Chiński Nowy Rok 2020

Wraz z nadejściem świąt noworocznych wielu naszych rodaków jest zainteresowanych tym, w którym roku zwierzę będzie w nadchodzącym okresie. Można już powiedzieć, że stało się to naszą tradycją. Jednocześnie nie wszyscy Rosjanie wiedzą, że na przykład Srebrny Szczur wejdzie w życie dopiero po chińskim Nowym Roku 2020, a jego data zasadniczo różni się od naszej zwykłej.

Rzeczywiście, następny totem zostaje mistrzem roku nie według naszego kalendarza gregoriańskiego, ale według ogona. Wyjaśnia to bardzo prosto. Tradycja mianowania danego zwierzęcia należy wyłącznie do ludów wschodnich.

Funkcja 2020

Według chińskiej legendy kiedyś Budda zaprosił wszystkie zwierzęta na Chun Jie (Nowy Rok). Dzięki swojej przebiegłości i zręczności pierwszy szczur dotarł do wschodniego bóstwa. W tym celu otrzymała prawo do prowadzenia dwunastoletniego cyklu chińskiego kalendarza. Budda wybrał jedenaście kolejnych zwierząt, które wolno mu było prowadzić rok po roku. Okazało się, że dwunastoletni cykl dwunastu zwierząt:

 1. szczury;
 2. byk;
 3. tygrys
 4. królik;
 5. smok;
 6. węże
 7. konie
 8. kozy
 9. małpy;
 10. kogut;
 11. psy
 12. świnie

Ponadto każdego roku pojawia się pewien element, który odpowiada konkretnemu kolorowi. W sumie jest pięć elementów:

ElementKolor
Metalbiały
Wodaczarny
Drzewoniebieski
Ogieńczerwony
Ziemiażółty

W 2020 roku świat będzie pod kontrolą White Metal Rat. Wyróżnia ją determinacja i ambitność. Oznacza to, że rok będzie bardzo pracowity. Nie będzie czasu na relaks. Szczur jest raczej wrednym zwierzęciem, więc w 2020 r. Niektóre znaki będą musiały powstrzymać apetyt i uratować. Totem uwielbia pracować i wymaga tego samego od innych. Sukces mogą osiągnąć tylko ci, którzy niestrudzenie dążą do celu. Zwierzę nie jest zgodne, dlatego ludzie urodzeni w tym samym roku są nieugięci i trudno się z nimi zgodzić.

Nawet Szczur jest przebiegły i ma umysł, więc będzie wspierać ludzi, którzy mają talent i pomysłowość. Ogólnie szczęście aktywne i celowe.

Chińczycy przywiązują dużą wagę do koloru. W Nowy Rok zazwyczaj wybierają kolor odzieży odpowiadający danemu rokowi. Ponadto w tej samej tonacji ozdobią dom i choinkę. Ta tradycja prawie migrowała do Rosji.

Kiedy obchodzony jest Chiński Nowy Rok

Jeśli w Rosji Nowy Rok obchodzony jest zgodnie z kalendarzem gregoriańskim 1 stycznia, to w Chinach święto to wiąże się z cyklem księżycowym. Chiński Nowy Rok obchodzony jest podczas drugiego nowiu po przesileniu zimowym. Zazwyczaj ten dzień jest między 21.01 a 02.21. W 2020 r. Chiński Nowy Rok będzie 25.01.2015. Nadejdzie rok 4718.

W Chinach jest 7 dni wolnych od pracy. Czasami, biorąc pod uwagę soboty i niedziele, wychodzi o kilka dni dłużej. Mieszkańcy Imperium Niebieskiego, podobnie jak Rosjanie, tak bardzo uwielbiają te wakacje, że biorą sobie wolne i wakacje na 2-3 tygodnie. Bardzo często taka sytuacja nie pozwala zagranicznym partnerom Chin na prowadzenie normalnych relacji biznesowych ze swoimi chińskimi kolegami. Niektóre zagraniczne firmy nawet nie próbują nawiązać kontaktów na okres świąt noworocznych i czekają, aż partnerzy będą „swobodnie chodzić”.

Tradycje chińskiego nowego roku

Jeśli w naszym kraju w Nowy Rok zwyczajowo wzywamy Świętego Mikołaja, aby rozpalił ogień na choince i przyniósł prezenty, to Chińczycy próbują uspokoić Nen. Według legendy potwór odwiedza domy mieszkańców Imperium Niebieskiego, aby niszczyć zapasy żywności i kraść bydło, a czasem dzieci. Ponadto potwór nie chce zmian i próbuje przeciwdziałać nowemu totemowi. Piękno nie lubi więc, aby się przed nim chronić, Chińczycy odświętnie dekorują swoje domy. Aby uspokoić to straszne i zdradzieckie stworzenie, Chińczycy postawili bogaty świąteczny stół. Są pewni, że w tym przypadku będą mieli szczęście, a Nen nie zwróci uwagi na zapasy żywności.

Nawet w Nowy Rok w Chinach zwyczajowo przebiera się w czerwone ubrania i wypuszcza szkarłatne lampiony. Uważa się, że ten kolor może również chronić przed tym potworem.

Kolejną tradycją Chińczyków jest obowiązkowa Sylwester w gronie rodzinnym. Dlatego w przeddzień świąt noworocznych prawie każdy Chińczyk idzie do domu swojego ojca. Z tego miejsca cały kraj jest w transporcie.

W święta Nowego Roku zakochani również starają się być razem. Dotyczy to zarówno osób rodzinnych, jak i osób niezamężnych.

Podobnie jak w wielu krajach, w Chinach zwyczajowo sprząta się dom w przeddzień wakacji. Niepotrzebne rzeczy są wyrzucane z domu. Dlatego Chińczycy próbują zwolnić miejsce na szczęście.

W prawie wszystkich krajach prezenty są wręczane na Nowy Rok. W różnych krajach mogą być bardzo różne. Na przykład w Rosji dają wszystko, od zwykłych pocztówek po samochody, mieszkania i drogie ubrania. W Chinach najczęściej dają czerwone koperty z pieniędzmi. Co więcej, przekazane fundusze muszą zostać wydane bardzo szybko. Obecnie modne jest prezentowanie różnych certyfikatów na zakup prezentów na Nowy Rok.

Jeśli chodzi o stół noworoczny, powinien być jak najbardziej hojny. Powinien zawierać kurczaka, kaczki, wieprzowinę i inne mięso. Obowiązkowa jest również obecność szerokiej gamy słodyczy. Ciastka ryżowe są bardzo popularne. Również chińskiego Nowego Roku nie można sobie wyobrazić bez mandarynek. Ozdabiają nie tylko noworoczny stół, ale także umieszczają go w dużych naczyniach przy wejściu do domu. Chińczycy uważają, że jeśli otrzymałeś dwie mandarynki, oznacza to, że życzyli ci powodzenia.

W sylwestra Chińczycy wychodzą, aby porozmawiać, życzyć sobie nawzajem dobrobytu i zorganizować pokaz sztucznych ogni. Uważa się, że głośny hałas salutu może przestraszyć potwora Nen.

W miastach organizowane są kolorowe przedstawienia i imprezy publiczne z udziałem tradycyjnych smoków i lwów. Piętnastego dnia w Niebiańskim Imperium odbywa się festiwal latarni. Tysiące świecących latarni są jednocześnie wystrzeliwane w niebo.

Podczas świąt noworocznych nie możesz być smutny. Tępi ludzie na ulicy próbują pocieszyć się i pocieszyć.

Aby wyobrazić sobie, jak Chińczycy co roku świętują Nowy Rok, wymieniamy, co każdy dzień jest poświęcony:

DzieńCo robić
Sylwesterwszyscy członkowie rodziny zbierają się przy stole i pozdrawiają się nawzajem. Zwykle obecnych jest kilka pokoleń. Pokój powinien być wypełniony światłem i dużą ilością dekoracji. O godzinie Nowego Roku w każdej wiosce niebo drży od ogłuszających fajerwerków. W tym dniu zwyczajowo pali się także kadzidło.
Następnego dnianazywa się to dniem zięcia. W tej chwili udaj się do odległych krewnych.
3 dzieńUważany jest za dzień poświęcenia. Wykonane są papierowe figury, które następnie są spalane.
4-6 dniświętuj Nowy Rok z przyjaciółmi.
7-8 dnispokojna rozrywka z rodziną
9 dzieńPamiętam przodków. Podobnie jak chrześcijanie, dziewięciu w Chinach jest związanych z dniem pamięci.
10 dzieńzacznij robić latarkę, która oświetli drogę do odlatującego totemu i umarłych do nieba.

Jak świętować 2020

Według chińskiej mitologii Szczur odnosi się do inteligentnych i łatwych do adaptacji zwierząt. Ludzie urodzeni w roku Szczura mają podobne cechy. Ponadto będą miały naturalny urok i kreatywne skłonności.

Ponieważ w 2020 roku pojawi się metalowy element, któremu będzie odpowiadał biały kolor, lepiej jest go spotkać w białych ubraniach. Mogą być również obecne srebrne detale i biżuteria. Totem nie lubi rodziny kotów, dlatego należy wykluczyć odciski lamparta.

Jeśli chodzi o dekorację pokoju, w którym odbędzie się Sylwester, należy go powstrzymać. Śnieżnobiały obrus z metalowymi naczyniami będzie odpowiedni na stole. Srebrny świecznik i te same urządzenia będą dobrze wyglądać.

Szczur nie jest wybredny w jedzeniu, więc na stole może znajdować się wiele różnych pokarmów:

 • odpowiednie są dania z ryżem, kaszą gryczaną i soczewicą. Te produkty są uwielbiane przez totem.
 • różne warzywa i owoce. Mogą być nie tylko świeże, ale także w puszkach lub marynowane;
 • wypieki mogą zawierać jagody, twaróg i orzechy.
 • Obowiązkowe chińskie jedzenie na Nowy Rok to Jiaozi. To coś w rodzaju naszych pierogów. Są kładzeni na stole, aby synowie rodzili się w rodzinie i byli szczęśliwi;
 • ulubionym produktem szczura jest ser, dlatego na stole noworocznym powinny znajdować się plastry sera lub potrawy zawierające ser.

Orientalne przesądy noworoczne

Chińczycy, podobnie jak my, wierzą, że nadchodzący rok będzie sposobem, w jaki go spotkacie. Dlatego starają się nie obrażać nowego totemu i starają się zadowolić go tak bardzo, jak to możliwe. Istnieje również masa wszelkiego rodzaju przesądów, w które wierzą mieszkańcy Królestwa Środkowego:

 • Chińczycy wierzą, że sprzątanie domu i mycie ciała na początku może zmyć szczęście, więc tego nie robią.
 • Mieszkańcy tego kraju starają się zapobiec płaczowi dziecka w Nowy Rok. Uważa się, że jest to bardzo negatywny znak.
 • Pożyczka pieniędzy również nie jest mile widziana.
 • Aby przyciągnąć sukces, konieczne jest posiadanie pewnego rodzaju detalu czerwonej garderoby.

Na Nowy Rok powinieneś ozdobić drzwi wejściowe pięcioma wstążkami w różnych kolorach. Zaprezentuje to nie tylko zdrowie, ale także sukces we wszystkich sprawach. Nie możesz zaoszczędzić na dekoracji domu. Sylwester powinien być głośny z fajerwerkami i petardami. Również podczas świąt noworocznych nie można się kłócić. Spotykając nawet nieznajomego, musisz mu życzyć wszystkiego najlepszego. Aby rodzina mogła osiągnąć dobrobyt, na środku stołu musi znajdować się figurka totemu. Kolejnym przesądem jest to, że nie można spać w sylwestra. Nawet lekka drzemka może doprowadzić do tego, że Twój dom przeżywa sukces i dobrobyt. Jeśli chodzi o prezenty, powinna być parzysta liczba, z wyjątkiem czterech. Najlepszy prezent to pieniądze. Koniecznie są one umieszczone w czerwonych kopertach.

Jakie są cechy ludzi urodzonych w roku Szczura

Przedstawiciele tego totemu mają bystry umysł i silną wolę. Podejmują szybką decyzję, a ich energia może nie wystarczyć na jedno. „Szczury” mają dobrą elokwencję i mogą z łatwością bronić swojej pozycji. Jednocześnie nie mają wystarczającej elastyczności i są bardzo uparte. Tacy ludzie praktycznie nie zmieniają zdania. Przypadki, gdy są źli i obrażeni, nie są rzadkie. Nie okazują swoich prawdziwych uczuć nieznajomym. Przedstawiciele rodziny szczurów są dość ostrożni i mają fenomenalny talent. Z łatwością osiągają sukcesy w kwestiach finansowych. Wszystko związane z pieniędzmi nie sprawia im trudności. Osoby urodzone w roku Szczura przodują w działalności politycznej i finansowej, biznesie i dziennikarstwie. Z reguły są ludźmi pewnymi siebie i narcystycznymi. Są chwile, kiedy umiejętnie używają maski, aby ukryć swoją nieśmiałość i subtelną naturę. Twórcze natury z łatwością tworzą przytulność w domu i wyróżniają się gościnnością. Z łatwością przyciągają ludzi do siebie i dlatego często znajdują się w centrum uwagi. Jednocześnie bardzo często bronią swoich interesów z wielką agresywnością. Przedstawiciele szczurów nigdy nie szukają łatwego sposobu. Niemal zawsze osiągają cel, bez względu na to, ile napotkają przeszkód. Odnoszą sukces nie tylko w biznesie, ale także na płaszczyźnie osobistej. Szczury podejmują decyzję dopiero po przejściu wszystkich możliwych opcji. Dzięki intuicji łatwo pokonują wszelkie trudności.

Na pierwszy rzut oka szczury wydają się bardzo chciwe. W rzeczywistości próbują się bronić przed awariami i dlatego gromadzą rezerwy. Jeśli ktoś bliski ma kłopoty, przedstawiciele tego znaku chętnie dzielą się swoim nagromadzonym dobrem.

Obejrzyj wideo: Nowy chiński rok, rok ziemnej świni - Jacek Kryg, Krzysztof Kazmierowicz. (Listopad 2019).