Świąteczny post 2019-2020

Post przed świętami Bożego Narodzenia jest jednym z czterech wielodniowych postów poświęconych oczyszczaniu ciała i duszy przed największymi świętami. W tym okresie chrześcijanie na całym świecie starają się spowiadać, odpokutować za grzechy, oczyścić się z namiętności i zmniejszyć potrzeby cielesne. Wszystko to ma na celu spotkanie Narodzenia Pańskiego z jasnymi duszami i nie odwrócenie uwagi od tego wielkiego wydarzenia nie światową próżnością.

Świąteczny post: historia, znaczenie i ograniczenia prawosławia

Ważne jest, aby pamiętać, że post jest daleki od diety, a jego celem nie jest udowodnienie sobie i innym, że jesteś w stanie przeciwstawić się ograniczeniom, ale zbliżenie się do Pana, przekierowując swoją siłę z zadowalania ciała na duchowy komfort i światło. Celowi temu służy ograniczenie żywności - jako jedno z narzędzi i nic więcej. Oprócz odżywiania należy monitorować swoje działania i słowa, myśli i uczucia, ponownie oceniać priorytety życiowe oraz ogólnie zmieniać harmonogram i styl życia, usuwając nadmiar blichtru przed prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia.

Jaką datę zaczyna się i kończy zimowy post w latach 2019-2020?

Podobnie jak Wielki Post przed Wielkanocą, Wielki Post nazywany jest Czternastym Dniem, ponieważ trwa 40 dni. Oznacza to, że u prawosławnych rozpoczyna się 28 listopada, dokładnie 4 tuziny dni przed 7 stycznia, w Boże Narodzenie. 2020 nie będzie wyjątkiem, wierzący, jak zawsze, będą przestrzegać postu od 28.11 do 6.01 (Wigilia Bożego Narodzenia).

Jednak nie zawsze tak było: pierwsi chrześcijanie pościli tylko przez 7 dni, a nowoczesny czas trwania abstynencji został przyjęty na soborze w 1166 r.

Drugie imię postu Narodzenia to Filipow, nazwany na cześć apostoła upamiętnionego w dniu konspiracji, 27 listopada.

Ograniczenia dietetyczne: które pokarmy są zakazane

Istotą ograniczeń na stole jest poświęcenie minimum uwagi, czasu i pieniędzy na jedzenie, przekierowując wszystkie siły do ​​duchowego samodoskonalenia. Dlatego najważniejsze jest uchwycenie sedna: nie jeść dużo i wykwintnie, ale jeść tak prosto, jak to możliwe, tylko w celu utrzymania siły fizycznej, bez niechęci, ale także nie w celu czerpania przyjemności z tego procesu.

Jak w każdym poście, przed świętami Bożego Narodzenia nie wolno jeść zwierząt i ich produktów:

 • Produkty mięsne - od kawałka fileta dowolnego zwierzęcia lub ptaka po kiełbasę, smalec i smalec.
 • Nabiał, w tym masło.
 • Jajka i wszystko, co gotuje się z ich udziałem - przede wszystkim pieczenie.

Podobnie jak przez cały rok alkohol jest zakazany - z wyjątkiem niewielkiej ilości wina w święta.

Co możesz zjeść w ciągu dnia - po harmonogramie

Surowość świątecznego postu jest niska, ale stopniowo wzrasta pod koniec. W tym czasie dość często dozwolone jest nie tylko gorące jedzenie z olejem, ale także ryby, a nawet wino. Menu zależy od dnia tygodnia, a także zmienia się w różnych okresach postu i świąt:

 • W środy i piątki zawsze zaleca się suche jedzenie, czyli tylko surowe jedzenie roślinne bez oleju. To są dni sałatek warzywnych i owocowych, ziaren porośniętych, orzechów i suszonych owoców, wody i soków. Wyjątkiem jest środa 4 grudnia 2019 r. W tym dniu dozwolone jest nie tylko gorące jedzenie, ale także ryby - na cześć wprowadzenia do Kościoła Najświętszej Maryi Panny.
 • W poniedziałki do dnia Świętego Mikołaja można gotować na gorąco z olejem roślinnym - dodaje się zupy warzywne, gulasze, płatki zbożowe, smażone ziemniaki. Ponadto, od 20 grudnia do 2 grudnia, olej jest wykluczony, aw ostatnich dniach w poniedziałki powinieneś również przejść na suche jedzenie.
 • We wtorek i czwartek są również dni gorącego jedzenia z olejem, a nawet ryby są dozwolone do 20 grudnia.
 • W weekendy dozwolone są nie tylko gorące potrawy z masłem, ale także ryby i wino. Jednak od 2 stycznia powinieneś całkowicie porzucić rybę.
 • Ostatniego dnia, 6 stycznia, tylko woda i trochę chleba są pobłogosławione wzrostem pierwszej gwiazdy. Wieczorem serwowana jest bogata, ale na czczo uroczysta kolacja. Obowiązkowym daniem na tej kolacji jest kutia - słodki ryż lub pszenica z miodem, suszone owoce, orzechy.

Jak widać, ten post, choć tak długi jak Wielki, pozwala jednak na znacznie mniej surowe ograniczenia dotyczące żywności.

Kalendarz żywności przed świętami dla świeckich

Wyżej opisana dieta na czczo jest obowiązkowa dla mnichów i duchowieństwa, ale często jest zabroniona dla zwykłych ludzi. Jeśli możesz trzymać się tych zasad przez wszystkie 40 dni i nie denerwować się, nie być zły i nie być dumnym z takiego osiągnięcia - świetnie, szybko w tym harmonogramie. Jeśli nie, uzgodnij miarę postu ze swoim opatem w świątyni.

Z reguły świeckie jedzenie na sucho nie jest wymagane - wystarczy porzucić mięso, nabiał i jajka. Od 2 stycznia (tylko w ciągu ostatnich 5 dni) wskazane jest całkowite porzucenie ryby.

Dla większości prawosławnych najtrudniejsza jest post w sylwestra. Warto jednak pamiętać, że pod zakazem nie tylko bogaty stół z mięsem, galaretowanym mięsem, oliwą i serem, ale także ogólnie hałaśliwe imprezy, bezczynne rozmowy i ogólnie rozrywka. Spotkaj Nowy Rok w bliskim gronie rodzinnym, na pouczającą rozmowę, bez telewizora, a na stole mogą się znaleźć pyszne i różnorodne dania warzywne i owocowe, ryby, grzyby, kompoty i bardzo mało wina.

Czego nie można zrobić podczas postu?

Ze względu na ten fakt post nie powinien być traktowany jako dieta, odrzucenie niektórych pokarmów. Celem postu jest duchowe oczyszczenie, dlatego abstynencja od jedzenia przesądza o abstynencji od złych słów, czynów i myśli. Aby zbliżyć się do Boga i pozbyć światowych namiętności, szybko i kompleksowo:

 1. Postępuj zgodnie z językiem, najczęściej grzeszy: unikaj przekleństw, plotek, kłótni, oszczerstw, skarg, nie obrażaj innych. Ogólnie rzecz biorąc, mów rzadziej i krótko, tylko tak naprawdę - nie rozmawiaj.
 2. Myśli i uczucia: staraj się nie złościć, nie obrażać, nie smucić, nie poddawaj się dumie i ambicji, zachowaj pokorę i umiarkowanie pozytywne nastawienie.
 3. Nogi i dłonie: zamiast chodzić do miejsc rozrywki, lepiej iść i pomagać potrzebującym krewnym i przyjaciołom, w szkole z internatem lub w schronisku dla zwierząt - poświęć czas i wysiłek na cele charytatywne, częściej chodź do kościoła.
 4. Powstrzymaj się od bezczynności, bezczynności, uroczystości, zwłaszcza hałaśliwych. W tej chwili lepiej jest zastanowić się nad swoim życiem i wartościami, modlić się, pomyśleć o tym, czy robisz coś złego.
 5. Porzuć intymność. Jeśli jednak jesteś w związku małżeńskim, taka decyzja musi zostać podjęta za obopólną zgodą, aby nie wywoływać kłótni i zniewag.
 6. Ograniczenia dotyczące żywności - jedna ze stron postu, ale dalekie od najważniejszych. Staraj się jeść nie tylko bez mięsa i mleka, ale tak tanio i prosto, jak to możliwe, aby spędzać czas nie przy kuchence i stole, ale na modlitwie i pomagać innym.

Jak boskie nabożeństwa odprawiane są w Moskwie tego czternastego roku?

Zgodnie z statutem rosyjskiego Kościoła prawosławnego rodzaj nabożeństw w okresie świątecznego postu ma prawo samodzielnie określać rektora kościoła. Tak więc część kościołów służy jako zwykły codzienny porządek, a reszta - Wielki Post, jak przed Wielkanocą.

Zakaz wesela na czczo jest wspólny dla wszystkich, ale czytanie akatystów pogrzebowych jest nie tylko dozwolone, ale także mile widziane.

Jaka jest różnica między stanowiskiem katolików?

Kościół katolicki używa innego kalendarza, wszystkie święta obchodzone są w starym stylu. Dlatego świętują Boże Narodzenie 25 grudnia, a poszczą tylko w niedziele, 4 tygodnie przed świętami. Kościół katolicki jest ogólnie mniej wymagający od powstrzymywania się od jedzenia, ale jeszcze większą uwagę przywiązuje do duchowego oczyszczenia i oświecenia.

Obejrzyj wideo: Taktyczna strzelanka, która obiecuje wiele. FLESZ 8 marca 2019 (Listopad 2019).