Uraza Bayram 2020

Uraza Bayram (arab. Eid al-Fitr) to duże i długo oczekiwane rodzinne wakacje, które wśród muzułmanów oznacza koniec najcięższego i najdłuższego postu w miesiącu Ramadan. Co wiadomo o tej uroczystości? Kiedy powstał i jak obchodzony jest teraz? Jaka data zaczyna się Uraza Bayram w Rosji w 2020 roku i ile dni to trwa? Jakie obowiązki ma każdy muzułmanin podczas uroczystości i czego powinna odmówić wiara islamska?

Jak powstały wakacje: krótka historia

Uraza Bayram jest również nazywany Świętem Rozmowy, a jego historia rozpoczęła się w 624 r., Za życia proroka Mahometa - założyciela wiary islamskiej. Już w tych odległych czasach celebracja ta stała się symbolem odrodzenia i wzrostu poziomu duchowego wszystkich wiernych tej religii.

Uraza Bayram pod względem znaczenia wśród muzułmanów zajmuje drugie miejsce po Kurban Bayram. Co ciekawe, w zależności od kraju nazywa się go inaczej. W Turcji jest to Sheker-bayram, w Kirgistanie - Orozo Ait, a na wschodzie (w Tadżykistanie) - Eid al-Fitr.

Warto przypomnieć, że podstawą islamu jest pięć filarów (działań), które musi spełnić każdy muzułmanin. Oto one:

ShahadaZasada monoteizmu (monoteizm), wiara w tylko jednego boga Allaha
NamazObowiązkowa modlitwa, która jest wykonywana codziennie pięć razy dziennie przez wszystkich dorosłych członków wiary muzułmańskiej
PostCałkowita i absolutna abstynencja od jedzenia w ciągu dnia w ciągu miesiąca Ramadanu
ZakatRodzaj podatku na rzecz biednych i biednych, który każdy bogaty muzułmanin musi płacić rocznie (do 2,5% dostępnej nieruchomości)
HadżdżPielgrzymka do Mekki, którą każdy muzułmanin powinien odbyć przynajmniej raz w życiu

Kiedy obchodzony jest w 2020 roku?

Możesz ustalić, kiedy Uraza Bayram jest obchodzony za pomocą kalendarza księżycowego. To on określi początek i koniec triumfu w nadchodzącym roku.

W 2020 r. Rozpoczyna się w niedzielę wieczorem 24 maja i kończy wraz z nadejściem nocy we wtorek 26 maja.

W Rosji święto obchodzone jest pewnego dnia, który władze lokalne deklarują dzień wolny, to znaczy nie pracownika. W niektórych krajach świata, takich jak ZEA i Katar, Uraza Bayram jest obchodzony przez trzy dni.

Zwyczaje i tradycje obchodów

Przygotowanie do wakacji rozpoczyna się na kilka dni przed uroczystością. Czysty dom, czysty dziedziniec, zaktualizowane meble, kupowanie nowych ubrań - to najważniejsze zwyczaje i tradycje, których należy przestrzegać w każdej rodzinie.

Ponadto warto gromadzić prezenty dla wszystkich członków rodziny, biorąc pod uwagę krewnych, którzy mieszkają daleko, ale w te wakacje zamierzali odwiedzić swoje rodzinne gniazdo. Przygotowania potraw, które mają być podawane na stole, są również przygotowywane z wyprzedzeniem.

Rankiem pierwszego dnia wakacji mężczyźni umyci, sprytni i posmarowani kadzidłem udają się do meczetu na wspólną rytualną modlitwę. Pod koniec nabożeństwa i kazań mufti lub imama wszyscy idą do domu i siadają, aby zjeść. Po święcie muzułmanie udają się na cmentarze, aby odwiedzić groby zmarłych krewnych, a także miejsca, w których znajdują się groby świętych. Po zakończeniu obowiązkowych rytuałów rozpoczyna się czas prawdziwej celebracji.

Świąteczny stół

Ponieważ w tradycji muzułmańskiej poczta się skończyła, przy tej okazji podaje się bogaty stół z mnóstwem obfitych i wysokokalorycznych potraw. Tego dnia nie ma zakazów gastronomicznych. Główne dania na stole to:

 • Rosół jagnięcy i zupy.
 • Pieczeń, pilaw z dodatkiem wołowiny lub baraniny.
 • Dania z ryb
 • Przekąski i sałatki z mięsem.
 • Naleśniki i słodkie wypieki.
 • Świeże owoce.

Każdy kraj ma swoje kulinarne priorytety, ale spożycie alkoholu przez tradycję jest wszędzie ograniczone tylko do czerwonego wina i z umiarem.

Jak zauważono w Rosji?

Pomimo faktu, że przedstawiciele wiary muzułmańskiej w całej Rosji będą świętować Uraza Bayram, święto to otrzymało oficjalny status świąteczny w Rosji tylko w tych regionach, w których społeczności muzułmańskie (ummah) są największe. To jest:

 • Czeczenia
 • Dagestan
 • Adygeja
 • Baszkortostan
 • Tatarstan
 • Krym
 • Kabardino-Balkaria
 • Inguszetia

Obchody rozpoczynają się o wschodzie słońca, kiedy po zakończeniu kąpieli muzułmanie w czystych ubraniach przechodzą z meczetu do uroczystej mszy z okazji zakończenia postu.

Wydarzenia w Moskwie

Stolica Rosji nie pozostaje w tyle za regionami pod względem spotkania i świętowania święta Uraza Bayram na odpowiednim poziomie. Meczet Katedralny w Moskwie przy alei Mira jest głównym miejscem wszystkich muzułmańskich świąt. Poranna modlitwa po adhan (wezwanie do modlitwy obowiązkowej) odbywa się również w następujących miejscach kultu:

 1. Meczet pamięci na wzgórzu Poklonnaya.
 2. Historyczny meczet na Wielkich Tatrach.
 3. Jardy w Otradnoye.

Każdego roku nie tylko główny mufti duchowej dyrekcji muzułmanów Rosji Ravil Gaynutdin, ale także rosyjski prezydent Władimir Putin i moskiewskie środki Siergiej Sobianin zwracają się do muzułmanów z okazji tego dnia.

Łączna liczba uczestników obchodów Uraza Bayram w 2019 r. Wyniosła ponad 250 tysięcy osób.

Obowiązki i zakazy muzułmanów na wakacjach

Ramadan, miesiąc poprzedzający Uraza Bayram, który trwa 36 dni, jest również nazywany okresem próbnym dla wierzących w Allaha. W tej chwili zabronione są następujące działania:

 1. Spożywanie alkoholu i papierosów.
 2. Stosowanie leków w postaci tabletek lub proszków.
 3. Bliskość małżeńska w ciągu dnia.
 4. Nadużycie jedzenia.

Od momentu urlopu wszystkie poprzednie zakazy są anulowane. Ale natychmiast pojawiają się obowiązki, między innymi:

 • Pokuta i przemyślenie ścieżki życia.
 • Pojednanie urażonych i walczących stron.
 • Odwiedzanie starszych krewnych.
 • Zwiedzanie cmentarzy.
 • Obowiązkowa organizacja charytatywna (sadakat lub zakat al-fitr).
 • Oferta gości dla wszystkich gości w domu.

Odwiedzając groby zmarłych krewnych, nie ma zwyczaju wielkiej rozpaczy i płaczu, ponieważ Uraza Bayram to radosne święto, a nie dzień smutku.

Życzenia świąteczne

Przez cały czas, gdy trwa Uraza Bayram, głównym pozdrowieniem jest: „Eid Mubarak!”, Co po arabsku oznacza „Błogosławiona uczta”.

Nowoczesne życzenia świąteczne dostosowane do realiów życia. Mają zarówno poetycką formę, jak i wyrażają się w prozie. Jako opcja:

Uraza Bayram przybył, gratulacje

Niech Allah usłyszy wasze modlitwy.

Życzę zdrowia, powodzenia i szczęścia

A w swoim sercu tęsknisz za miłością.

Niech świąteczny stół będzie pełny

Twoje mieszkanie będzie miało światło i komfort.

Pozwól swojej rodzinie zachować zdrowie

A w domu żyje dobro i bogactwo.

Główną esencją święta Uraza Bayram przez wiele stuleci jest modlitewny wyraz wdzięczności Allahowi za pomoc w utrzymaniu osoby na długim stanowisku, które jest trzecim filarem islamu. Allah jest także wdzięczny za możliwość dokonywania czynów charytatywnych, pojednania za grzechy i błędy życiowe. Celebracja ta jest także czasem miłosierdzia i pomocy, którą każdy wierzący musi iść, aby jego post i wszystkie modlitwy zostały zaakceptowane przez Allaha ...

Obejrzyj wideo: Uraza bayram Sanktpetirburg (Kwiecień 2020).

Zostaw Swój Komentarz