Prognoza dla dolara na 2020 rok

Po spotkaniu światowych liderów w Japonii prognoza dla dolara na 2020 rok dla Rosjan i krajowej gospodarki stała się pozytywna. Rubel już się umacnia, a eksperci są przekonani, że trend ten utrzyma się przez kilka miesięcy.

Najnowsze wiadomości: Jak Moskwa zareagowała na spotkanie G20

Kilka tygodni temu, kiedy ogłoszono spotkanie przywódców USA i Rosji, rubel odnotował krótkoterminowy wzrost. Drugi wzrost na giełdzie w Moskwie nastąpił podczas samych negocjacji, które miały miejsce w Japonii podczas szczytu G20. W rezultacie dolar amerykański i euro spadły, a rubel rosyjski umocnił się.

Według najnowszych wiadomości katalizatorem takich zmian było spotkanie Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, którzy postanowili wznowić negocjacje handlowe. Strony doszły do ​​porozumienia: Amerykanie będą nadal kupować sprzęt Huawei, a Chińczycy - produkty rolne.

„Wielu spodziewało się, że Xi Jinping przedstawi Trumpowi surowe żądania, ale przez pewien czas osiągnięto kompromis, co z pewnością będzie miało bardzo pozytywny wpływ na rubla, który powinien wzrosnąć, a dolar obniżyć”, mówi Sergey Suverov, starszy analityk Firma BCS Premier.

Rosja i Arabia Saudyjska ogłosiły również decyzję o przedłużeniu umów w celu ograniczenia produkcji surowców. Eksperci uważają, że to oświadczenie będzie grało pozytywnie, a ceny ropy zaczną rosnąć.

Ogólnie rzecz biorąc, negocjacje zakończyły się powodzeniem, twierdzą eksperci.

Prognozy ekspertów - ekonomiści krajowi i światowi widzą pozytywny scenariusz dla rosyjskiej gospodarki

Pomimo raczej pozytywnych wyników eksperci zauważają, że postępy w stosunkach między Królestwem Środkowym a Ameryką Północną mogą nie nastąpić z czasem. Jednak chociaż sytuacja ta ma pozytywny wpływ na kurs rubla rosyjskiego.

Światowi eksperci uważają, że rynki zareagują pozytywnie i wszyscy przewidują wzrost ryzykownych aktywów, w tym waluty krajowej. Notowania walutowe powinny reagować umiarkowanie pozytywnie, ale w przyszłości dolar amerykański spodziewa się poważnego spadku. „Drewniane” pozostanie na czarno, co będzie wspierane porozumieniem w sprawie wydobycia czarnego złota.

„W przypadku ryzykownych aktywów - to ogromny plus, ale dla dolara - zdumiewający minus. Można bezpiecznie przewidzieć jego spadek”, mówią w Oandzie.

Ogólnie rzecz biorąc, prognozy ekspertów sprowadzają się do tego, że szczyt w Japonii powinien mieć pozytywny wpływ na rynki wschodzące i wzmocnić ich waluty.

Jak spadł dolar

Dolar północnoamerykański spadł nie tylko wobec rubla i euro, ale także wobec większości innych walut światowych. Jeśli rok temu gospodarka amerykańska wykazywała szybszy wzrost, co wspierało walutę zagraniczną, teraz sytuacja wygląda inaczej. Głównym powodem tego są eksperci nazywający wojnę handlową między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Eksperci zauważają, że wydarzenia z pewnością wpłyną na spowolnienie w amerykańskiej gospodarce i można to zaobserwować już w drugiej połowie roku.

Dynamika kursów USD / RUB (tabela podsumowująca za miesiące drugiego kwartału, dane CBR)

DataOczywiście
1 kwietnia65,4899
8 kwietnia65,2648
15 kwietnia64,2463
22 kwietnia63,7838
29 kwietnia64,6174
6 maja65,2137
13 maja65,3875
20 maja64,5188
28 maja64,5641
3 czerwca65,4132
10 czerwca64,7409
17 czerwca64,2891
24 czerwca62,9045
28 czerwca62,9974

Jeśli mówimy o parze euro / dolara, eksperci przewidują stawkę 1,13 USD w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Do końca roku euro może umocnić się do dolara do 1,15-1,17 USD. W perspektywie długoterminowej euro ma wzrosnąć do 1,2 USD do końca 2020 r.

Czynniki wpływające na notowania globalnych walut

Obecne notowania rubla nazywane są najbardziej umocnionymi w stosunku do dolara od połowy lata ubiegłego roku. Następujące czynniki zwiększają zaufanie do stabilności:

  • Zamiary USA dotyczące rozszerzenia sankcji na kraje produkujące ropę naftową. Może to prowadzić do wzrostu notowań towarów, co z kolei wywrze presję na dolara;
  • oczekiwanie na decyzję Fedu o zmianie stawki klucza. W przypadku spadku dolar również zacznie tracić swoją pozycję;
  • sytuacja wokół wojny handlowej w USA i Chinach.

Jeśli kluczowe stopy Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiego Fed pozostaną niskie, rubel rosyjski będzie nadal umacniał się. Oczekuje się, że w Europie pozostaną one niezmienione, jednak jeśli zostaną podjęte inne decyzje, negatywnie wpłynie to na walutę krajową.

Do czynników negatywnych należą ewentualne wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji lub wzmocnienie istniejących, a także zaostrzenie wojny handlowej. W obu przypadkach rezultatem będzie osłabienie rosyjskiego rubla.

Prognoza analityków - kiedy kupować walutę w Rosji

Wydawałoby się, że rubel nadszedł korzystny okres, ale prognoza analityków jest starannie kierowana przez wiele czynników. Należy również pamiętać, że lato w Rosji, podobnie jak w większości innych krajów, to sezon wakacyjny. A zatem, jeśli Rosjanie planują wakacje za granicą, warto zacząć kupować walutę w małych ilościach, podczas gdy rubel rośnie. Jeśli w wyniku szczytu wojna handlowa Chiny-USA będzie trwała, konflikt z Iranem się pogorszy i nie dojdzie do przełomu w relacjach między Rosją a Ameryką, wówczas globalni inwestorzy powrócą do amerykańskich aktywów, co wpłynie na rubla.

Tymczasem eksperci zauważają napływ kapitału zagranicznego - w czerwcu zaledwie dwa tygodnie inwestycje w obligacje rubla wyniosły około 120 milionów dolarów. Jednak w połowie lipca oczekuje się spadku rubla - dywidendy zaczną się wycofywać. W sumie rekordowy wolumen 2 trylionów rubli zostanie zapłacony za sezon maj-lipiec.

Ministerstwo Finansów jest pewne stabilności, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego oczekuje globalnego kryzysu

Najbardziej pozytywnym scenariuszem jest osiągnięcie przez dolara poziomu 61 rubli w najbliższej przyszłości. Co więcej, może zbliżyć się do psychologicznie ważnego znaku 60 rubli. To jest opinia Międzynarodowego Centrum Finansowego. Ogłosili również negatywny wynik - 63 ruble za dolara. Eksperci zauważają, że waluta zagraniczna osłabnie powoli, ale stale. Jeśli chodzi o ropę, gdy cena wzrośnie powyżej 70 USD za baryłkę, rubel otrzyma znaczne wsparcie.

Rosyjskie Ministerstwo Finansów jest również pewne stabilności krajowych pieniędzy. Departament wyjaśnił, że obecnie nie ma ryzyka, a zmienność rubla jest niższa niż zmienność czarnego złota. Ponadto w ubiegłym roku Rosja stała się światowym liderem w sprzedaży aktywów walutowych, w szczególności dolarów. Jednocześnie zwiększono płatności w alternatywnych walutach, na przykład w RMB. W ten sposób gospodarka staje się bardziej niezależna od dolara amerykańskiego.

Co do drugiej agencji - Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, przewidują początek światowego kryzysu. Co więcej, będzie to związane nie z sektorem finansowym, ale z ogólnym spowolnieniem wzrostu gospodarczego.

Obejrzyj wideo: DOLAR i ZŁOTO (Luty 2020).

Zostaw Swój Komentarz