Rosyjski Dzień Prasy 2020

Rosyjski Dzień Prasy jest profesjonalnym świętem dla pracowników branży poligraficznej. Został założony z inicjatywy Piotra I na cześć pierwszej gazety Vedomosti. Od 1991 r. Obchodzony 13 stycznia zgodnie z dekretem Prezydium Rady Najwyższej Federacji Rosyjskiej.

Tło historyczne

Historia wakacji rozpoczęła się w odległym XVIII wieku, kiedy z inicjatywy głównego reformatora tamtych czasów, Piotra Wielkiego, ukazał się pierwszy egzemplarz gazety Vedomosti. Stało się to 13 stycznia 1703 r. Publikacja została stworzona, aby informować obywateli o reformach i innych wydarzeniach z życia Rosji. Duże wydanie wydrukowano dwiema literami. Publikacja gazety wprowadziła na rynek inne produkty drukowane. Proces ten przebiegał tak szybko, że już w 1870 r. Zorganizowano pierwszą subskrypcję okresową. Do 1914 r. Było już ponad trzy tysiące takich produktów.

W czasach radzieckich dzień drukowania obchodzono 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo, ponieważ właśnie w tym dniu w 1905 r. Zaczęła się pojawiać bolszewicka gazeta Prawda. W ZSRR rozwój druku osiągnął niespotykane dotąd rozmiary.

Wraz z deklaracją niepodległości Federacji Rosyjskiej data uhonorowania drukarek powróciła do początków, czyli liczby numerów gazety Pietrowski. Zostało to prawnie zapisane w dekrecie Rady Najwyższej RSFSR z 12.28.91 nr 3043-1.

Jak świętować Dzień Prasy

Ten dzień w Federacji Rosyjskiej obchodzony jest na szczeblu państwowym. Przywództwo kraju nie pozostaje z dala od procesów zachodzących w mediach. Każdego roku w świątecznej atmosferze czołowi dziennikarze otrzymują tytuły honorowe, dyplomy, nagrody, nagrody i cenne prezenty. W naszym kraju jest nawet specjalna nagroda rządu rosyjskiego, przyznawana wybitnym mistrzom druku.

W święto państwowe:

 • dotacje są przyznawane na najbardziej obiecujące publikacje;
 • młodzi i zdolni dziennikarze otrzymują stypendia rządowe;
 • sfinansowane nowe projekty;
 • Programy telewizyjne i radiowe nadają informacje o pracownikach tej ważnej branży i ich wkładzie w rozwój branży informatycznej.

Znaczenie mediów w społeczeństwie

Praca mediów jest bardzo ważna w życiu każdego państwa. Dzięki nim dowiadujemy się o najważniejszych wydarzeniach z życia kraju i całego świata. Gazety i czasopisma starają się nie przegapić żadnej ważnej informacji we wszystkich częściach kraju. Mówiąc o dziennikarzach, należy zauważyć, że jest to niebezpieczny zawód. Czasami w celu uzyskania cennych informacji są zmuszeni ryzykować życiem. Dotyczy to przede wszystkim hot spotów, takich jak Donbass, Syria itp.

Odpowiedzialność mediów jest bardzo wysoka, ponieważ muszą one odzwierciedlać prawdziwy punkt widzenia. Czasami zasady poszczególnych środków masowego przekazu nie lubią rządzących i starają się w każdy możliwy sposób ingerować w prawdziwe fakty.

Tylko dzięki niezależnym mediom możemy zbudować prawdziwie wolne społeczeństwo, bez arbitralności i dyktatury władz, bez korupcji, bez naruszania praw i wolności obywateli. Czy nie wszyscy marzymy o takiej Rosji ?! Wszystko to daje nam prawo powiedzieć, że Dzień Prasy to nasze wspólne święto - dzień prawdy, obiektywności i niezależności.

Ciekawe fakty

Publikacje drukowane nadal cieszą się niesamowitą popularnością wśród Rosjan, a oto niektóre statystyki na 2018 r .:

 • Liczba zarejestrowanych mediów w Rosji: 83 352
 • Udział w magazynie: 37%
 • Produkty z gazet: 28%
 • Liczba języków używanych przez rosyjskie media: 102

O zawodzie

Działalność wszystkich osób zaangażowanych w publikację materiałów drukowanych jest uważana za niezwykle ważną i poszukiwaną. Dzięki drukarkom wychodzi:

 1. dużo książek;
 2. ogromny obieg gazet i czasopism;
 3. szeroka gama almanachów i kolekcji;
 4. ogromna liczba innej literatury.

Publikacja produktu informacyjnego to bardzo odpowiedzialny biznes. Nic dziwnego, że ta branża jest regulowana przez specjalny GOST - 7.60-2003. Ma jasną definicję wszystkich pojęć związanych z publikacją. Ci, którzy chcą pracować w tym obszarze, muszą ukończyć specjalistyczne szkoły specjalistyczne.

Gdzie jest obchodzony:Rosja i inne kraje, w tym WNP (każde państwo ma swoje własne daty uhonorowania pracowników mediów)
Dzień tygodnia w 2020 r .:poniedziałek
Kto zauważa:wydawcy mediów drukowanych, dziennikarze i wszyscy zaangażowani w wydawanie: pisarze, redaktorzy, korektorzy, fotoreporterzy, projektanci, studenci i kadra dydaktyczna wyspecjalizowanych instytucji edukacyjnych.
Świętowanie w ZSRR:5 maja

Obejrzyj wideo: Futsal: Cały mecz Polska - Rosja (Listopad 2019).