Przebaczenie niedziela 2020 wśród prawosławnych

Niedziela Przebaczenia (Tydzień Sera) jest dniem koronującym przygotowania wierzących do nadejścia odpowiedzialnego i długiego okresu abstynencji, zwanego Wielkim Postem. Przeprosiny, pokuta i korekta są głównymi zasadami tego święta dla wszystkich prawosławnych chrześcijan. Jakie to święto i kiedy będzie obchodzone w 2020 roku? Co musisz wiedzieć o tym dniu, aby nie naruszać kanonów kościoła? Jak nauczyć się przepraszać i wybaczać bez urazy w sercu?

Niedziela przebaczenia: co za wakacje?

Niedzielny dzień przebaczenia pochodzi z czasów starożytnego Egiptu, sięgających wieków V-VI. Dlatego, aby dowiedzieć się bardziej szczegółowo, jakie święto obchodzone jest w przeddzień Wielkiego Postu, musisz trochę zagłębić się w historię.

Według legendy narodziny dnia powszechnego przebaczenia pojawiły się w klasztorach. Każdego roku, w przeddzień przedświątecznego postu, mnisi pielgrzymowali przez puste miejsca, aby przygotować się na Wielkanoc samotnie w szczerych i szczerych modlitwach. Ponieważ istniało ryzyko, że nie wrócą, a było to z wielu powodów, nowicjusze klasztorów pożegnali się duchowo ze swoimi braćmi przed odejściem, prosząc ich o przebaczenie. Fakt ten posłużył za początek niedzieli Przebaczenia.

Od czasów starożytnych w Rosji odbywał się rytuał pobożnej pokory: władcy prosili o wybaczenie od poddanych, a u władzy przeprosili biednych i pozbawionych środków do życia.

Jaka data obchodzona jest w 2020 roku?

W kalendarzu kościelnym nie ma ściśle wyznaczonego dnia, na który przypada Niedziela Przebaczenia, ponieważ celebracja ta jest bezpośrednio związana z Wielką Wielkanocą. Można ustalić arytmetycznie, kiedy to święto będzie obchodzone w 2020 roku. Ale czy warto wykonywać obliczenia, jeśli wszystko jest już dla nas brane pod uwagę.

Tak więc Wielkanoc w 2020 roku przypada 19 kwietnia, Wielki Post, który trwa siedem tygodni, zaczyna się 2 marca, więc data, w którą przypada Niedziela Przebaczenia w 2020 roku, to 1 marca.

Przebaczenie Niedziela, Wielki Post i Wielkanoc w 2020 r. - 2024

Wydarzenie20202021202220232024
Przebaczenie niedziela1 marca14 marca6 marca26 lutego17 marca
Wielki Post02.03-18.0415.03-01.0507.03-23.0427.02-15.0418.03-04.05
Wielkanoc19 kwietnia2 maja24 kwietnia16 kwietnia5 maja

Jak obchodzi się prawosławie?

W Rosji ostatnim dniem przed post-wielkanocnym postem jest kulminacja Tygodnia Pancake, podczas którego odbywa się główny rytuał obchodów - palenie wizerunku Mareny, symbolu zimy. Takie działania prawosławnych są uważane za odrodzenie niewłaściwych tradycji pogańskich, dlatego są grzeszne. Uspokojenie ciała i duszy podejściem postu jest konieczne w ciszy, pokoju i wzajemnym przebaczeniu zniewag.

Przebaczenie jest pobożnym zwyczajem praktykowanym przez wszystkich wyznawców prawosławia w całym kraju od czasów starożytnych. Kto powinien prosić o przebaczenie? Tak, wszyscy Może to być:

 • Członkowie rodziny
 • Bliscy i dalsi krewni
 • Przyjaciele
 • Sąsiedzi
 • Współpracownicy
 • Zwykli znajomi

Wcześniej tego dnia rodzina siedziała przy stole siedem razy od liczby tygodni zbliżającego się postu. Przestrzeganie takiej tradycji według legendy zapewniało wygodne życie przez pozostałą część roku.

Zakon kultu

Terminologią kościelną tego święta jest Pamiętanie o wygnaniu Adama. Jeśli liturgia jest odprawiana rano wraz z czytaniem fragmentów Kazania na Górze Chrystusa, to wieczorne nabożeństwa wraz z przypomnieniem o grzechu pierworodnym obejmują również specjalny obrzęd przebaczenia. Duchowieństwo kościoła idzie do parafian z ołtarza i prosi ich o przebaczenie za zniewagi i żal. Wszyscy, którzy są w kościele, przepraszają księdza w odpowiedzi. Takie działanie nie powinno mieć formalnego charakteru wykonywania zwyczajów kościelnych. Trzeba szczerze i z serca wybaczyć.

Wieczorna służba Tygodnia Serów jest tak naprawdę pierwszą nabożeństwem Wielkiego Postu. Zmienia się w nim dekoracja świątyni: analogi są ozdobione czarnymi lub fioletowymi szatami, a kapłani ubrani są w ciemne stroje.

Wiara i oznaki wakacji

Znaki pogodowe tego dnia nie są liczne, ale nadal warto je sprawdzić:

 1. Jaka jest pogoda na ten dzień, więc będzie w Wielkanoc.
 2. Słoneczna pogoda - do upalnego lata.
 3. Bezchmurne niebo obiecuje dobre zbiory.
 4. Deszcz - do dobrych zbiorów grzybów.

W starożytności, w ostatnim dniu Ostatki, czyli w Niedzielę Przebaczenia, młode dziewczyny upiekły naleśniki, z których pierwsze zadecydowały o ich kobiecym losie w najbliższej przyszłości. Oto kilka przekonań na ten temat:

 1. Cholera łatwo przewraca się na patelni - w tym roku małżeństwo, a jeśli utknie - wtedy kolejne trzy lata będą musiały „gotować u dziewcząt”.
 2. Liczba dziur na naleśniku wskazywała liczbę potomstwa przyszłej rodziny.
 3. Rumieniec naleśnika przewidywał zdrowie, a blady kolor wskazywał na zbliżające się problemy zdrowotne.
 4. Los dziewczyny będzie szczęśliwy, jeśli wszystkie naleśniki, które wypieka, zostaną szybko zjedzone.

Czego nie możesz zrobić: ograniczenia i zakazy

Przede wszystkim tego, czego nie należy robić w tym dniu, jest odmowa przebaczenia, ponieważ święto to jest uważane za dzień wzajemnej pomocy i wsparcia. Jeśli nadal odczuwa się duży ciężar gniewu i bólu psychicznego, wówczas w odpowiedzi na prośbę o przebaczenie należy odpowiedzieć „Bóg przebaczy!”. Warto również odmówić wykonywania prac domowych i rolniczych. Wynika to przynajmniej z faktu, że święto przypada w niedzielę.

Tego dnia mięso i produkty mleczne nie są już spożywane, dozwolone jest tylko skromne jedzenie. Ponadto istnieje opinia, że ​​nie należy angażować się w alkohol w tym dniu, ponieważ ciało powinno być przygotowane na długi okres abstynencji gastronomicznej.

Jak przeprosić?

Sam fakt wybaczenia nie jest natychmiastowym i natychmiastowym działaniem. Rzeczywiście, daleko od zawsze zniewag natury psychologicznej, fizycznej lub moralnej, które spowodowały rany psychiczne osoby, nie można wyleczyć w ciągu kilku minut. Chociaż z drugiej strony wybaczenie nie oznacza usprawiedliwienia i zapomnienia, po prostu istniejące emocje z pragnieniem zemsty mogą stopniowo zanikać ... W takim przypadku osoba może po prostu zacząć odpędzać gniew, negatywne myśli i emocje w stosunku do wroga. Umiejętność proszenia o wybaczenie i umiejętność usprawiedliwienia, puszczenie głęboko zakorzenionych zniewag z serca czyni osobę silniejszą moralnie i psychicznie.

Przebaczenie lub przeprosiny są często bardzo trudne, ponieważ jeśli na głowie znajduje się „korona”, to niewiarygodnie uniemożliwia ci ustępstwa i przyznanie się do grzechów. W przypadku psychicznego otępienia, które uniemożliwia przeprosiny osobie osobiście, możesz skorzystać z nowoczesnych środków komunikacji, takich jak wiadomości SMS. Będzie to znacznie prostsze, a może nawet bardziej wydajne. Jeśli otrzymano pozytywną odpowiedź, w przyszłości można nawiązać dość dobry związek z byłym wrogiem.

Wkraczając w Wielki Post, jednym z jego obowiązkowych wymagań jest pojednanie i przebaczenie. Należy pogodzić się z wrogami i wybaczyć ich przestępcom. Tylko w tym przypadku możliwa będzie duchowa jedność z Bogiem, która pomoże przejść trudny czterdziestodniowy okres światowych ograniczeń na drodze do jasnego święta Zmartwychwstania Chrystusa.

Gratulacje z okazji niedzieli przebaczenia

W niedzielę przebaczenia gratulacje są czysto symboliczne, ponieważ główny nacisk kładziony jest na przeprosiny. Gratulacje można przekazać osobie ustnej podczas osobistego spotkania, a także przesłać w formie wiadomości SMS, kart tematycznych lub animowanych zdjęć na telefon komórkowy.

Poezja poświęcona jest również tej uroczystości:

„Wybaczam wszystkim, którym nie można wybaczyć,
Kto oczernił moje drogi.
Pan nauczał: „Nie bądźcie surowi wobec swoich bliskich.
Tak czy inaczej, ziemia pojedna cię ze wszystkimi. ”(Andrey Dementiev)

W niedzielę przebaczenia wierni mogą rozpoznać fakt, że nie można pogodzić się z niewidzialnym Bogiem, jeśli istnieje prawdziwa wrogość. Jedynie pojednanie z krewnymi, sąsiadami i przyjaciółmi, a także przebaczenie tym, którzy zdecydowali się przeprosić w tym dniu, umożliwia każdemu prawosławnemu z czystym sumieniem i czystą duszą wkroczyć w okres Wielkiego Postu.