Wielki Post 2020

Według religii prawosławnej świeccy zajmują kilka stanowisk. Najważniejszą z nich jest abstynencja przed Wielkanocą. Głównym celem takiego testu jest udoskonalenie duszy i pamięci naszego Zbawiciela. Wielki Post w 2020 roku nie będzie wyjątkiem.

Historia pochodzenia postów

Ludzie zaczęli pościć na długo przed narodzinami chrześcijaństwa. Zwykle ludzie ograniczali się do tego, czego potrzebowali, kiedy mieli podjąć ważną decyzję. W tym czasie starali się odwrócić uwagę od wszelkiego rodzaju „drobiazgów” w życiu, takich jak jedzenie, rozrywka itp.

Kiedy umarli krewni, pokuta, klęski żywiołowe lub wojna, starali się komunikować z Bogiem. Niektórzy zdesperowani ludzie głodowali nawet przez 40 dni. Takie ograniczenie było podobne do wyczynu.

W tym czasie prorok Mojżesz złożył podobne ofiary. Będąc na górze Synaj, nie spożywał wody i jedzenia przez czterdzieści dni. Dzięki tak śmiałemu krokowi poznał dziesięć słynnych przykazań. Świadome ograniczenie błogosławieństw życia uznano następnie za prośbę o pomoc skierowaną do Boga. To był rodzaj dobrowolnej darowizny dla Pana.

Po pewnym czasie niektórzy Żydzi przestali głodować przez tak długi czas, ograniczając się tylko do czterech dni w roku. To prawda, że ​​traktowali taką ofiarę formalnie. W tej ofierze nie nadawali znaczenia religijnego, a jedynie przestrzegali tradycji.

Nasz Mistrz potępił ludzi, którzy pościli na pokaz. Wypełnił stanowisko duchowym znaczeniem. Jezus ożywił długie posty rezygnując ze wszystkich błogosławieństw, aby komunikować się z Bogiem.

Chrystus pokazał z własnego doświadczenia, jak obchodzić się bez jedzenia i ziemskich pokus przez czterdzieści dni. I to pomimo faktu, że Szatan ciągle próbował go kusić.

Wielki Post przypomina nam wszystkie ofiary złożone przez Jezusa Chrystusa dla naszego zbawienia.

Jak powstała nowoczesna tradycja

Początkowo, po narodzinach chrześcijaństwa, wierzący pościli tylko przez dwa dni w ciągu tygodnia. To była środa i piątek. Po jakimś czasie zaczęli głodować przez siedem dni przed Wielkanocą, dlatego przypomnieli sobie ostatnie dni życia Chrystusa.

W szóstym wieku pojawiły się „Reguły Świętych Apostołów”. Sami apostołowie, uczniowie Jezusa, brali udział w rozwoju tego zbioru. Kanony te wspominają już o 40-dniowym poście. Co więcej, jest napisane czarno-białe, że post ma miejsce przed Wielkanocą i musi być wykonywany przez wszystkich wierzących chrześcijan. Wyjątkiem byli ludzie niezdrowi i fizycznie osłabieni. Niektórzy uczeni uważają, że Wielki Post został stworzony, aby chrześcijanie duchowo otrząsnęli się i odrodzili przed Wielkanocą. Przez stulecia zasady głównego postu wielokrotnie się zmieniały. W rezultacie wyznawcy różnych gałęzi chrześcijaństwa mają różne poglądy na temat dopuszczalności niektórych działań podczas postu. Z kolei katolicy i prawosławni mają różne daty Wielkiego Postu.

Z reguły wyznawcy katolicyzmu nie pości tak ściśle. Ich zakazane mięso i nabiał nie są tak długie jak prawosławni. Przedstawiciele Kościoła prawosławnego są również poważniejsi i zazdrosni o duchowy element postu.

Jaka data zaczyna się Wielki Post?

Data postu jest związana z Wielkanocą, więc czas jej trwania jest różny każdego roku. Aby dowiedzieć się, od której daty i kiedy powstrzymać się od jedzenia, wystarczy spojrzeć na kalendarz kościelny. Po poznaniu tam daty Jasnej Niedzieli możesz łatwo obliczyć datę rozpoczęcia Wielkiego Postu w Prawosławiu. Trwa czterdzieści osiem dni. Luka ta obejmuje:

Czterdziestodniowy post:przypomina wszystkim wierzącym o głodzie Chrystusa na pustyni
Dwa święta Lazarev Sobota i Niedziela Palmowa:częściowo dzisiaj nie pości
Wielki Tydzień:jest to przypomnienie cierpienia, którego doświadczył Jezus Chrystus

W 2020 r. Wielki Post będzie trwał od 03.03.2018 do 04/18. 20. Najbardziej rygorystyczne będą pierwsze i ostatnie tygodnie:

 • 03/02/20 - całkowite odrzucenie żywności;
 • 03.03.20 - 06.03.20 - suche jedzenie;
 • 03/07/20 - 03/08/20 - wegetariańskie jedzenie poddane obróbce cieplnej z olejem;

Następujące tygodnie:

 • w poniedziałki, środy i piątki - suche jedzenie;
 • we wtorki i czwartki - potrawy wegetariańskie poddane obróbce cieplnej bez oleju;
 • w soboty i niedziele - potrawy wegetariańskie poddane obróbce cieplnej z masłem i winem.

Do Wielkiego Tygodnia:

 • 04/13/20 - 04/15/20 - Poniedziałek-środa: suche jedzenie;
 • 16.04.20 - Czysty czwartek - wegetariańskie jedzenie poddane obróbce cieplnej z masłem;
 • 04.17.20 - Wielki Piątek - brak jedzenia przed zdjęciem całunu;
 • 18.04.2018 - Dobra sobota - można jeść chleb i wodę.

Ponadto 04/07/20 w Zwiastowanie, 04/11/20 w Łazariew Sobota, 12/04/20 w Niedzielę Palmową - można skosztować kawioru rybnego. W Zwiastowaniu można dodatkowo jeść ryby. To prawda, że ​​ten warunek nie działa, jeśli święto przypada w Wielki Tydzień.

Więcej informacji na temat posiłków Wielkiego Postu można podkreślić na poniższym zdjęciu:

Codzienny kalendarz żywności

Jeśli chodzi o czas posiłku, obowiązują zasady:

 • w dni powszednie jedzenie jest dozwolone tylko wieczorem, najczęściej po zachodzie słońca;
 • w sobotę i niedzielę - można jeść w porze lunchu i wieczorem.

Obserwując Wielki Post, należy pamiętać, że jego głównym składnikiem jest duchowe oczyszczenie. Aby to zrobić, musisz pozbyć się złych myśli, zazdrości, gniewu i uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

Jak zrobić Wielki Post

Jak wspomniano powyżej, siedmiotygodniowa abstynencja od jedzenia pozwala wierzącym ocenić, jakie poświęcenia uczynił nasz Nauczyciel dla wszystkich ludzi i zrealizować swoje prawdziwe przeznaczenie na tym świecie. Każdy tydzień jest nazywany na swój sposób i ma określone znaczenie. Żyjąc przez te wszystkie dni, świeccy zdają się podążać ścieżką Zbawiciela i złożyć Panu ofiarę, pokazując, jak wierzą w Niego.

Pokonując tę ​​ścieżkę, chrześcijanin musi nie tylko odmówić jedzenia fast foodów, ale także uwolnić się od złych myśli i działań. Powinieneś także powstrzymać się od wszelkiego rodzaju pokus:

 • nielegalny seks;
 • bliskość małżeńska;
 • rozrywki społeczne;
 • kino, teatr, internet itp.

Czas poświęcony na to wszystko lepiej poświęcić na wyniesienie duszy. Aby to zrobić:

 • czytać literaturę chrześcijańską;
 • uczęszczać do świątyni;
 • modlić się;
 • pomagać potrzebującym;
 • aby uspokoić duszę: musisz poradzić sobie ze złością, zazdrością, urazą, dumą, potępieniem i przygnębieniem.

Obejrzyj wideo: TAROT WRZESIEŃ 2019 WIELKIE ODRODZENIE PRZED NOWYM ROKIEM NUMEROLOGICZNYM (Listopad 2019).