Narodzenie Chrystusa w 2020 roku

Od czasów starożytnych Boże Narodzenie obchodzono na całym świecie. Jest kochany i oczekiwany nie tylko przez wierzących chrześcijan, ale także przez dzieci, które nie wyobrażają sobie świąt noworocznych bez choinki i prezentów. Drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. Pojawił się w II wieku naszej ery na cześć narodzin Jezusa Chrystusa. Zaczęło się obchodzić w naszym kraju od X wieku. Do 1918 r. Pozostawał najważniejszym świętem zimy.

Historia wakacji

Pierwsza wzmianka o obchodach tego dnia odnosi się do dwustulecia naszej ery. Do czwartego wieku obchodzono je jako święto Objawienia Pańskiego. W połowie czwartego wieku Kościół katolicki zaczął obchodzić dwa święta: Boże Narodzenie i Objawienie Pańskie w różnych momentach. Pierwszy obchodzony był 25 grudnia, a drugi 6 stycznia. Grudniowa data nie została wybrana przypadkowo. W ten sposób Kościół katolicki starał się zastąpić już istniejące i bardzo rozpowszechnione święto od starożytnego Rzymu, związane z przesileniem zimowym i potwierdzające kult Niezwyciężonego Słońca.

Boże Narodzenie przyszło do Rosji z chrześcijaństwem. Nadal obchodzony jest 25 grudnia według kalendarza juliańskiego lub 7 stycznia według kalendarza gregoriańskiego. Wakacje w naszym kraju również przeszły wiele zmian. Na przykład w 1929 r. Przestało to być święto państwowe i dzień wolny od pracy. Choinka z nią związana stała się atrybutem świąt noworocznych. Najpierw był dozwolony dla dzieci, a następnie Nowy Rok został zalegalizowany dla dorosłych. Stało się to w 1947 roku, kiedy Nowy Rok był dniem wolnym. Boże Narodzenie ponownie stało się świętem i dniem wolnym dopiero w 1991 roku.

Święta Bożego Narodzenia w Rosji

W naszym kraju Boże Narodzenie zawsze było ważnym świętem. Przed rewolucją 1917 r. Miał charakter czysto religijny. Tego dnia chrześcijanie bezustannie odwiedzali kościoły i uczestniczyli w uroczystej nabożeństwie. W Wigilię Bożego Narodzenia obchodzona jest Wigilia. Tego dnia wszyscy domownicy, po wieczornej nabożeństwie w kościele, zbierają się przy dużym stole, na którym są tylko bezmięsne potrawy:

 • grzyby;
 • Duszone lub Gotowane Warzywa;
 • pierogi i chude wypieki;
 • ciasta z jagodami;
 • i oczywiście kutia.

Na wsi zwyczajowo składano siano lub słomę pod świątecznym obrusem, aby przypomnieć, gdzie urodził się nasz Bóg. Obecność co najmniej dwunastu chudych naczyń również uznano za normalną.

W starożytności Wigilia należała do świąt pogrzebowych. Uważano, że wieczorem 06.01 nie tylko żyjący krewni, ale także dawno zmarli, zebrali się przy stole. Ludzie tego dnia modlili się i prosili przodków o radę i pomoc.

Po całonocnej modlitwie wierzono, że post się skończył i można było rozmawiać. Rano 07.01 stół został przykryty najbardziej wykwintnymi naczyniami:

 • z ryb;
 • wszystkie rodzaje mięsa;
 • ptaki
 • produkty mleczne itp.

Przy posiłku pojawił się kwas chlebowy, piwo, wino, nalewki i wódka. Stół został wyczyszczony dopiero następnego dnia rano. Zwyczajem było dzielenie się przysmakami z biednymi i pokrzywdzonymi.

Po Bożym Narodzeniu rozpoczął się dwunastodniowy okres świąteczny - czas Bożego Narodzenia. Podczas nich odbywają się różne uroczystości, które zapewniają dobre samopoczucie przez cały następny rok i chronią dom przed chorobą, nieszczęściem i przeciwnościami losu. W tym okresie charakterystyczne są także specjalne rytualne pieśni - kolędy. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą kolędować. Aby to zrobić, ubierają się w różne obrazy i idą do domu, aby poinformować, że Bóg się urodził, a także aby życzyć właścicielom dobrobytu i zdrowia. W tym celu właściciele dają im słodycze, owoce i pieniądze.

Wakacyjna komercjalizacja

Ponieważ święto to wiąże się między innymi z drzewem i prezentami noworocznymi, obchodzone jest prawie na całym świecie, ponieważ wszyscy kochają prezenty. Ta pasja ludzi jest silnie wspierana przez sprzedawców. Wszelkiego rodzaju wyprzedaże i promocje odbywają się w przeddzień wakacji. Przepływ klientów w tym zakresie gwałtownie wzrasta. Czasami przychody świąteczne niektórych sklepów są równe podobnemu zyskowi przez kilka miesięcy.

Gdzie zaznaczono:wszystkie kraje chrześcijańskie
Dzień wolny czy nie:dzień wolny
Dzień tygodnia:niedziela
Kto świętuje:wszyscy, którzy uważają się za chrześcijan
Inne daty uroczystości:
 • 25 grudnia, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, obchodzeni są katolicy i niektórzy prawosławni;
 • 6 stycznia - wyznawcy Starego Kościoła Wschodniego.

Wigilia

Wigilia - uroczysty rodzinny wieczór w przeddzień głównego chrześcijańskiego święta.

Jest bogaty w unikalne tradycje i zwyczaje, które mają głębokie religijne znaczenie od czasów naszych przodków. I do dziś staramy się obserwować te tajemnicze obrzędy. Uroczysty wieczór w przeddzień Narodzenia Jezusa Chrystusa i ostatni dzień postu filipińskiego (Boże Narodzenie). Nazwa od słowa „soczi” - ziarna pszenicy nasączone wodą - tradycyjne jedzenie wierzących tego dnia, zgodnie z Kartą Kościoła.

Historia i tradycje Wigilii

W Wigilię Bożego Narodzenia zwyczajowo powstrzymuje się od jedzenia, dopóki pierwsza gwiazda nie pojawi się na niebie. Wynika to z przekonania historycznego, zgodnie z którym mędrcy, widząc niewielkie światło na niebie, postanowili, że król Żydów urodził się i przybył do Jerozolimy, aby się modlić. Ale nie znaleźli go tam i poszli za światłem wiodącym do Betlejem, gdzie zobaczyli Dzieciątko Jezus z jego matką Marią.

Nazwa święta pochodzi od słowa „soczi”, zwanego specjalnym daniem z pszenicy lub ryżu, które zostało dodane do miodu, orzechów, rodzynek, owoców, maku. To właśnie z tym posiłkiem pogrzebowym uroczysta uczta rozpoczęła się w przeddzień Bożego Narodzenia.

Od czasów starożytnych wszyscy przygotowywali się do Narodzenia Chrystusa. Hostessy posprzątały dom, przygotowały obiad, czekały na gości. We wsiach siano rzucano na podłogę, a słomę na stół, co symbolizowało żłób, w którym urodził się Chrystus.

Ogromne znaczenie przywiązano do wieczornego posiłku, który rozpoczął się po pojawieniu się gwiazd na niebie. Kobiety przygotowały 12 potraw na świąteczny stół, co odpowiadało liczbie świętych apostołów Jezusa Chrystusa. Obowiązkowymi świątecznymi przysmakami były kutya i uzvar.

Wieczorem zwyczajowo gromadzono się jako rodzina i chodzono do kościoła, w którym odbywały się nabożeństwa i liturgia. Jeśli nie było możliwe wejście do świątyni, pozwolono czytać modlitwy w domu przed uroczystą kolacją. Uważano, że nowe ubrania noszone podczas Wielkiego Wieczoru oczyszczają zło i zwiastują coś dobrego w nadchodzącym roku.

Jedną z interesujących tradycji, która przetrwała do naszych czasów, jest rytuał kolędowania. W tym celu młodzi chłopcy i dziewczęta przebierali się i pokazywali sceny o tematyce bożonarodzeniowej. Wieczorem spacerowaliśmy po wiosce, gratulowaliśmy naszym sąsiadom i śpiewaliśmy kolędy, za które młodzi ludzie otrzymywali słodycze i pierniki.

Gdy zapadła noc, wiele dziewcząt zastanawiało się nad lustrem, woskiem, pierścieniem, wodą lub szczekaniem psa. Uważa się, że wróżenie prawie zawsze się sprawdza.

Po Wigilii następują zimowe święta Bożego Narodzenia, które trwają aż do chrztu (19 stycznia).

Znaki i przekonania

Wiele znaków świątecznych związanych bezpośrednio z kolacją świąteczną:

 • Ludzie wierzyli, że modlitwy przed posiłkami leczą wiele chorób i pomagają zmienić życie.
 • Przed podaniem potraw gospodyni ukryła ząbki czosnku pod obrusem, aby odeprzeć złe duchy.
 • Każdy członek rodziny musiał spróbować przynajmniej 12 świątecznych potraw.
 • Podczas uroczystej kolacji powinna być obecna parzysta liczba gości. W przeciwnym razie gospodyni pozostawiła jeden dodatkowy zestaw urządzeń na stole.
 • Przed obiadem gospodarz rozproszył się sympatycznie w różnych zakątkach dziedzińca, co symbolizowało zdrowie i dobrobyt wszystkich członków rodziny.
 • Ludzie myśleli, że im bogatszy będzie obiad na święta, tym bardziej sprzyja nadchodzący rok.

Wesołych Świąt i Wesołej Wigilii

Wigilia jest zwiastunem wielkich chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia. U ludzi nazywa się to również „Kolyada”. Ten dzień jest szczególnie wypełniony świątecznym nastrojem, w domu panuje spokój, cisza i harmonia. Dzieci przebierają się i śpiewają piosenki kolędowe. Wieczorem cała rodzina zbiera się przy świątecznym stole, dając sobie ciepłe życzenia i oryginalne prezenty.

Gratulacje w prozie

Jeśli zdecydujesz się pogratulować krewnym tak wspaniałych wakacji, najlepszą opcją byłyby oryginalne gratulacje w prozie. Prozaiczny tekst zawsze brzmi przenikliwie i szczerze, miłe słowa rozgrzeją duszę adresata i nie będzie on mógł pozostać obojętnym.

Noc przed Bożym Narodzeniem jest triumfem sił światła nad złem. Życzymy wam przewagi dobroci, radości, dobrobytu i powodzenia! I niech w waszych sercach zostanie również dokonany wybór na rzecz reakcji, cierpliwości i współczucia dla wszystkich ludzi wokół was.

***

Przybyła Wigilia, co oznacza, że ​​zbliża się Boże Narodzenie. Niech, pomimo wirujących płatków śniegu i mroźnego powietrza za oknem, w twoim domu, mój drogi przyjacielu, panuje ciepła atmosfera wypełniona szczęściem i miłością. Gratulujemy wspaniałych wakacji!

***

W Wigilię niech dom będzie jasny i czysty, niech gromadzi się przyjazna rodzina i bliscy, niech iskra szczęścia i nadziei płonie w duszy, niech serce będzie pełne miłości i radości.

Pozdrowienia w wierszach

Ten dzień to świetna okazja, aby wypowiedzieć ciepłe słowa do swoich krewnych i przyjaciół, aby życzyć im spokoju i zdrowia. Jak spełnić piękne życzenia, zależy od Ciebie. Mogą to być na przykład gratulacje w wierszach.

Lean Kutya, niech to będzie magiczne,
Cóż, zdrowie przyniesie wszystkim bliskim,
Wigilia jest tajemnicza i cudowna,
Aniele, pozwól kolędom zaśpiewać!

***

Gwiazda migocze z cichym sekretem
Wigilia nadchodzi
Dzięki temu marzenia wkrótce się spełnią
Składasz życzenie
Niech Wigilia Bożego Narodzenia da cud
Dla ciebie i bliskiego przyjaciela!

Fajne krótkie gratulacje w SMS

Jeśli nie masz okazji osobiście pogratulować ukochanej osoby w tym wyjątkowym dniu, nie zapomnij o wiadomościach SMS, które natychmiast przesyłają Twoje życzenia w dowolnym miejscu na świecie. W końcu dobry SMS rozgrzewa serce i budzi w duszy jasne uczucia. Taki znak uwagi nie pozostanie niezauważony, zbliży cię, pomimo odległości.

Co roku w okolicach Bożego Narodzenia
Nie leniwy i nie zawstydzony
Niech przychodzi do was dobroć
W waszym szczęśliwym wcieleniu.

***

Niech powodzenia i sukcesów
Każdego dnia mocz się
Radość wywołuje śmiech
Niech życie bawi się kolorami!

Kartki z życzeniami

Obraz z wizerunkiem symboli świątecznych pomoże uzupełnić pierwotne życzenie. Może to być:

 • prosta kartka z pomalowanymi twarzami świętych, aniołów, gwiazd;
 • zdjęcie świętych świąt.

Wybierz odpowiednią ilustrację, słowa gratulacyjne, połącz je w jedną całość i wyślij je do adresata!

Obejrzyj wideo: 10 szokujących przepowiedni na 2019 rok! POLSKI Papież, Kula Ognia (Listopad 2019).