Chrzest w 2020 r

Chrzest Pański jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Według wersji ortodoksyjnej poświęcony jest chrztowi Jezusa Chrystusa w wodach rzeki Jordan. Odnosi się do jednego z najważniejszych świąt chrześcijaństwa. Według wersji ortodoksyjnej poświęcony jest chrztowi Jezusa Chrystusa w wodach rzeki Jordan. Jest obchodzony w Rosji 19 stycznia.

Historia wakacji

Narodziny święta są różnie interpretowane w prawosławiu i katolicyzmie. Pierwsze twierdzenie, że w czasie chrztu Jezusa Chrystusa gołębnik zstąpił z nieba, co przyniosło wiadomość, że przed innymi nikt inny jak Syn Boży nie jest Jezusem Chrystusem. Jednoczesne pojawienie się w jednym miejscu Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego (gołębia) i Boga Ojca wśród ludu zwanego Objawieniem Pańskim.

Katolicy tłumaczą chrzest na swój własny sposób. Kiedy pojawił się Jezus Chrystus, pogańscy królowie przyszli mu pokłonić. W jego osobie rozpoznawali Boga, Króla i Człowieka. To nie przypadek, że w katolicyzmie święto to nazywa się Świętem Królów.

Różnica w dacie celebracji między prawosławnymi a katolikami

Początkowo data celebracji dla wszystkich chrześcijan była taka sama - 6 stycznia i była związana z Objawieniem Pańskim. Po pewnym czasie Kościół katolicki przeszedł na kalendarz gregoriański i większość prawosławnych pozostała w czasach bizantyjskich. Ze względu na różnicę kalendarzy trzynastu dni nastąpiła zmiana w obchodach chrztu wśród katolików i prawosławnych.

Ponadto Kościół katolicki podzielił Objawienie Pańskie i Chrzest na dwa święta. Wyznawcy Kościoła katolickiego obchodzą Święto Trzech Króli 6 stycznia, a chrzest tydzień później od tej daty.

Prawosławni obchodzą to święto 19 stycznia i nadal łączą chrzest ze starożytnymi świętami Objawienia Pańskiego. Należy zauważyć, że Kościół w Konstantynopolu obchodzi również święto 6 stycznia. Wynika to z faktu, że przestrzega ona nowego kalendarza juliańskiego.

Tradycje i zwyczaje święta

Wierzący przygotowują się do tego święta poważnie iz wyprzedzeniem. 18 stycznia prawosławni chrześcijanie kontynuują najsurowszy post. Wszyscy członkowie rodziny zbierają się na kolację po pojawieniu się pierwszej gwiazdy. Stół przykryty jest pięknym obrusem, pod którym kładą słomę (znak płodności). Wśród potraw - tylko chude potrawy: naleśniki, galaretka owsiana i oczywiście kutia. Niektóre rodziny trzymają się tradycji stawiania na stole co najmniej dwunastu chudych naczyń.

 • Początek święta można uznać za wieczorną mszę kościelną 18 stycznia. Jednocześnie proces oświetlania wody.
 • Uroczysta uroczystość odprawiana jest rano 19 stycznia. Obowiązkowym rytuałem przed nabożeństwem jest spowiedź i komunia. Podczas uroczystej liturgii parafianie radują się z Objawienia Pańskiego i dzielą się swoimi uczuciami ze wszystkimi obecnymi.
 • Po nabożeństwie w kościele odbywa się procesja wokół kościołów, podczas której woda i pobliski zbiornik wody są błogosławione, jeśli w ogóle.
 • Wszyscy ochrzczeni zanurzeni są w lodowatej wodzie. Po zakończeniu uroczystej części parafianie zbierają błogosławioną wodę do domu i przechowują ją w pobliżu ikon. Uważa się, że ma właściwości lecznicze, więc posypują ją domem, aby w domu nie było żalu i kłopotów, a wszyscy byli zdrowi.
 • Resztę dnia 19 stycznia wierzący spędzają z rodziną i dzielą radość z Objawienia Pańskiego.

Kiedy mogę pływać w dziurze

Ostatnio odradzają się stare tradycje ludowe. Jednak wiele osób nie do końca rozumiało, kiedy należy zanurzyć się w czcionce. Według duchownych, kąpiele w stawach można rozpocząć w Wigilię Bożego Narodzenia, zaraz po nabożeństwie, a także przez całe święto Trzech Króli. Oznacza to, że możesz bezpiecznie zanurzyć się w dziurze od wieczora 18.01 do wieczora 19.01. Jednocześnie kapłani nie przestają mówić, że taka kąpiel nie daje niczego bez modlitwy i pokuty. Dlatego jeśli naprawdę chcesz być zdrowy fizycznie i duchowo, zanim zanurzysz się w wodzie, idź do świątyni, aby się wyspowiadać i modlić.

Status wakacyjnyoficjalny
Gdzie jest obchodzonyRosja i inne kraje, których ludność jest nosicielem chrześcijaństwa
Który dzień tygodniapiątek
Weekend lub dzień pracypracownik
Kto zauważawyznawcy religii chrześcijańskiej
Inne terminy uroczystościKatolicy i parafianie starożytnych kościołów wschodnich świętują tydzień po Objawieniu Pańskim (6 stycznia)
Inne imięświęto królów, Epifaniusza, Teofanii, Jordanii
Kiedy mogę pływać?po wieczornej modlitwie 18 stycznia i przez cały dzień 19 stycznia

Wigilia Bożego Objawienia Pańskiego - Objawienie Pańskie

Wigilia Bożego Objawienia Pańskiego jest częścią chrześcijańskiego święta Objawienia Pańskiego. Jest również nazywany „Hungry Kutya”, ponieważ w tym dniu można pić tylko wodę. Jest to okres wróżenia i zanurzania się w dziurę. Obchodzony 18 stycznia przed wieczorną nabożeństwem ku czci Chrztu Pańskiego lub Objawienia Pańskiego. Znany jest ze ścisłego postu, podczas którego można tylko pić wodę i jeść kutya po wieczornym nabożeństwie. Ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia i początek przygotowań do chrztu.

Geneza wakacji

Nazwa święta pochodzi od słowa „soczi”. Nazywają je daniem, które musi być na stole tego dnia. Wykonany jest z namoczonych ziaren zbóż (pszenicy lub ryżu) doprawionych miodem, makiem, orzechami, rodzynkami i suszonymi morelami. Nazwa Objawienie Pańskie również nie jest przypadkowe, ponieważ święto jest progiem Objawienia Pańskiego.

Według legendy Jezus przyszedł do Jana Chrzciciela, rozpoznał go i powiedział: „To ja muszę was prosić o chrzest”. Ale Syn Boży nalegał, aby Jan odprawił z nim obrzęd. Właśnie wtedy Objawienie Pańskie miało miejsce w osobie Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego. Dlatego wieczność jest częścią święta chrztu. W nocy z 18 na 19 stycznia wigilijne Święto Trzech Króli płynnie przechodzi w święto Trzech Króli. Uważa się, że w tym dniu rzeki zawracają, a woda w nich leczy się.

Tradycja świętowania

We wszystkich kościołach chrześcijańskich odbywa się ceremonia, po której rozpoczyna się „błogosławieństwo wody”. Wszyscy parafianie zbierają błogosławioną wodę do domu i przechowują ją przez rok do nowego święta w pobliżu ikon. Uważa się, że woda ma cudowny efekt i dlatego jest spryskiwana mieszkaniami, ludźmi i zwierzętami, dzięki czemu wszystkie domy są bezpieczne i wszyscy są zdrowi. Kościelni twierdzą, że kropla tej wody może pobłogosławić oceany, więc jeśli masz bardzo mało wody, możesz ją rozcieńczyć zwykłą wodą, a ona również się uzdrowi. Wielu jest przekonanych, że woda może podnieść ciężko chorych ludzi z łóżka i wydalić złe duchy z ich domów.

Również w Wigilię Objawienia Pańskiego zwyczajowo gotuje się ze współczuciem. W tym dniu wszyscy zbierają się przy wspólnym stole, aby spróbować rytualnego dania - kutya.

W niektórych regionach zwyczajowo rysuje się kredą krzyże na drzwiach domów. Uważa się, że może to uratować dom przed katastrofą.

18 stycznia kończy się czas Bożego Narodzenia. To ostatni raz, kiedy możesz:

 • kolędowanie;
 • zgadywać;
 • przebrać się za diabła, czarownicę itp.

W drugim wigilia ma czynić dobre uczynki, a także pomagać biednym ludziom.

Pływanie w dziurze

Zaraz po wieczornym nabożeństwie można popływać w naturalnych zbiornikach wodnych. Uważa się, że ta procedura nie tylko hartuje ciało, ale także służy jako silny środek oczyszczający i uzdrawiający. Nic dziwnego, że teraz w Rosji rozkwita pływanie w lodowatej dziurze. Rodzice nie boją się zanurzyć nawet rocznego dziecka w czcionce. Ministrowie kościoła twierdzą, że taka procedura przyniesie podwójny efekt, jeśli pójdziesz do kościoła przed kąpielą, wyznajesz, uczestniczysz i modlisz się. Wraz z fizycznym oczyszczeniem nastąpi odnowa duchowa, a człowiek stanie się czysty i silny pod każdym względem.

Co można, a czego nie należy robić

Do wieczora obowiązuje ścisły post. Ortodoksyjnym chrześcijanom nie wolno jeść. W ciągu dnia możesz pić tylko wodę. To nie przypadek, że Wigilia nazywana jest również Głodnym Świętym Wieczór. Po pojawieniu się pierwszej gwiazdy prawosławni chrześcijanie koniecznie modlą się i mogą zebrać się wraz z całą rodziną, aby spróbować kutya, uzvar. Te potrawy symbolizują narodziny i życie wieczne naszego Boga. Ponadto na stole podawane są inne chude potrawy:

 • Duszone lub Gotowane Warzywa;
 • dania grzybowe;
 • wszelkiego rodzaju pikle;
 • sałatki;
 • pierogi z jagodami;
 • ciasta, ciasta i pierniki jako deser.

Na wakacjach zabrania się przeklinania i czynienia zła innym. Ponadto nie powinieneś wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, szczególnie w domu (pranie, majsterkowanie). Nie zaleca się szycia, wyjmowania czegoś ze stoczni i pożyczania pieniędzy. Używanie ryb, mięsa i alkoholu jest zabronione.

Wróżby

Noc przed Bożym Narodzeniem nazywana jest czasem magii. W tym czasie zwyczajowo zgadywać na przyszłość. Dziewczęta spieszą się, aby dowiedzieć się wszystkiego o swoim narzeczonym, czasie ślubu i zrealizować swój plan, czy nie. Jako atrybut wróżenia często używają: wody, świec, luster itp. Kościół nie aprobuje obrzędu wróżenia. Uważa, że ​​są to machinacje diabła.

Popularne wierzenia i znaki

 • Uważa się, że jeśli gwałtowna burza śnieżna nastąpi 18 stycznia, nastąpi bogaty żniwo.
 • Ci, którzy tego dnia odwiedzą łaźnię, mogą nie martwić się o swoje zdrowie przez cały rok.
 • Dziewczyna, która 18 stycznia umyła twarz stopioną wodą, na zawsze pozbywa się piegów.
 • W Wigilię Trzech Króli otwiera się niebo i możesz prosić o wszystko. Uważa się, że wszystkie prośby muszą zostać spełnione.

Obejrzyj wideo: Chrzest trzeciego holownika dla MW w Remontowa Shipbuilding (Luty 2020).

Zostaw Swój Komentarz