Kiedy sadzić pomidory do sadzonek w 2020 roku

Kiedy sadzić pomidory do sadzonek w 2020 roku jest ważnym zagadnieniem dla wszystkich ogrodników i ogrodników, którzy chcą uprawiać bogate zbiory tych pysznych i pięknych owoców. Pomidory są jedną z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych roślin uprawnych i, co do zasady, bezpretensjonalną w uprawie. Jednak od kilkudziesięciu lat, zgodnie z radą doświadczonych ogrodników, wolą siać pomidory na sadzonki, a następnie sadzić je w glebie zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Kiedy siać pomidory na sadzonki w 2020 roku?

Kalendarz sadzenia opracowany zgodnie z fazami księżycowymi wskazuje najbardziej odpowiedni czas na sadzenie roślin uprawnych, w tym pomidorów. Uważa się, że dzięki temu sadzonki będą rosły silne i zdrowe, a następnie będą wydawać wspaniałe soczyste owoce.

Operacje lądowania obejmują:

  • przygotowanie materiału do sadzenia: nasiona, gleba itp.;
  • siew roślin na sadzonki;
  • pielęgnacja sadzonek: podlewanie, pielenie, górny opatrunek, zbieranie, zwalczanie możliwych chorób i szkodników;
  • przygotowanie do przesadzania sadzonek szklarni lub otwartej ziemi;
  • sadzenie sadzonek w szklarni lub na otwartym terenie;
  • dalsza pielęgnacja sadzonek.

Kluczem do doskonałej uprawy jest zgodność ze wszystkimi warunkami udanej uprawy: daty sadzenia, odpowiednia gleba i pojemniki na sadzonki, dobre nasiona. Należy pamiętać: siew powinien nastąpić 60-65 dni przed sadzeniem sadzonek w stałym miejscu - w szklarni lub na otwartym terenie.

Konkretny czas siewu nasion dla sadzonek jest regulowany przez odmianę (wczesną lub późną) pomidorów i cechy klimatyczne regionu, w którym mają one rosnąć, a także rzekome stałe miejsce uprawy (w szklarni lub na otwartym terenie).

W regionie moskiewskim siew nasion pomidorów odbywa się głównie w marcu, a sadzenie w otwartym terenie w maju. W wilgotnym i chłodnym regionie Leningradu optymalny czas do siewu pomidorów to połowa marca. Tak więc, do czasu ustanowienia ciepła - do połowy maja silne i zdrowe sadzonki będą gotowe do przeniesienia się na stałe.

Na Syberii, znanej z krótkiego lata i gwałtownych zmian temperatur w ciągu dnia i nocy, sadzonki pomidorów uprawia się głównie w szklarniach. Tam pomidory czują się chronione przed możliwymi mrozami i innymi naturalnymi niespodziankami. Na otwartym terenie na Syberii sadzonki pomidorów są najczęściej przesadzane w cieplejszych regionach: Chakasji, na południe od Terytorium Krasnojarskiego i Ałtaju.

Kiedy sadzić pomidory w sadzonkach szklarniowych

W uprawie pomidorów w szklarni istnieje ważna tajemnica: jeśli sadzisz wczesne i późne odmiany pomidorów w tym samym czasie, ich zbiory można zbierać w sposób ciągły. Konieczne jest również uwzględnienie cech samej szklarni. Jeśli w szklarni nie ma wystarczającej ilości światła i optymalnej temperatury, sadzonki mogą „zamarznąć” w rozwoju.

W środkowej Rosji siew nasion pomidorów do sadzonek w szklarni należy wykonać na przełomie stycznia i lutego. W związku z tym przeszczep do szklarni następuje na przełomie marca i kwietnia. Im bliżej regionów południowych, tym szybciej przyjdzie czas na sadzenie sadzonek.

Kiedy sadzić pomidory na sadzonkach na otwartym terenie

W środkowej Rosji mielone pomidory do sadzonek wysiewa się głównie w marcu. Bardzo ważne jest również, aby wziąć pod uwagę nasiona, które odmiany i hybrydy będą uprawiane, ponieważ nie tylko odmiany nisko rosnące są sadzone na otwartym terenie, ale także nieokreślone, rosnące, gdy mają miejsce.

Podczas uprawy sadzonek pomidorów na otwartym terenie mogą pojawić się pewne problemy, w tym związane z terminem przesadzania. Tak więc zbyt wczesne przesadzanie wyhodowanych sadzonek podczas nagłych przymrozków obarczone jest śmiercią sadzonek. Jeśli pomidory zostaną przesadzone bardzo późno, mogą nie dojrzeć przed nadejściem jesiennych przymrozków.

Przypomnijmy, że czas przesadzania pomidorów na otwartą przestrzeń jest bardzo różny ze względu na specyficzne warunki klimatyczne w różnych regionach Rosji. Różnica może wynosić do dwóch miesięcy.

Gleba dla sadzonek zaczyna być przygotowywana gdzieś na tydzień przed przeniesieniem sadzonek. Ziemia się rozluźnia i wprowadza składniki odżywcze. Jeśli gleba nie zostanie nawożona jesienią, to na wiosnę konieczne jest dodanie materii organicznej. Pomidory bardzo lubią superfosfat i siarczan potasu. W glebie o wysokiej kwasowości można dodać popiół drzewny.

Sadzonki sadzonek pomidorów zaleca się naprzemiennie, pozostawiając odległość między krzakami 30-35 cm dla odmian nisko rosnących i 70-80 cm dla wysokości. Po 3-4 dniach przesadzone sadzonki przywiązuje się do pionowego wspornika, a po dobrze zakorzenionym krzewie można je uziemić w razie potrzeby.

Korzystne dni do pracy z sadzonkami pomidorów w kalendarzu księżycowym 2020

Pomidory to rośliny uprawne, których część owocująca znajduje się nad ziemią. Dlatego większość prac związanych z sadzeniem pomidorów przypada na fazy rosnącego księżyca. Uważa się, że tylko wtedy, gdy ten warunek zostanie spełniony, nasiona wykiełkują razem i zrastą się, a sadzonki będą silne i zdrowe. W związku z tym zbiory pysznych soczystych owoców będą również obfite i zazdroszczą każdemu.

Tabela zalecanych rodzajów pracy w kalendarzu księżycowym na styczeń 2020 r

DataFaza księżycaZalecane rodzaje pracy
22 styczniaZanikający księżycKalibracja i namaczanie nasion. Układ
28-29 styczniaRosnący księżycSiew, podlewanie, przygotowanie nasion

Tabela zalecanych rodzajów pracy w kalendarzu księżycowym na luty 2020 r

DataFaza księżycaZalecane rodzaje pracy
1-3 lutegoRosnący księżycKiełkowanie nasion, siew, nawożenie
6-7 lutegoRosnący księżycPodlewanie, siew i inna praca z nasionami
19-20 lutegoZanikający księżycMoczenie nasion, rozluźnienie gleby
28-29 lutegoRosnący księżycSiew, podlewanie i nawożenie. Karmienie, zbieranie

Tabela zalecanych rodzajów pracy według kalendarza księżycowego na marzec 2020 r

DataFaza księżycaZalecane rodzaje pracy
4-5 marcaRosnący księżycSiew, podlewanie, opatrunek na korzenie i liście. Wybierz
11-12 marcaZanikający księżycPracuj z ziemią, nawożąc
13-14 marcaZanikający księżycNawożenie sadzonek, praca z ziemią
17-18 marcaZanikający księżycPodlewanie i nawóz
27-28 marcaRosnący księżycSiew nasion, praca z sadzonkami, w tym sadzonkami i przeszczepami

Obejrzyj wideo: Lipiec i sierpień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na - . (Kwiecień 2020).

Zostaw Swój Komentarz