Eurowizja 2020

Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 odbędzie się w Holandii. Pod koniec ostatniego koncertu w Tel Awiwie Holender Duncan Lawrence wygrał piosenką „Arcade”. Obecnie o udział zgłosiło się 20 krajów. Niektóre szczegóły dotyczące organizacji wydarzenia są już znane.

Trochę o konkursie w Izraelu, wyniki

W Lizbonie piosenkarka Neta Barzilai wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 2018. Pomimo podejrzenia plagiatu i prowokacyjnego wyboru miasta Jeruzalem Izrael otrzymał prawo do gospodarza. Ze względu na skandal miasto zdecydowało się na Tel Awiw. Miejsce koncertu było jednym z obiektów kompleksu Expo. W konkursie wzięło udział 41 krajów. Po dwóch półfinałach o zwycięstwo walczyło 26 wykonawców.

Ostateczne wyniki, pięciu zwycięzców

Kraj, wykonawcaPunkty obserwatoraPunkty Jury
1Holandia, Duncan Lawrence261231
2Włochy, Mamud253212
3Rosja, Siergiej Łazariew244125
4Szwajcaria, Luca Henny212148
5Norwegia, KEiiNO29147

Ponadto finaliści otrzymali nagrodę Marcel Besancon w trzech kategoriach:

 • „Najlepszy artysta” - Australia, Kate Miller-Heidke;
 • „Najlepszy kompozytor” - Włochy, Mamud;
 • „Nagroda publiczności” - Holandia, Duncan Lawrence.

Gdzie odbędzie się Eurowizja 2020

Według Wikipedii, Holenderski Fundusz Nadawczy, nawet przed konkursem w 2019 roku, powiedział, że jeśli wygra Duncan Lawrence, kilka miast z rozwiniętą infrastrukturą może zaoferować miejsca spełniające wymagania organizatorów. Wśród potencjalnych miast i miejsc twierdzą:

 • Arnhem - GelreDome Stadium;
 • Amsterdam - centrum wystawowe RAI, stadiony Ziggo Dome i Johan Cruijff ArenA;
 • Rotterdam - Ahoy Arena;
 • Zwolle - Arena Arena MECC;
 • Maastricht - Jsselhallen Arena;
 • Haga - stadiony Samochody Jeans i Malieveld;
 • Centrum kongresowe Utrecht - Jaarbeurs;
 • Leeuwarden - Centrum WTC EXPO;
 • Hertogenbosch - Brabanthallen Exhibition Centre;
 • Enschede - Lotnisko Enschede Twente.

Data wydarzenia

Data i godzina różnią się co roku, ponieważ ważne święta państwowe można obchodzić w krajach, w których odbywa się konkurs. Na przykład w Izraelu 9 maja to Dzień Niepodległości, a 19 maja to Pascha Szeni. Dlatego wydarzenia zostały przełożone na 12-16 maja. Zwykle początek pierwszego półfinału odbywa się w dniach 9-10 maja.

Kraje członkowskie

Do udziału zgłosiło się 20 krajów. Niekompletna lista jest następująca.

Półfinał:

 1. Szwecja
 2. Republika Czeska
 3. Finlandia
 4. Ukraina
 5. Serbia
 6. San marino
 7. Rumunia
 8. Portugalia
 9. Norwegia
 10. Litwa
 11. Izrael
 12. Dania
 13. Gruzja
 14. Belgia
 15. Białoruś
 16. Austria
 17. Australia

Końcowe:

 1. Hiszpania
 2. Niemcy
 3. Holandia

Również tradycyjnie zaangażowany w finały: Wielka Brytania, Francja i Włochy.

Kto pojedzie z Rosji

W ostatnich latach jest to delikatna kwestia dla Rosjan. Po pierwsze, Channel One zorganizował krajowy program selekcji, ale ludzie nie mogli głosować na uczestników. Wybór kandydatów był jury. Od 2017 roku zaczęli wybierać przedstawiciela z Rosji na sesji zamkniętej. Dlatego można tylko zgadywać, kto pójdzie.

Wśród wyraźnych kandydatów w ostatnich latach liderami byli:

Alexander Panayotov

Piosenkarz wielokrotnie wyrażał chęć uczestnictwa w Eurowizji, a także zajmował wysokie pozycje w selekcjach krajowych od 2008 do 2010 roku. Alexander otrzymał także wiele nagród na konkursach muzycznych: „Słowiański Bazar”, „Złoty hit”, „Zostań gwiazdą”, „Artysta ludu”, „Głos”, „ZD Award”.

Manizha

Rosyjsko-tadżycka piosenkarka Manizha Khamraeva jest popularną artystką DIY w stylu pop-artu, etnicznego popu, niebieskookiej duszy i duszy. Szybka popularność pojawiła się dzięki autorskim teledyskom na Instagramie. Obecnie jej kompozycje i filmy są często nadawane w radiu i telewizji.

Egor Creed

Młoda piosenkarka jest bardzo popularna w przestrzeni poradzieckiej. Zdobywca wielu nagród muzycznych: MUSICBOX, „ZD Awards”, „Love Radio Awards”, „RU.TV”, „Muz-TV”, „Golden Gramophone”, „Give Five” i inni. Dzięki swojemu talentowi Yegor mógł odpowiednio zaprezentować Rosja na Eurowizji 2020.

Elena Temnikova

Piosenkarka wystąpiła już na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku jako część grupy Serebro z piosenką „Song # 1”, a następnie dziewczyny zajęły trzecie miejsce. Kariera solowa przyniosła wiele nagród na konkursach muzycznych: „ZD Awards”, „Love Radio Awards”, „RU.TV”, „Song of the Year”, „HEAT Music Awards”, „Sound Track” itp.

Finał na żywo

W Rosji Channel One i VGTRK mają uprawnienia nadawcze. Firmy telewizyjne zgodziły się transmitować na żywo na przemian, rok po roku. W 2019 r. Channel One skorzystał z tego prawa. Dlatego Eurowizja 2020 pokaże VGTRK. Tradycyjnie transmisje na żywo z półfinałów i finałów odbywają się o godzinie 22:00 czasu moskiewskiego.

Obejrzyj wideo: Who should represent Poland at Eurovision 2020? (Październik 2019).