Dzień Książki dla Dzieci 2020

Książka jest najlepszym źródłem wiedzy zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Szczególną rolę w rozwoju i wychowaniu osobowości odgrywają świadczenia dla dzieci, które jednocześnie pełnią 2 funkcje: rozrywkową i edukacyjną. Właśnie dlatego Dzień Książki dla Dzieci 2020 jest uważany za jedno z najważniejszych wydarzeń w procesie uczenia się. W tym artykule poznasz jego tradycje, główne zadania, a także sposoby prowadzenia uroczystości.

Dzień Książki dla Dzieci - historia wakacji

2 kwietnia - wyjątkowy dzień dla wszystkich pisarzy, bibliotekarzy i pisarzy dla dzieci. 2 kwietnia urodził się naprawdę wielki gawędziarz Hans Christian Andersen. I właśnie w tym dniu postanowiono spędzić dzień książek dla dzieci na całym świecie. Związek między tymi dwoma wydarzeniami nie jest zaskakujący, ponieważ Andersen jest słusznie uważany za najlepszego pisarza dla dzieci, których prace podobają się zarówno pierwszoklasistom, jak i uczniom średniego szczebla.

Uroczystość odbyła się po raz pierwszy w 1967 roku. Inicjatorem jego organizacji była Rada Literatury Dziecięcej - IBBY. Pomysł został natychmiast podchwycony przez wiele krajów na całym świecie. I nie jest to zaskakujące, ponieważ książki dla dzieci są integralną częścią procesu edukacyjnego, który wcześniej pozostawiono bez należytej uwagi. W tym samym roku obchody odbyły się w Rosji (w niektórych instytucjach edukacyjnych).

Dziś dzień książki odbywa się nie tylko w Federacji Rosyjskiej, ale także na Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie i nie tylko. W festiwalu biorą udział głównie młodzi studenci. Format i skala uroczystości zależy od wielu czynników. Istnieje wiele opcji tego wydarzenia. Niektóre z nich są proponowane poniżej.

Kiedy święto będzie obchodzone w 2020 roku?

Wcześniej było powiedziane, jaka będzie data wakacji. Dostaje się 2 kwietnia - czwartek. Z reguły w te dni odbywają się w szkole przerwy wiosenne. Ale to nie znaczy, że obchody tego wydarzenia nie będą miały miejsca. Przeciwnie, wakacje pomogą urozmaicić weekend dzieci, sprawiając, że:

 • bardziej interesujące (uroczystość musi odbyć się w oryginalnym formacie);
 • bardziej pouczające (każde wydarzenie zapewnia chłopakom nowe przydatne informacje);
 • bardziej ekscytujące (dzieci zawsze muszą wziąć coś wolnego czasu, co jest więcej niż wystarczające na wakacjach).

Świętowanie wakacji nie jest konieczne w czwartek. Możesz to zrobić drugiego dnia, najbardziej odpowiedniego dla danego wydarzenia. Organizatorzy mają tydzień na świętowanie.

Kto świętuje dzień książki dla dzieci i kto jest gospodarzem uroczystości?

Święto wszystkich książek dla dzieci w każdej instytucji edukacyjnej jest obchodzone:

 • Przedszkola;
 • Szkoły, liceum, sale gimnastyczne;
 • Biblioteki

Rolą organizatora jest kierownictwo instytucji, a także jej pracownicy. Najczęściej dzień książki dla dzieci odbywa się w bibliotece, która jest uważana za centralny link w całej literaturze. To jej pracownicy organizują ciekawy i pouczający program dla dzieci poświęcony temu wydarzeniu.

Ponadto uroczystość jest możliwa w księgarni. Ponadto w instytucjach komercyjnych nie jest to procedura obowiązkowa, a jedynie dobrowolna. Jednak odpowiednio przygotowany program niekiedy zwiększa zainteresowanie kupujących, co pozytywnie wpływa na zysk. Dlatego ominięcie księgarń w tym dniu nie jest tego warte - najprawdopodobniej chłopaki będą mieli ciekawy i ekscytujący program.

Cel, cele i tradycje obchodów książki dla dzieci w 2020 r

Dzień Książki dla Dzieci 2020 to nie tylko święto, którego celem jest udekorowanie nudnych wakacji dzieci. To wydarzenie, które realizuje swoje cele. Główne z nich to:

 • Popularyzacja literatury wśród młodych czytelników;
 • Zapewniając dzieciom możliwość spotkania się z pisarzem dziecięcym, przedyskutuj z nim interesujące kwestie;
 • Przyciągając uwagę rządu, prasę na potrzebę rozpowszechniania literatury dziecięcej wśród młodszego pokolenia;
 • Zapoznanie dzieci z nowoczesnymi i klasycznymi dziełami, ich postaciami;
 • Rozwijanie kreatywności czytelników.

Dzieła literackie, które są integralną częścią wydarzenia, pomagają dzieciom badać otaczający ich świat i nauczyć się, jak prawidłowo wchodzić w interakcje w społeczeństwie. Ponadto prawie każdemu wydarzeniu towarzyszy pisarz dziecięcy, który jest w stanie wiele powiedzieć dzieciom o tworzeniu bajek, ich projekcie, wydaniu.

Dzień Książki dla dzieci w przedszkolu / szkole / bibliotece - czy są jakieś różnice w przebiegu imprezy?

Wydarzenie w szkole, przedszkolu, bibliotece lub księgarni skierowane jest przede wszystkim do małych dzieci. We wszystkich instytucjach obchody powinny być żywe, pouczające i ekscytujące. Kluczową różnicą jest sposób trzymania i możliwość świętowania. To od miejsca wakacji zależy jego skala i format. Te czynniki i możliwości (materialne i fizyczne) wpływają na organizatorów.

Rola i miejsce biblioteki w obchodach dnia książki dla dzieci

Główną lokalizacją na spędzenie dnia książek dla dzieci w przyszłym roku (jak poprzednio) będzie biblioteka. Bibliotekarze muszą:

 • W celu zwiększenia (wzmocnienia) zainteresowania literaturą wśród dzieci;
 • Dać dzieciom możliwość wyrażenia opinii na temat konkretnego dzieła, a także wykazać się kreatywnością;
 • Nauczenie odwiedzających właściwego sposobu obchodzenia się z książkami i wyjaśnienie, dlaczego ostrożne obchodzenie się z papierowymi kopiami jest tak konieczne;
 • Aby zainteresować dzieci i zmotywować je do przeczytania przypisanych im prac w celu obowiązkowego zapoznania się z nimi podczas wakacji.

Wszystkie te zadania są realizowane dzięki odpowiednio zaprojektowanemu programowi rozrywkowemu i edukacyjnemu. Ważna w tym przypadku jest zachęta chłopaków. Możliwość otrzymania nagrody zwiększa zainteresowanie dzieci i pozwala im zrozumieć istotę tego, co się dzieje. Najlepszą opcją na prezent mogą być małe książki lub broszury informacyjne.

Opcje obchodów Światowego dnia książki dla dzieci

Istnieje ogromna liczba opcji organizowania Dnia Książki w 2020 r. (2 maja - czwartek) w Moskwie i innych regionach. Różnią się głównie miejscem uroczystości:

W szkole (gimnazjum / liceum)Produkcja muzyczna, sceny słynnego dzieła dzieci;

Quiz, KVN.

W przedszkoluOrganizacja poranka;

Wprowadzenie gier z fabułą słynnych bajek.

W biblioteceZwiedzanie pokoju dziecięcego;

Zapoznanie dzieci z dziełami wybitnych pisarzy naszych czasów;

Przeprowadzanie konkursów.

W księgarniWystawa popularnych książek dla dzieci;

Animatorzy zaproszeń.

Każdemu wydarzeniu, jeśli to możliwe, powinno towarzyszyć zaproszenie do pisarzy. Wskazane jest, aby najpierw (w klasie literatury) zapoznać uczniów z pracami przyszłego gościa wakacji. Pozwoli im to lepiej zrozumieć pracę pisarza, a także zadać mu pytania, które pojawiły się podczas czytania pracy.

Dalsze wsparcie wyników imprezy lub tradycji rodzinnych

Wydarzenia, które miały miejsce w dniu książek dla dzieci, zawsze powodują pewien twórczy przełom wśród dzieci, ostre pragnienie studiowania literatury i rozwijania myślenia. W tej chwili najważniejsze jest wspieranie potencjału, który otworzył się u dziecka. Rodzice będą kontynuować rozmowę o pisarzach dziecięcych w domu. Ponadto wspólne czytanie utworu będzie skuteczne.

Dalsze pragnienie literatury przez dziecko zależy w dużej mierze od rodziny. Tylko rodzice, bracia i siostry mogą zaszczepić w nim miłość do dzieł. Aby to zrobić, wystarczy uczynić dobrą tradycję wspólnym czytaniem, pójściem do księgarni lub przedyskutowaniem bajki czytanej przez dziecko.

Obejrzyj wideo: BACK TO SCHOOL Bullet Journal - Planowanie 20192020 (Grudzień 2019).