - koniec kwietnia - początek maja.
  2. Obwód tomski - pierwsza i druga dekada czerwca.
  3. Region Uljanowsk - od drugiej dekady maja.

Na podstawie tych przykładów jest jasne, że czas sadzenia pomidorów w różnych regionach może „chodzić” przez prawie 2 miesiące. W związku z tym siew sadzonek w tych regionach również będzie różny, chociaż zasada 60-dniowa dotyczy wszystkich obszarów. Są jednak ludzie, którzy przed siewem nasion używają nie tylko dat uprawy i analizy pogody, ale także kalendarza księżycowego, który pomaga wybrać dobre daty.

Korzystne dni dla sadzonek w kalendarzu księżycowym

Zgodnie z kalendarzem możesz określić najlepsze dni sadzenia, odpowiednie nie tylko do takiej pracy, ale także udane dla przyszłych zbiorów. Chociaż niektórzy muszą tylko wiedzieć, że „wierzchołki” są sadzone na rosnącej nocnej oprawie, a nie tylko rośliny okopowe maleją. Wysiew w pełni i nowiu jest wysoce niepożądany. Nie zaleca się nawet przygotowywania łóżek ani nawożenia ziemi.

Aby wziąć pod uwagę wpływ Księżyca, możesz skupić się na specjalnych tabelach, które określają, kiedy sadzić pomidory na sadzonki w 2020 roku. Jeśli wskazują również pożądane okresy innej pracy, jest to jeszcze wygodniejsze dla ogrodników, którzy kontrolują fazy księżyca.

Księżycowy kalendarz ogrodnika na 2020 r
DatyFaza księżycaZalecane rodzaje pracyNiechciane ogrodnictwo
22.01WaningKalibracja i namaczanie nasion. PlanowanieSiew, praca z glebą.
28-29.01RośnieSiew, podlewanie, przygotowanie nasion.Praca z glebą, nawożenie.
01-03.02RośnieKiełkowanie nasion, siew, nawożenie.Prace przygotowawcze z ziemią.
06-07.02RośniePodlewanie, siew i inna praca z nasionami.Prace ziemne, w tym poluzowanie.
19-20.02WaningMoczenie nasion, sporządzanie kalendarza siewu i przesadzania. Poluzowanie gleby.Prace przygotowawcze z ziemią.
28-29.02RośnieSiew pomidorów, papryki itp. Podlewanie i nawożenie. Karmienie, zbieranie.Poluzowanie i inna praca z ziemią, z wyjątkiem zbierania.
04-06.03RośniePodlewanie, siew, opatrunek na korzenie i liście. WybierzPoluzowanie, przygotowanie gleby do sadzenia.
11-12.03WaningPracuj z ziemią, sadząc rzodkiewki szklarniowe. Aplikacja nawozu.Rozluźnienie i przesadzanie.
13-14.03WaningNawożenie sadzonek i nasadzeń wieloletnich. Prace ziemne.Zanurz się, przeszczep.
17-18.03WaningWczesne wysiewanie roślin okopowych na otwartym terenie. Siew rzodkiewki w szklarniach. Podlewanie i nawóz.Wybierz
27-28.03RośnieSiew nasion, praca z sadzonkami, w tym zbieranie i przesadzanie.Nawożenie, rozluźnienie i pielenie.

W przypadku uprawy całorocznej daty udanego sadzenia pomidorów oraz ich późniejszego zbioru lub przesadzania należy wyjaśnić osobno, ponieważ Standardowy kalendarz jest przeznaczony dla ogrodników i ogrodników. Możesz jednak po prostu przestrzegać zasady lądowania na rosnącym księżycu.

Wskazane jest również, aby nie zapominać, że nie tylko korzystne dni siewu, ale także wiele innych warunków wpływa na ostateczną jakość sadzonek i samej uprawy. W szczególności musisz pamiętać o właściwej pielęgnacji, a nawet pomidory posadzone w złym dniu mogą dać dobre plony. Nawet rok przestępny nie może wpłynąć na jakość sadzonek, chociaż niektórzy twierdzą, że konieczne jest sadzenie nieco więcej roślin, ponieważ ich wydajność będzie niższa niż zwykle.

Wybierając czas, w którym sadzimy pomidory do sadzonek w 2020 roku, możesz skupić się na fazach księżyca lub instrukcjach na woreczku z nasionami, ale lepiej jest do tego wykorzystać doświadczenie sąsiadów, dostosowując się do twoich warunków. Ważne jest, aby nie zapominać o różnicy w czasie siewu pomidorów do uprawy w szklarni i w ziemi bez schronienia.

Zostaw Swój Komentarz