Przedłużenie amnestii krajowej do 1 marca 2020 r

Przedłużenie amnestii domków letnich do 1 marca 2020 r. Pozwoli Rosjanom stać się prawnymi właścicielami nieformowanych domków letniskowych. Jednak w tym roku procedura rejestracji była skomplikowana. Właściciele domów będą musieli zatrudnić inżynierów katastralnych, skontaktować się z lokalnymi władzami i upewnić się, że dom spełnia wymagania dotyczące planowania miasta. Niektórzy obywatele zostali zasadniczo pozbawieni prawa do rejestracji mieszkania. Poniżej opisujemy bardziej szczegółowo procedurę amnestii na pobyt letni, mówimy o nowych ograniczeniach i określamy, które kategorie populacji mogą skorzystać z wyłączeń prawnych.

Jakie jest prawo dotyczące amnestii krajowej

Ustawa o amnestii krajowej nie istnieje. Termin ten oznacza uproszczoną procedurę rejestracji praw do działek i znajdujących się na nich nieruchomości. Preferencyjna procedura rejestracji jest regulowana przez dwie ustawy federalne:

 1. „W dniu wejścia w życie Kodeksu urbanistycznego Federacji Rosyjskiej”;
 2. „W sprawie państwowej rejestracji praw do nieruchomości i transakcji z nimi”.

Wcześniej przepisy te umożliwiały obywatelom Federacji Rosyjskiej zarejestrowanie domu bez skontaktowania się z lokalnymi władzami lub MFC. Ale w 2019 r. Wymogi rejestracyjne zostały znacznie zaostrzone. Poniżej opiszemy szczegółowo historię pojawienia się amnestii w domku letniskowym, jej zmiany i obecny stan.

Dlaczego i kiedy Duma Państwowa wprowadziła ustawę o amnestii wiejskiej w Rosji

Pierwsza amnestia krajowa w Rosji została wprowadzona w 2006 roku. Zostało zainicjowane przez organy podatkowe, aby zachęcić obywateli do zarejestrowania swojej nieruchomości i płacenia za nią podatków. Koncesje były korzystne dla obu stron: państwo zwiększyło dochód, a właścicielom udało się zalegalizować domy bez pozwolenia na oddanie do eksploatacji. Ponadto właściciele działek mieszkalnych mogli zarejestrować konstrukcje wzniesione z naruszeniem przepisów budowlanych. Przez 10 lat prawie 16 milionów ludzi korzystało z amnestii domków letniskowych w regionie moskiewskim i innych regionach kraju.

Rozwój ustawy o amnestii wiejskiej w regionie moskiewskim i Rosji jako całości

Aby zwiększyć liczbę podatników, przedstawiciele Dumy Państwowej wielokrotnie przedłużali warunki amnestii. Jednocześnie zaostrzyli jego warunki. Przykład: w 2017 r. Właściciele zażądali planu technicznego budowy domu. Chociaż rok wcześniej Rosreestr miał dość danych z deklaracji wypełnionej przez właściciela mieszkania.

Ważne: niezarejestrowane mieszkania, które zostały zbudowane przed 2019 r., Są uważane za samodzielne budynki i podlegają rozbiórce. Nie zwlekaj z jego projektem. Jeśli dom jest nadal w budowie, możesz uzyskać pozwolenie zgodnie ze standardową procedurą (tj. Kontaktując się z MFC lub lokalnymi władzami).

Objaśnienia: anulowanie obszarów podmiejskich

Pojęcie „letniego domku” zniknęło w prawie. Grunty z ARI „do prowadzenia gospodarki domków letniskowych”, „do ogrodnictwa”, „do zabudowy letniej” automatycznie otrzymały status „działki ogrodowej”. Na nich można budować budynki mieszkalne, budynki gospodarcze, garaże.

Terytoria z VRI „do ogrodnictwa” automatycznie otrzymały status „działki ogrodowej”. Zgodnie z ustawą federalną nr 217 można na nich budować tylko budynki nie-kapitałowe o znaczeniu gospodarczym. Budynki mieszkalne i garaże wznoszone na działkach ogrodowych nie podlegają rejestracji.

Najnowsze wiadomości: Aby zalegalizować mieszkania na działce ogrodowej, konieczna jest zmiana VRI terytorium. Ta procedura jest możliwa tylko wtedy, gdy zasady użytkowania i zagospodarowania terenu na wybranym obszarze pozwalają na zaprojektowanie działki ogrodniczej.

Jak działa letnia amnestia w Moskwie i innych rosyjskich miastach w 2019 r .: wyjaśnienia

Od 1 marca 2019 r., Aby rozpocząć budowę domu na działce ogrodowej, należy złożyć następujące dokumenty:

 1. paszport techniczny z planem domu;
 2. papier tytułowy do ziemi;
 3. oświadczenie o rozpoczęciu budowy mieszkań.

Dokumenty rozpatrywane są w ciągu 7 dni roboczych. Aby uzyskać pozwolenie (wydawane na 10 lat), należy przestrzegać wszystkich przepisów budowlanych. Jeśli wystąpią naruszenia (błędy w planie technicznym, brak 3-metrowego wcięcia domu od granic witryny itp.), Wydawana jest odmowa i wyjaśnienie popełnionych błędów.

Po zakończeniu budowy do lokalnej administracji należy przedłożyć następujące dokumenty:

 1. plan techniczny obiektu IZHS;
 2. dokument płatniczy dotyczący płatności cła państwowego;
 3. zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Lokalna administracja samodzielnie zarejestruje dom, pod warunkiem, że będzie on zgodny ze standardami rozwoju obszarów miejskich i wcześniej przedstawionym planem technicznym. Nie są wymagane żadne dokumenty.

Ważne: garaże i budynki gospodarcze (wanny, szopy, altany) nie wymagają rejestracji. Ale jeśli chcesz, możesz umieścić je w ewidencji katastralnej, aby uzyskać możliwość sprzedaży, wynajmu i ubezpieczenia nieruchomości.

Kto jest uprawniony do „starej letniej amnestii”?

Bezpłatna i uproszczona rejestracja została zachowana tylko w odniesieniu do działek otrzymanych dożywotniego dziedziczenia lub nieograniczonego użytkowania do 30 października 2001 r. Aby zarejestrować takie ziemie, musisz wykonać następujące czynności:

 1. przedłożyć dokument tytułowy do MFC (świadectwo własności, wyciąg z książki gospodarstwa domowego lub działanie w sprawie podziału gruntów przez administrację).
 2. sporządzić wniosek o rejestrację własności.

Ważne: ulga ta nie dotyczy budynków mieszkalnych położonych na terytorium lądowym.

Jak zarejestrować już wybudowany dom w regionach i stolicy Rosji?

W regionach Federacji Rosyjskiej obowiązują te same zasady. Właściciel samodzielnej budowy musi wynająć inżyniera katastralnego do pomiaru domu i jego powiązania z wybranymi współrzędnymi. Po zakończeniu pracy specjalista wyda plan techniczny w formie cyfrowej (na płycie CD) i w zwykłym formacie (wydrukowany, zszyty raport z podpisami i pieczęciami).

Następnie musisz skontaktować się z Rosreestr z następującymi dokumentami:

 1. deklaracja nieruchomości zgodnie z najnowszą próbką z Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej;
 2. paszport obywatela rejestrującego nieruchomość;
 3. plan techniczny budynku mieszkalnego, zawierający informacje o wszystkich cechach domu. Ważne: Tech. plan opracowuje inżynier katastralny posiadający akredytację do wydawania takich dokumentów. Nie każdy specjalista może to wydać;
 4. zaświadczenie o państwowej rejestracji praw własności gruntów, wyciąg z USRN lub inny dokument tytułowy.

Ostatnim krokiem jest wizyta w MFC w wyznaczonym dniu, aby otrzymać wyciąg z USRN potwierdzający własność domu.

Ważne: w ramach amnestii dotyczącej letniej rezydencji niemożliwe jest zarejestrowanie mieszkania niezgodnego z normami kodeksu urbanistycznego.

Plany amnestii wiejskiej na Krymie i innych regionach Rosji

Alexander Kulagin (wiceprzewodniczący Zgromadzenia Ustawodawczego w Sewastopolu) ogłosił potrzebę przedłużenia letniej amnestii na Krymie do 2023 r. W szczególności podał następujący komentarz: „w Sewastopolu z wielu obiektywnych i subiektywnych powodów wielu osobom nie udało się ustalić swoich praw do domków letniskowych. Również dlatego, że na starym, wciąż sowieckim miejscu znajduje się stary dom i ani jedno, ani drugie nie jest możliwe do wydania: strona nie może zostać wydana, ponieważ ma dom i dom, ponieważ strona nie jest zaprojektowana ”.

Również premier kraju Dmitrij Miedwiediew opowiedział się za przedłużeniem letniej amnestii. Dał następujący komentarz: „Uważam, że można przedłużyć letnią amnestię do 1 marca 2020 r. Podałem już odpowiednie instrukcje dotyczące przygotowania projektu ustawy federalnej. ”

Podobne inicjatywy obserwuje się w Moskwie i innych miastach Federacji Rosyjskiej. Biorąc pod uwagę te trendy, niektórzy eksperci zalecają, aby nie spieszyć się z projektem domu. Jest prawdopodobne, że za kilka miesięcy procedura rejestracji zostanie ponownie uproszczona. Ale czy tak się stanie? Nieznany

Wizualna tabela zamiast sum

Ta tabela pokazuje wszystkie innowacje amnestii z domków letnich w kwietniu 2019 r .:

Zmieńdo kwietnia 2019 rpo kwietniu 2019 r
Domek letniskowyRodzaj własności gruntów.Nieistniejąca koncepcja. Wszystkie domki letnie są przenoszone do kategorii „działki ogrodowe” lub „ogrodowe”
Uzyskanie pozwolenia na budowęNie wymaganeJest wymagane
Powiadomienie lokalnych władz o zakończeniu budowyNie wymaganeJest wymagane
Zatrudnienie inżyniera katastralnego przy projektowaniu budynkuNie wymaganeJest wymagane

Obejrzyj wideo: Odsłona tablicy Janiny Smoleńskiej w Szczecinie: 11 X 2013 r. (Styczeń 2020).

Zostaw Swój Komentarz